אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
 
 
מגזין
המהפכה הפתוחה
ד"ר ויקטור פרוסטיג
העיצוב עובר מהפכה. הטכנולוגיה מעניקה ליותר אנשים את הכוח ליצור ולהפיץ עיצובים. אנשי המקצוע וחובבים נלהבים משתמשים בטכנולוגיה כדי לשתף את עבודתם.
להמשך »
דבר אליי בקודים
מעין פוס, ניו יורק
"I communicate, therefore I am" - אני מתקשר - משמע אני קיים, כותבת האוצרת הראשית של מוזיאון המומה (MoMA), פאולה אנטונלי, במבוא לתערוכה TALK TO ME.
להמשך »
הצל שלי ואני
אלונה יעקובוביץ'-שטרן
היחסים בין אור וצל הינם מרכיב דומיננטי באמנות הויזואלית. הנוכחות של הצל באה להדגיש את האור, אך לא רק. הצל מופיע גם כמרכיב העומד בזכות עצמו.
להמשך »
...גיליון עכשווי
...כל הגיליונות

עקבו אחרינו
הרשמה לניוזלטר »
Facebook »
תערוכות
סאונד

פתיחה: 29 ביוני 2017
אוצרות: אליזבתה פיזו, ענת ספרן, לילך שטיאט ויעל טרגן.

בשיתוף: הקרן בינלאומית למוסיקה, רומא.

סאונד
הוא יותר מעוד פסקול שנמצא לצד או ברקע שגרת היומיום באופן קבוע, אחיד וסביל. הוא לא רק מעוצב על פי הלכות חייה של חברה, אלא גם מעצב ומבנה את תרבותה. כאלמנט המבוסס על זמן, הוא קוד לא כתוב שמכתיב רצף, קצב ועוצמה של התרחשויות, מעצב הן את הצליל והן את השקט. בשיח המקומי הסאונד נושא עמו משמעויות תרבותיות, חברתיות ולאומיות: שעה נפתחת רק לאחר שנשמעו שישה אותות, תרועת שופר מבשרת על כניסתה של שנה עברית חדשה במסורת היהודית. הצירוף המנוגד ״צפירת דומייה״ עוצר הכל מלכת, אבל כשהצפירה עולה ויורדת יש לרוץ ולתפוס מחסה.

סאונד היא תערוכת קיץ אינטראקטיבית ורחבת היקף המתפרשת על כל חללי התצוגה של המוזיאון ובוחנת את הקשר המתקיים בין המושגים קול, אובייקט ומרחב ואת נקודות ההשקה של מושגים אלה לעיצוב ולתרבות. בגלריה העליונה מוצג השינוי התפיסתי שחל באופן השימוש בחפצים המפיקים קול - החל מעיסוק בעיצוב אובייקט נייח בעל צורה וחומר עד לעיסוק העכשווי אשר שם במרכז את הפעולה ואת חוויית המשתמש. השינוי ייבחן דרך 50 אובייקטים של סאונד ובהם פריטים היסטוריים של מיטב המעצבים, החל משנות ה-60 של המאה הקודמת ועד היום. האובייקטים מחולקים לשלוש קבוצות בהתאם לאופי השימוש: אובייקטים נייחים, ניידים ואינטראקטיביים בהם ניתן יהיה גם להתנסות. בגלריית ד"ר שולמית כצמן (הגלריה התחתונה) מוצג המיצב Sensing Sound - חלל אינטראקטיבי שבו עבודות סאונד, אשר הולחנו במיוחד עבור התערוכה מהוות חוויה קולית וויזואלית המשתנה בהתאם לתנועת המבקרים בגלריה. תנועתם ופעולותיהם משפיעות על הביטוי החזותי ובכך המבקר מגיב למיצג, שאיננו שלם בלעדיו.

חללי התצוגה הנוספים - המסדרון העגול ומעבדת העיצוב, מוקדשים לפריטי עיצוב מתוך אוסף המוזיאון, השואבים השראה ממוסיקה וסאונד כבסיס לשפת העיצוב. במסדרון העגול תוצג תערוכת היחיד מבעד לרשת של הצורפת דנה חכים ברקוביץ', המשתמשת ברשתות רמקולים כמצע לתכשיטיה. התערוכה תציג פריטים מהעשור האחרון לעשייתה של חכים ברקוביץ' לצד תהליכי העבודה שיומחשו באמצעות קול, תמונה וחומר. במעבדת העיצוב תוצג התערוכה חוזר ב'לופ' ובה פריטים נבחרים מתוך האוסף שצורתם והאופן עיצובם, מבטאים ערכים המזוהים עם עולם הסאונד כמו חזרתיות ומקצב. אנו מזמינים את המבקרים לקחת חלק פעיל בתערוכה - לשמוע, לראות ולהרגיש סאונד.

מבנה של סאונד/ סאונד של מבנה הוא מיצב מקורי המנצל את החומריות והצורניות הלא שגרתית של המוזיאון, ובאמצעות שיתוף הקהל הופך את המבנה לכלי נגינה גדול מימדים המפיק קול. הפקת הסאונד תעשה באמצעות כ-50 רמקולים הממוגנטים לרצועות הקורטן החלולות, שמשמשות כתיבות תהודה. זהו מופע סאונד המשתנה ללא הרף, בו המבקרים הם הנגנים הראשיים שמלחינים, מנגנים את היצירה ומציפים שאלות כמו מהו צליל של מבנה? וכיצד משפיעה ומושפעת האדריכלות מסאונד?

 

תערוכות
עיצוב אינטראקטיבי
עיצוב סאונד
© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס