אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
ניוזלטר
החפצנים
אופניים
06 יוני, 2021

הרוח נושבת בשיער, הנוף מתחלף במהירות שמאפשרת להבחין בפרטים הקטנים: לבלוב העצים, סוף הפריחה, הציפורים שעסוקות בחיזור ובקינון – אתם שולטים בקצב. מדוושים במהירות ואז מאטים, נותנים לתנופה לעשות את שלה. אין כמו האביב לטיולי אופניים. תנו כבוד לאובייקט שהופך את הרווח שבין נקודת המוצא ליעד, למקום שבו ״מתרחשים החיים״. 

זוגות אופניים בתערוכה "ללא מעצורים: 100 זוגות אופניים איקוניים", אוצרים: גלית גאון, ערן ליטוין, הדס קרוק ומיה רייכנברג, מוזיאון העיצוב חולון, 2014. צילום: בני גם זו לטובה


חמש עובדות על... אופניים

  1. בשנת 1870 יוצרו לראשונה אופני הגלגל הגבוה. הם היו עשויים מתכת ומצוידים בגלגל קדמי גדול מאוד בעל צמיג מגומי קשיח, אליו חוברו הדוושות ישירות כדי להגיע למהירות גבוהה. האופניים תוכננו בהתאמה אישית על פי גובהו של הרוכב, ובהתאם גובהו של הגלגל הקדמי יכול היה להגיע עד מטר וחצי.

  2. במאה ה־19 ניסו להקטין את משקל האופניים על ידי החלפת הפלדה ברכיבי אלומיניום. בלונדון ובפריז יוצרו כמה שלדות מיציקה של אלומיניום שאחר כך קדחו לתוכה, כדי ליצור צינורות חלולים. אבל רוב הניסיונות כשלו, ורק דגמים מעטים שרדו. 

  3. כניסתן של הנשים לעולם הדיווש לוותה בחשש מצד הממסד הרפואי שהזהיר מחבלות באזור המפשעה, ובאברי הרבייה כתוצאה מישיבה ממושכת על כיסא האופניים. 

  4. תאמינו או לא, הדרכים הסלולות נבנו במקור עבור אופניים, ולא למכוניות. 

  5. לפני שבנו מטוסים ייצרו האחים רייט אופניים. אופני ה־Van Cleve הם האופניים הראשונים של האחים רייט אותם הציגו לראשונה בשנת 1896. מתוך אוסף המוזיאון

אופניים אומנם שומרים על צורתם כבר שנים רבות, אך הם אינם מפסיקים לעורר את דימיונם של מעצבים, ממציאים, רוכבים ותעשיינים ברחבי העולם. בשנת 2014 הצגנו במוזיאון את התערוכה "ללא מעצורים" (אוצרים: גלית גאון, ערן ליטוין, הדס קרוק, ומיה רייכנברג) שעסקה בהיסטוריה של האופניים ובעיצובים מקומיים, בינלאומיים ואיקוניים של זוגות אופניים. באוסף המוזיאון שמורים פריטים שהוצגו בתערוכה לצד חידושים עיצוביים שנתרמו למוזיאון לאורך השנים על ידי אספנים, מעצבים וסטודנטים.

הכיסא "מאוכף" (2014) של אילן ערמון נוצר כחלק מנסיון לערער על דפוס החשיבה המקובל שכיסאות חייבים להיות נוחים. הוא מציע אופן חשיבה אחר שבו הנוחות אינה ערך, והשחרור מהצורך בה מאפשר לערכים ופרמטרים אחרים לקבוע את מראה האובייקט. בתערוכה ״קופסה שחורה״ הוחלט להשאיר את העבודה מאוכף בחדרי האוסף אך להציגה כסריקת תלת-ממד במסגרת קטגוריית ״הנותרים״ שעוסקת בחפצים שנותרו סמויים מהעין בחדרי האוסף של המוזיאון. עבודת הווידאו שמציגה את החפצים נקראת ״חלקיקים חסרים״ ונוצרה על ידי סטודיו Scan the City.


אילן ערמון, מאוכף, 2014, סריקה בתלת ממד: Scan The City

 


חפצי תרבות

אחת הסצנות הזכורות מסרטו של סטיבן שפילברג "אי.טי. - חבר מכוכב אחר" (1982), היא סצנת הנערים שבורחים על אופניהם מהמשטרה ובעזרת כוחותיו של אי.טי מצליחים לרחף עם אופניהם באוויר מעל לשוטרים ולאנשי העיירה. שפילברג משתמש באופניים כדי להגשים את פנטזיית הריחוף שקיימת כמעט אצל כל אחד מאיתנו ופעמים רבות מתעצמת כשרוחבים על אופניים במהירות גבוהה. לצפייה בסצנה המלאה >>


אי.טי. - חבר מכוכב אחר, 1982, הפקה ובימיוי: סטיבן שפילברג

 


מתוך מגזין המוזיאון

שמלות מתגלגלות: דרך סיפורן של כמה נשים אמיצות ופורצות דרך יפעת הולנדר אמר בוחנת את תפקידם של האופניים ככלי לשחרור האישה.

״אומר לך מה אני חושבת על רכיבה על אופניים: היא עשתה למען האמנציפציה של הנשים יותר מכל דבר אחר בעולם. היא נותנת לנשים הרגשה של חופש ושל ביטחון עצמי. אני מרגישה עליצות בכל פעם שאני רואה אישה רוכבת, כי זאת תמונה של נשיות בלתי מוגבלת וחופשיה״. כך טענה  הסופרג'יסטית האמריקאית סוזן ב. אנתוני שאמרה בראיון לעיתון בשנת 1896. עוד על אופניים ככלי לשחרור האישה. להמשך קריאה >>

נשים על אופניים בארצות הברית, סוף המאה ה-19

 

מוזיאולוגיה
מחקר עיצוב
ארכיון
עיצוב מגויס - בוגרים 2018
שירה קימל
מדי שנה בוחרים הסטודנטים לדון במסגרת פרויקט הגמר במציאות היומיומית בישראל ובכל הכרוך בה, גם בנושאים מורכבים כמו צבא ומלחמה. נשאלת השאלה כיצד ניתן באמצעות עיצוב לייצג נושא כמו צבא, שעדיין למרות הכל, יש לגביו טאבו בחברה הישראלית?
להמשך »
הדרקון הראשון שלי
אמנון זילבר ומיכל בן צבי-שפיגל | תרגום סימולטני: מריה איבנובה
לקראת תערוכת "שורשים משותפים" שתפתח באמצע נובמבר אירחנו במוזיאון בתמיכת המכון הפולני את המעצבת הצעירה אלנה טרפימובה. במהלך התערוכה הקרובה יעביר אגף החינוך סדנאות לבניית "הדרקון המעופף" (Smok Latajacy בתרגום חופשי לפולנית) - מוצר זוכה פרסים שעיצבה טרפימובה. רגע לפני שהיא נוסעת להצטלם עם הדרקון במדינה נוספת, קיימנו עם אלנה ראיון קצר.
להמשך »
ראיונות
גלגלים כחול לבן - אייל צ'רניחובסקי
דיאגו פרילוסקי ואודליה לביא
ביקור בלעדי ואישי בסדנאות העכשוויות ביותר לייצור אופני "בוטיק" כחול לבן בסרטים המוצגים בתערוכה "ללא מעצורים".
להמשך »
© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס