אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
 
 
מגזין
דעה אישית
מעין פוס
חמושות בציפיות גבוהות נסעו שתי מעצבות צעירות לפסטיבל העיצוב בלונדון וחזרו משם עם תמיהות. האם תרבות ההיפסטרים השתלטה גם על עולם העיצוב?
להמשך »
בעולם טוב יותר
מיה דבש
המעצב האמריקני איב בהאר זכה בפרס אינדקס היוקרתי על הפרויקט "לראות טוב יותר ללמוד טוב יותר" . איב בהאר הוא המעצב הראשון שזכה בפרס האינדקס פעמיים.
להמשך »
להתנתק מהעכבר
מיה דבש
להמשך »
...גיליון עכשווי
...כל הגיליונות

עקבו אחרינו
הרשמה לניוזלטר »
Facebook »
תערוכות > עבר
סאונד
קול וחומר בעיצוב
29 יוני -  28 אוקטובר, 2017
אוצרים

ענת ספרן
לילך שטיאט
אליזבתה פיזו
יעל טרגן

עיצוב גלריה עליונה: טל ארז

התערוכה התאפשרה הודות לתמיכתה הנדיבה של חברת מוראל


בשיתוף: הקרן הבינלאומית למוסיקה

בסיוע:
המכון לתרבות איטליה
שגרירות איטליה בישראל
פורום התרבות האוסטרי, תל אביב
מועצת התרבות ליטא
האקדמיה לאמנות ליטא
פיטרו


        

מעצבים

גלריה עליונה
אקילה ופייר ג'יאקומו קסטליוני / מריו בליני / ריימונד לואוי / דיטר ראמס והנס גוגלוט / פאולו קאוויליה / פול קוקסדג' / פאולו קאפלו / תומאס פיכטנר / אוליבר סטיאנו / סמואל אקוסברי / קמילה לי / רוזנטל / פרנצ'סקו פליזארי / אמדאוס וז'אן נובל מטלי קרסה / רון ארד / פיליפ סטארק רוס לאבגרוב / קרמין דגנלו ופבלו פרדו ריצ'ארד סאפר / מרקו צנוזו / שארלוט ג'וילרד / דומיניק מפרנד / סטודיו בייקרי / פאוליו דלתור / ספלביירי ודל צ'יוטו / מתייה להאנר יורי סוזוקי / אנדרו ביומונט / רנאוד דה-פרנצ'סקו / פיליפו פרוטזוני / הונהי ג'ו / דיג'יטל הביטס / לאון בראון / שרונה מרלין / לוקה אור / עזרי טרזי / צ'ליה טורבסקו / רפאל פיליבינאז' / אלסנדרו מנדיני / רולאן לאמב / טון וולינג ודיויד מנטינג / אסטבן דה לה טורה, ג'ודית אסתר קרפטי / פאן ג'נריטור / אסטבן קרדונה, בנסון רונג / קנת טיי / רועי יהלומי / מריאן קובארד / גל ששון / פייר צ'רי / ליבורה אלטר מולינה/ פביו אנטינורי ואליסיה פיתלבסקה / שמואל לינסקי / סשה לייקין / קובי סיבוני / נופר היפשר / רועי הרפז / יקיר בוארון / ג'וליונאס אורבונאס / דייגו דלה אוסטו / אדריאן גרסייה / אנדריאה ויג'אני / ונסנט ויקסטרום

גלריית ד"ר שולמית כצמן
(הגלריה התחתונה)

אילן גרין / רופרט הובר / גלעד כהנא / האחיות לוז / גיורי פוליטי / אוהד פישוף / אלון פרץ / דני מאיר

גלריות האוסף
דנה חכים ברקוביץ' / (Freshwest (Moooi / טורד בונטייה ( (Artecnic/ פיטר מריגולד / טלילה אברהם / ג'סיקה סמית (Studio Printworks) / אינגו מאורר / מארטי גישה  (Drug) / סטודיו "רו אדג'ס" / קובי לוי / יעקב קאופמן / דניאלה שריה / לאה גוטליב (Gottex) /  איסי מיאקי + Reality Lab (Artemide / מיקה אורסתיו / עדי זפרן

קישורים

פורטפוליו, 24 במאי
עכבר העיר, 28 ביוני
וואלה!, 28 ביוני
בלוג המוסיקה של יובל אראל, 28 ביוני
אקסנט, 1 ביולי 
הכל טוב, 2 ביולי
הארץ, 4 ביולי
כלכליסט, 11 ביולי
פוטור
מאקו, 12 ביולי
Good Design 

תערוכה

קשה לעמוד בפני הפיתוי שמציעה קונכייה גדולה ולהימנע מהרצון להאזין ״לקולות הים". תחושת הקונכייה בכף היד, סמיכותה לאוזן, ההתמסרות לסאונד הבוקע ממנה והאמונה שאנו מאזינים לקולות הכלואים בתוכה, מהלכים עלינו קסם, גם אם ידוע לנו שאין אלה העובדות. זהו כוחו של הסאונד - מיסטי ומדעי כאחד, מיידי וטוטאלי גם יחד. באפשרותו להוציא את המאזין למסעות במרחבים מופשטים וממשיים, ולהשפיע הן על התחושה הפנימית והן על הסביבה בה הוא מתקיים.

סאונד הוא יותר מעוד פסקול שנמצא לצד או ברקע שגרת היומיום באופן קבוע, אחיד וסביל. הוא לא רק מעוצב על פי הלכות חייה של חברה, אלא גם מעצב ומבנה את תרבותה. כאלמנט המבוסס על זמן, הוא קוד לא כתוב שמכתיב רצף, קצב ועוצמה של התרחשויות, מעצב הן את הצליל והן את השקט. בשיח המקומי הסאונד נושא עמו משמעויות תרבותיות, חברתיות ולאומיות: שעה נפתחת רק לאחר שנשמעו שישה אותות, תרועת שופר מבשרת על כניסתה של שנה עברית חדשה במסורת היהודית. הצירוף המנוגד ״צפירת דומייה״ עוצר הכל מלכת, אבל כשהצפירה עולה ויורדת יש לרוץ ולתפוס מחסה.

לרכישת כרטיסים לפעילות סוכות להורים ולילדים לחץ כאן > 


צילום: שי בן אפרים

סאונד היא תערוכת קיץ אינטראקטיבית ורחבת היקף המתפרשת על כל חללי התצוגה של המוזיאון ובוחנת את הקשר המתקיים בין המושגים קול, אובייקט ומרחב ואת נקודות ההשקה של מושגים אלה לעיצוב ולתרבות. בגלריה העליונה מוצג השינוי התפיסתי שחל באופן השימוש בחפצים המפיקים קול - החל מעיסוק בעיצוב אובייקט נייח בעל צורה וחומר עד לעיסוק העכשווי אשר שם במרכז את הפעולה ואת חוויית המשתמש. השינוי נבחן דרך 50 אובייקטים של סאונד ובהם פריטים היסטוריים של מיטב המעצבים, החל משנות ה-60 של המאה הקודמת ועד היום. האובייקטים מחולקים לשלוש קבוצות בהתאם לאופי השימוש: אובייקטים נייחים, ניידים ואינטראקטיביים בהם ניתן יהיה גם להתנסות.

חלק זה של התערוכה נהנה מתמיכת המכון האיטלקי לתרבות בתל אביב ושגרירות איטליה בישראל; פורום התרבות האוסטרי תל אביב ושגרירות אוסטריה בישראל.

בגלריית ד"ר שולמית כצמן (הגלריה התחתונה) מוצג המיצב להיות סאונד שנוצר על ידי אוצרות ויוצרות התערוכה ענת ספרן ולילך שטיאט - חלל אינטראקטיבי שבו עבודות סאונד, אשר הולחנו במיוחד עבור התערוכה מהוות חוויה קולית וויזואלית המשתנה בהתאם לתנועת המבקרים בגלריה. תנועתם ופעולותיהם משפיעות על הביטוי החזותי ובכך המבקר מגיב למיצג, שאיננו שלם בלעדיו.

חללי התצוגה הנוספים - המסדרון העגול ומעבדת העיצוב, מוקדשים לפריטי עיצוב מתוך אוסף המוזיאון, השואבים השראה ממוסיקה וסאונד כבסיס לשפת העיצוב. במסדרון העגול מוצגת תערוכת היחיד מבעד לרשת של הצורפת דנה חכים ברקוביץ', המשתמשת ברשתות רמקולים כמצע לתכשיטיה. התערוכה כוללת פריטים מהעשור האחרון לעשייתה של חכים ברקוביץ' לצד תהליכי העבודה שיומחשו באמצעות קול, תמונה וחומר. במעבדת העיצוב מוצגת התערוכה חוזר ב'לופ' ובה פריטים נבחרים מתוך האוסף שצורתם והאופן עיצובם, מבטאים ערכים המזוהים עם עולם הסאונד כמו חזרתיות ומקצב. אנו מזמינים את המבקרים לקחת חלק פעיל בתערוכה - לשמוע, לראות ולהרגיש סאונד.

מבנה של סאונד/ סאונד של מבנה הוא מיצב מקורי המנצל את החומריות והצורניות הלא שגרתית של המוזיאון, ובאמצעות שיתוף הקהל הופך את המבנה לכלי נגינה גדול מימדים המפיק קול. הפקת הסאונד נעשית באמצעות כ-50 רמקולים הממוגנטים לרצועות הקורטן החלולות, שמשמשות כתיבות תהודה. זהו מופע סאונד המשתנה ללא הרף, המציף שאלות כמו - מהו צליל של מבנה? וכיצד משפיעה ומושפעת האדריכלות מסאונד?


תערוכות
עיצוב אינטראקטיבי
עיצוב סאונד
© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס