אודות | צור קשר | עיתונות | הצטרפות | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
 
 
מגזין
עיצוב תכשיטים בוגרים 2010
שירה שובל
בתערוכת הבוגרים בשנקר הציגו הסטודנטים המסיימים מגוון של גישות עיצוביות ודרכי הבעה שונות המאפשרות לנו לבחון את עולם עיצוב התכשיטים מזוויות שונות. מה הופך תכשיטים למעניינים מבחינה עי
להמשך »
שמלות מתגלגלות
יפעת הולנדר אמר
דרך סיפורן של כמה נשים אמיצות ופורצות דרך בוחנת יפעת הולנדר אמר את תפקידם של האופניים ככלי לשחרור האישה.
להמשך »
גלגלים כחול לבן - אייל צ'רניחובסקי
דיאגו פרילוסקי ואודליה לביא
ביקור בלעדי ואישי בסדנאות העכשוויות ביותר בייצור אופני "בוטיק" כחול לבן בסרטים המוצגים בתערוכה "ללא מעצורים".
להמשך »
...גיליון עכשווי
...כל הגיליונות

עקבו אחרינו
הרשמה לניוזלטר »
Facebook »
תערוכות > עתיד
סאונד
קול וחומר בעיצוב
29 יוני -  28 אוקטובר, 2017
אוצרים

ענת ספרן
לילך שטיאט
אליזבתה פיזו

בשיתוף: הקרן הבינלאומית למוסיקה

מעצבים

גלריה עליונה
אקילה ופייר ג'יאקומו קסטליוני / מריו בליני / ריימונד לואוי / דיטר ראמס והנס גוגלוט / פאולו קאוויליה / פול קוקסדג' / פאולו קאפלו / תומאס פיכטנר / אוליבר סטיאנו / סמואל אקוסברי / קמילה לי / רוזנטל / פרנצ'סקו פליזארי / אמדאוס וז'אן נובל מטלי קרסה / רון ארד / פיליפ סטארק רוס לאבגרוב / קרמין דגנלו ופבלו פרדו ריצ'ארד סאפר / מרקו צנוזו / שארלוט ג'וילרד / דומיניק מפרנד / סטודיו בייקרי / פאוליו דלתור / ספלביירי ודל צ'יוטו / מתייה להאנר יורי סוזוקי / אנדרו ביומונט / רנאוד דה-פרנצ'סקו / פיליפו פרוטזוני / הונהי ג'ו / דיג'יטל הביטס / לאון בראון / שרונה מרלין / לוקה אור / עזרי טרזי / צ'ליה טורבסקו / רפאל פיליבינאז' / אלסנדרו מנדיני / רולאן לאמב / טון וולינג ודיויד מנטינג / אסטבן דה לה טורה, ג'ודית אסתר קרפטי / פאן ג'נריטור / אסטבן קרדונה, בנסון רונג / קנת טיי / רועי יהלומי / מריאן קובארד / גל ששון / פייר צ'רי / ליבורה אלטר מולינה/ פביו אנטינורי ואליסיה פיתלבסקה / בועז בנימין דקל / שמואל לינסקי / סשה לייקין / קובי סיבוני / נופר היפשר / רועי הרפז / יקיר בוארון / ג'וליונאס אורבונאס / דייגו דלה אוסטו / אדריאן גרסייה / אנדריאה ויג'אני / ונסנט ויקסטרום

גלריה תחתונה
אילן גרין / רופרט הובר / גלעד כהנא האחיות לוז / גיורי פוליטי / אוהד פישוף / אלון פרץ / דני מאיר

קישורים
תערוכה

קשה לעמוד בפני הפיתוי שמציעה קונכייה גדולה ולהימנע מהרצון להאזין ״לקולות הים". תחושת הקונכייה בכף היד, סמיכותה לאוזן, ההתמסרות לסאונד הבוקע ממנה והאמונה שאנו מאזינים לקולות הכלואים בתוכה, מהלכים עלינו קסם, גם אם ידוע לנו שאין אלה העובדות. זהו כוחו של הסאונד - מיסטי ומדעי כאחד, מיידי וטוטאלי גם יחד. באפשרותו להוציא את המאזין למסעות במרחבים מופשטים וממשיים, ולהשפיע הן על התחושה הפנימית והן על הסביבה בה הוא מתקיים.

סאונד הוא יותר מעוד פסקול שנמצא לצד או ברקע שגרת היומיום באופן קבוע, אחיד וסביל. הוא לא רק מעוצב על פי הלכות חייה של חברה, אלא גם מעצב ומבנה את תרבותה. כאלמנט המבוסס על זמן, הוא קוד לא כתוב שמכתיב רצף, קצב ועוצמה של התרחשויות, מעצב הן את הצליל והן את השקט. בשיח המקומי הסאונד נושא עמו משמעויות תרבותיות, חברתיות ולאומיות: שעה נפתחת רק לאחר שנשמעו שישה אותות, תרועת שופר מבשרת על כניסתה של שנה עברית חדשה במסורת היהודית. הצירוף המנוגד ״צפירת דומייה״ עוצר הכל מלכת, אבל כשהצפירה עולה ויורדת יש לרוץ ולתפוס מכסה.

סאונד היא תערוכת קיץ אינטראקטיבית ורחבת היקף המתפרשת על כל חללי התצוגה של המוזיאון ובוחנת את הקשר המתקיים בין המושגים קול, אובייקט ומרחב ואת נקודות ההשקה של מושגים אלה לעיצוב ולתרבות. בגלריה העליונה מוצג השינוי התפיסתי שחל באופן השימוש בחפצים המפיקים קול - החל מעיסוק בעיצוב אובייקט נייח בעל צורה וחומר עד לעיסוק העכשווי אשר שם במרכז את הפעולה ואת חוויית המשתמש. השינוי ייבחן דרך 50 אובייקטים של סאונד ובהם פריטים היסטוריים של מיטב המעצבים, החל משנות ה-60 של המאה הקודמת ועד היום. האובייקטים מחולקים לשלוש קבוצות בהתאם לאופי השימוש: אובייקטים נייחים, ניידים ואינטראקטיביים בהם ניתן יהיה גם להתנסות. בגלריה התחתונה מוצג המיצב Sense of Sound - חלל אינטראקטיבי שבו עבודות סאונד, אשר הולחנו במיוחד עבור התערוכה מהוות חוויה קולית וויזואלית המשתנה בהתאם לתנועת המבקרים בגלריה. תנועתם ופעולותיהם משפיעות על הביטוי החזותי ובכך המבקר מגיב למיצג, שאיננו שלם בלעדיו.

חללי התצוגה הנוספים - המסדרון העגול ומעבדת העיצוב, מוקדשים לפריטי עיצוב מתוך אוסף המוזיאון, השואבים השראה ממוסיקה וסאונד כבסיס לשפת העיצוב. במסדרון העגול תוצג תערוכת היחיד מבעד לרשת של הצורפת דנה חכים ברקוביץ', המשתמשת ברשתות רמקולים כמצע לתכשיטיה. התערוכה תציג פריטים מהעשור האחרון לעשייתה של חכים ברקוביץ' לצד תהליכי העבודה שיומחשו באמצעות קול, תמונה וחומר. במעבדת העיצוב תוצג התערוכה חוזר ב'לופ' ובה פריטים נבחרים מתוך האוסף שצורתם והאופן עיצובם, מבטאים ערכים המזוהים עם עולם הסאונד כמו חזרתיות ומקצב. אנו מזמינים את המבקרים לקחת חלק פעיל  בתערוכה - לשמוע, לראות ולהרגיש סאונד.

מבנה של סאונד/ סאונד של מבנה הוא מיצב מקורי המנצל את החומריות והצורניות הלא שגרתית של המוזיאון, ובאמצעות שיתוף הקהל הופך את המבנה לכלי נגינה גדול מימדים המפיק קול. הפקת הסאונד תעשה באמצעות כ-50 רמקולים הממוגנטים לרצועות הקורטן החלולות, שמשמשות כתיבות תהודה. זהו מופע סאונד המשתנה ללא הרף, בו המבקרים הם הנגנים הראשיים שמלחינים, מנגנים את היצירה ומציפים שאלות כמו מהו צליל של מבנה? וכיצד משפיעה ומושפעת האדריכלות מסאונד?

 

תערוכות
עיצוב אינטראקטיבי
עיצוב סאונד
© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס