אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
גיליון 14#
נובמבר 2015 - מאי 2016
המלצות
שבוע העיצוב ירושלים 19-26.5.2016 | מידע והמלצות
16 מאי, 2016

שבוע העיצוב בירושלים 2016, שנפתח עם כנס מקצועי בערב יום חמישי, 19.5, נראה מבטיח במיוחד ומסתמן כסיבה מספיק טובה לקפוץ לבירה. האירועים המגוונים כוללים שילובים לא שגרתיים בין עיצוב לתחומים אחרים אשר באים לידי ביטוי בדרכים מקוריות במיוחד. כמעט כל האירועים הם ללא תשלום, נותר רק לבחור לאן ללכת. 

אירוע העיצוב הגדול והבינלאומי, ביוזמת הרשות לפיתוח ירושלים ובית הנסן - מרכז לעיצוב, מדיה וטכנולוגיה, מתרחב בשנתו השישית ויציג שורה של תערוכות ואירועי עיצוב יוצאי דופן ברחבי העיר. בין היתר תיפתח וילה שרובר המיתולוגית לקהל הרחב באופן חד-פעמי ותשמש חלל לתערוכה, תיבנה מכונת רוב גולדברג ענקית ויתקיים אירוע עיצוב ואוכל.

התימה המובילה את אירועי שבוע העיצוב השנה היא combination. באנגלית המילה מתייחסת להתרחבות הגדרת תחום העיצוב כיום ולאופן בו הוא מתחבר לתחומי עשייה נוספים כמו מדע וטכנולוגיה. בעברית זוהי ה״קומבינה ניישן״ - "קומבינה" כדרך יצירתית לעקיפת מערכות מסורבלות - נושא שכבר נידון לא פעם בתערוכות עיצוב של מעצבים ישראלים. היריעה קצרה מלספר בפירוט על כל האירועים שהכינו בשבוע העיצוב בירושלים אבל רק נאמר שהם כוללים הרבה יותר מתערוכות וכנסים והאירוע כולו מתיישר לשבועות העיצוב המתקיימים מחוץ לגבולות הארץ. המון מוקדים במקביל, באינטנסיביות גדולה, כך שאין שום סיכוי לבקר אפילו בחצי מהם. מיטיבי הלכת מצד אחד ומצד שני גם חובבי עיצוב ללא רקע מקצועי ימצאו ברחבי העיר מגוון של סדנאות, שיחות סלון, פעילויות לילדים, הופעות, סיורים, מעבדות לעיצוב ומפגשי סטודיו פתוח.  

האירועים יפתחו עם כנס מקצועי שיערך ביום חמישי הקרוב בתיאטרון ירושלים ויציגו בו תשעה דוברים, חמישה מחו״ל וארבעה מישראל. בכנס תוצג תמונה רחבה ומגוונת של עשייה עיצובית עכשווית בישראל ובעולם בדגש על יזמות, רשותיות וקהילה. בין הדוברים בכנס - פרופ' קנט לארסון (בשיתוף המסלול לעיצוב אורבני של בצלאל) על עבודת המחקר שלו ב-mit בנושא שינויים אורבניים בעיר העתידית ומכוניות אוטונומיות והסטודיו הוינאי מישרטרקסלר על עבודות עיצוב אינטראקטיביות ומולטי דיסיפלינריות. 
אחד המוקדים המעניינים הוא וילה שרובר המפורסמת, שעומדת נטושה כבר עשרות שנים ובאופן חד פעמי הותרה לשימוש. בכל חללי הוילה תוצג תערוכה שמטרתה לדון בשאלה המורכבת והמאתגרת במיוחד: "מהו עיצוב ישראלי?". בסלון הוילה הקטנה יתקיימו מידי ערב שיחות סלון, כהומאז' למסורת הפילנטרופית של בעלת הבית ולימי הזוהר של הוילה המרכז תרבותי. בצמידות מתאימה נבנה לאחרונה גשר חדש המחבר בין בית הנסן לוילה שממוקמת ממש מולו. 
 
נראה שהעיצוב החל לזלוג בירושלים אל מעבר לאזור בית הנסן: הגג של בניין "כלל" המפורסם, הממוקם בסמוך לשוק מחנה יהודה, הפך לאחרונה למשכנה החדש של קבוצת מוסללה (עמותה ללא מטרות רווח הפועלת מאז 2009 ומאגדת אמנים, פעילים חברתיים, תושבי מרכז העיר ירושלים) הקבוצה תחשוף את המשכן החדש המכונה "המרפסת: גג לעירוניות חדשה״ ויתקיימו בו סדנאות וארועים פתוחים לציבור בתחומים שבין אמנות, קיימות וקהילה. בנוסף יתקיימו אירועים וסיורים נוספים ברחבי בנין כלל כמו פעילות שידרוגיישן במסגרתה תקיים קבוצת נחלתה סדנאות יצירה ומלאכה (diy). במהלך כל השבוע ניתן להביא חפצים הזקוקים לשדרוג אמנותי-עיצובי. באתר של בית הנסן, ניתן למצוא עוד מידע רב על כל הפעילויות של שבוע העיצוב ירושלים 2016, המתפרשות ברחבי העיר כולה בינהן תערוכת כרזות איראניות עכשוויות במוזיאון לאמנות האיסלאם, מכונת ענק שתבנה במתחם התחנה הראשונה בשיתוף פעולה של תלמידי תיכון ירושלמיים וקואופרטיב עיצוב הירושלמי וכמה שיתופי פעולה בקמפוס גבעת רם של האוניברסיטה העברית. 

כמיטב המסורת בשנים האחרונות, ירושלים שוב מספקת לפעילים בשדה העיצוב ואף לחובבים, סיבה מצויינת לעלות אליה לביקור לפחות של יום אחד כשבית הנסן מהווה מוקד לאירועים הרבים ואת הגרעין המניע של הפעילות המבורכת והענפה. 

חדשות
קראפט ישן קראפט חדש | הפתיחה: 7.1.16
התערוכה שתפתח השבוע בבית בנימיני היא תוצר של תהליך עבודה המשותף ליוצרי קראפט שפועלים בשדה כבר שנים רבות ומתבוננים בשינויים החשובים החלים בו. המפגשים עם היוצרים העלו שאלות רבות שעסקו במשמעותו של קראפט בימינו, זהות היוצרים בשדה זה והאתגר ליצור קראפט בעולם משתנה.
להמשך »
המלצות
הקובעים חוק לעצמם
טל אמית
קובייה שעיצב רונן בבלי מדגימה את הרעיון שעומד במרכזה של התערוכה "הקובעים חוק לעצמם" המוקדשת לעבודות עיצוב של סטודיו מג'נטה שפועל היום בעיקר מול לקוחות עסקיים גדולים - לעצב באופן נטול תכתיבים חיצוניים.
להמשך »
כתבות
ניתוח דפוסי צל עירוניים
אביבה פיטרס
ל"אקלים העירוני" יש השפעה ניכרת על חייהם של תושבי הערים ועל רווחתם הגופנית והנפשית בתוך הבית ומחוצה לו. אם נהפוך את הערים שלנו למקומות שנעים יותר לחיות בהם, מבחינת תנאי האקלים המקומיים, נשפר בצורה ניכרת את איכות החיים של התושבים ואת בריאותם. מחקרים קיימים מציינים את קרינת השמש כאחד הגורמים החשובים ביותר בקביעת מאפייני ה"אקלים העירוני"
להמשך »
© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס