אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
גיליון #1
מאי-ספטמבר 2010
ראיונות
יופי חבוי
מיה דבש 28 יוני, 2010 /

 ראיון עם קניה הארה, מעצב תערוכת SENSEWARE ואורח כבוד בכנס 'קפל בזמן', עם פתיחת התערוכה

 Kenya Hara
קניה הארה, אוצר התערוכה "Senseware" בכנס 'קפל בזמן' (צילום: איל ורשבסקי)

זו לא הפעם הראשונה שלך כאן ובכל זאת, מה דעתך על מבנה המוזיאון?

הוא פנטסטי בעיניי. אהבתי בעיקר את הכניסה, את האופן בו אנשים מתכנסים בחשיכה ויוצאים אחר כך אל האור. הכניסה מרכזת אליה את כל האנרגיה כמו ליבה. המעבר מן האור הבוהק שבחוץ אל החשכה שבמעבר הפנימי ומשם אל האור המסונן והצללים הנהדרים שיוצרת השמש הישראלית בחצר כל אלה יוצרים חוויה מיוחדת במינה.

מה זה senseware?

המונח הזה מסמל בשבילי את כל מה שמעורר את החושים. אני משתמש במונח "ware" - 'כלי' כמו שאנחנו משתמשים בו כאשר אנחנו אומרים כלי עבודה - "hardware" או "software". המילה "senseware" משמעותה - כלי עבודה של החושים.

האם אפשר להגדיר את SENSEWARE כתערוכה יפנית?

התחושה של היפניות חשובה בעיני בתערוכה הזו כיוון שהיא תערוכה המציגה סיבים מלאכותיים הבאים מיפן אבל לא רציתי לעשות שימוש באייקונים יפניים טיפוסיים ולכן היא אינה יפנית במובן הזה. חשוב היה לי בתערוכה הזו להציג את הטכנולוגיה של העתיד ולא את מסורת העבר. עם זאת מאחורי כל המיצבים בתערוכה חבויים כמה עקרונות משותפים: זהירות, עדינות, פרטי פרטים ופשטות. כל אחד מהביטויים האלה מביע את השבריריות והארעיות המאפיינים את התרבות היפנית.

אתה מדבר על לעורר את החושים מצד אחד ומצד שני יוצר אובייקטים שנותנים תחושה שאסור לגעת בהם, זו לא סתירה?

אני מאמין שיופי שברירי החבוי בתוך חפצים גורם לצופה להסס, לחשוש שמא יהרוס אותם אם ייגע, כך שזה גורם לכולנו לנהוג בזהירות ועדינות גדולים יותר. כשניתנת לאדם הזדמנות כזו, כאשר חושיו נפתחים, הוא יכול להבין גם מסרים עדינים וסמויים, כאלה שנאמרים בלחישה.

Seed of Love
רוס לאבגרוב, 'זרע של אהבה' - מתוך התערוכה, יופי שברירי חבוי. (צילום: בועז אופנהיים)

אתה ידוע כמי שאוהב עיצוב לבן, התערוכה לבנה ברובה, הספר שלך לבן ופרק שלם בו מוקדש לצבע הלבן. האם זהו אחד העקרונות החשובים של עבודתך?

בתערוכה הזו יש לי הזדמנות להראות חומר כפי שהוא, חומר לא מעובד. צבעם של הסיבים המלאכותיים הוא לבן - למעשה הם חסרי צבע. לכן לא ראיתי סיבה לצבוע אותם.
הצבע הלבן הוא מיוחד - קל ללכלך אותו והוא נותן תחושה של שבריריות. הצופים בתערוכה עדים למתח המיוחד העולה מן השבירות והעדינות הזאת. לבן הוא גם נייטראלי והוא מאפשר לאנשים להקדיש תשומת לב רבה יותר למה שמתרחש סביבם.

שמתי לב אתמול כשעסקנו בהקמת התערוכה לצד הצוות השקט שלך שברגע שהסרנו את הניילון הכהה ונחשף השטיח הלבן מיד ירד גם עלינו שקט. כולנו התנהגנו קצת אחרת.

את לגמרי צודקת. בעיצוב שלי יש תפיסה של ריק, זו תפיסה מאוד יפנית. במאה ה-17 היפנים מצאו דרך אחרת ליצור דברים. המושג ריק נראה כאילו הוא מקביל למושג פשטות בתרבות המערבית אבל הוא ממש לא דומה לו.
פשטות כפי שהמערב תופס אותה היא מינימליזם, היא ניסיון למצוא פתרונות, ואילו ריק נועד לשאילת שאלות. שאלות על הכול. שאלות טובות מניבות תשובות שונות ומגוונות.
אך למעשה התשובה אינה חשובה. אני לא מנחית מסר על הצופים שלי אלא מציע כלי ריק.

דיברת בעבר על עולם המונע על ידי חושים שיתפוס את מקומו של עולם המונע על ידי טכנולוגיה, האם זה מה שקורה היום?

החושים האנושיים הופכים ליותר ויותר חשובים. ישנו ניסיון לחפש דרכים לפתוח את עצמנו לעולם. כי רק אם החושים שלנו פתוחים אנחנו יכולים להרגיש את העולם במלוא העושר שלו. עם זאת אנשים היום עדיין סגורים בפני העולם, הם קהים. כשאנחנו רואים אוכל שנראה לנו טעים הפה שלנו מזיל ריר, אני שואף לעולם שבו כל החושים שלנו מזילים ריר.

אתה מדבר על האבן כמדיום שעורר יצירה והגדיר את תקופת האבן ועל הנייר כסוג אחר של SENSEWARE האם לסיבים המלאכותיים לדעתך יש את העוצמה ליצור עידן חדש כזה?

לאבן יש כוח נהדר להפעיל את תקופת האבן - הכובד שלה והמרקם גורמים לזה. גם לנייר יש תכונה כזו, לובן הנייר והחלקלקות זירזו את המצאת הדפוס. יש כמובן סוגים רבים אחרים של SENSEWARE אבל אני בחרתי להתרכז באלה.
סיבים טבעיים למשל גרמו לאנשים ליצור אופנה. מה שרציתי להדגיש זו העובדה שסיבים מלאכותיים אינם חיקוי לסיבים טבעיים אלא סוג חדש של SENSEWARE. הם יכולים להניע עולם שלם של יצירה.
יצרני הסיבים המלאכותיים ביפן יודעים ליצור חומרים טובים, הם אינם יודעים איך להשתמש בהם. תפקידנו כמעצבים היה לשקף ולעשות ויזואליזציה של האפשרויות הגלומות בחומר.

האם אתה יכול לומר שהיום זה תפקידם של המעצבים?

בהחלט, תפקיד המעצב הוא למצוא אפשרויות חדשות. לאנשים בעולם היום אין די מרחב לדמיין ולחלום. לכן, למעצבים יש יכולת ליצור שינוי. אם המעצבים ייצרו פני שטח אחידים ובני אדם בעולם כולו יגעו באותם משטחים אחידים - העולם ישתנה.
זה מה שאני שואף לעשות - לא ליצור מוצרים חדשים אלא ליצור הכרה חדשה.

Kenya Hara
קניה הארה ליד המוצג 'רכב מחייך' של מרכז העיצוב של חברת ניסן ומכון העיצוב הארה (צילום: בועז אופנהיים)

לדף התערוכה הכולל מידע נוסף על התערוכה, קטעי וידאו של מוצגים שונים ומאמרים מתוך הקטלוג לחצו כאן.

כתבות
בוגרים 2010
טל אמית
המחלקה לעיצוב אופנה | שנקר. התצוגה השנתית של המחלקה לעיצוב אופנה בשנקר, התקיימה אתמול בערב וקיבצה אליה את מיטב אנשי תעשיית האופנה הישראלית. 44 בוגרי המחלקה הציגו קולקציות אופנתיות, ומסחריות מאוד ולא הותירו ספק, בוגרי שנקר הטריים עשו את שיעורי הבית שלהם.
להמשך »
ראיונות
מעבדה נפרדת
מיה דבש
ראיון אחרון עם פיני ליבוביץ ויפתח צדפי בסיום סמסטר במעבדה לעיצוב. אנחנו נפגשים כדי לסכם את הסמסטר יוצא הדופן שבו אנחנו היינו המארחים והאכסניה, והסטודנטים והמרצים, שנה א' עיצוב תעשייתי שנקר, היו האורחים, היוצרים והרוח החיה והפעלתנית מאחורי האובייקטים הדוממים.
להמשך »
כתבות
על הלא פוטוגניים לכאורה | בוגרים 2015
עדי המר
הסיור המקדים לעיתונאים בתערוכות הבוגרים מעלה שאלות לגבי השפעתה של הפוליטיקה על ההחלטות בתערוכה ועל מה הופך פרויקט לפוטוגני ולזה שבמהרה הופך ל"שיחת העיר" (Conversation piece). מה שעומד מאחורי כתבה זו הוא לא ניסיון רב או שנים של צפייה תערוכות בוגרים אלא נקודת המבט שצמחה מתוך למודי העיצוב ועברה אל העולם החיצון.
להמשך »
© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס