אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
גיליון #22
דצמבר 2019 - אוקטובר 2020
מותר לגעת? חומרים מנקודת מבט בריאותית
אפרת ברק 22 יולי, 2020 /

בחודשים האחרונים עקב התפרצות מגיפת הקורונה, אנו עדים למחקרים ופרסומים רבים העוסקים ביכולת הישרדות נגיף הקרונה על גבי משטחים שעשויים מחומרים שונים. למרות שאין עדיין מסקנות חד-משמעיות בנושא, נראה כי ניתן למצוא קשר בין זמן השרידות של הנגיף על גבי חומר מסוים לבין תכונות החומר: ההרכב הכימי, מבנה ואופי פני השטח, יכולת הספיגה, הגמישות ועוד. בעקבות הפרסומים, חומרים שונים התחילו לקבל "דירוגים בריאותיים" לא רשמיים והתעורר שיח על אודות חומרים "בריאים" או "לא בריאים". גם בימי שגרה עולות שאלות רבות בנושא בריאותם של חומרים, לכן יש מקום לעשות קצת סדר בדברים, לשתף מהידע של ספריית החומרים ואולי גם לעורר מחשבות יצירתיות לעתיד.

קיימים אספקטים שונים הקשורים בערכים הבריאותיים של החומר, החל בשאלת קיומם של רכיבים רעילים, נדיפים או מזהמים בהרכב החומר, דרך חומרים הנדרשים לעמוד בפרמטרים בריאותיים ספציפיים, וכלה בחומרים בעלי תכונות אקטיביות, דוגמת חומרים אנטי-מיקרוביאליים המנטרלים מיקרואורגניזמים (חיידקים, נגיפים, פטריות ועוד). למרות שהחומרים האחרונים שהזכרתי נמצאים בשימוש כבר שנים רבות, מגפת הקורונה והצורך הדחוף במציאת פתרונות למיגון וצמצום החשיפה לנגיף, עוררו תשומת לב כלל-עולמית ורחבה בחומרים אלה, לכן ארחיב עליהם מעט.


טקסטיל ארוג מסיבי נחושת וכותנה של המעצבת גלי כנעני T10-00020) באוסף). האם ישמש עתה למיגון מפני מחלות? (צילום: שי בן אפרים מתוך התערוכה "חומרים אורחים", 2019)

תחילה, חשוב להבחין בין המונחים "אנטי-מיקרוביאלי" אשר מתאר פעילות נגד מיקרובים באופן כללי, "אנטי-בקטריאלי" המתאר פעילות נגד בקטריות (חיידקים) ו"אנטי-ויראלי" המתאר פעילות נגד נגיפים (וירוסים). כלומר, לא כל חומר המכיל את המילה "אנטי" בשמו אכן פעיל נגד נגיפים דוגמת COVID-19, וחשוב לדעת כי גם לא כל חומר אנטי-ויראלי בהכרח ישפיע על כל סוג של נגיף (וירוס). כיום קיימים כבר פרסומים ראשוניים של חומרים וטכנולוגיות אשר נמצאו אפקטיביים ב-99.9% לניטרול הנגיף הגורם למחלת הקורונה, אך חשוב להבין כי יש צורך בניסויים ובדיקות מקיפות אשר מבוצעות בתנאים שונים לפני מעבר ליישום מלא.

מעניין לדעת כי לתחום החומרים האנטי-מיקרוביאליים יש יישומים נוספים וכבר לפני מגיפת הקורונה היו קיימים בשוק מגוון חומרים אנטי-מיקרוביאליים אשר שימשו במגוון תחומים דוגמת רפואה, מזון, קוסמטיקה, מיקרואלקטרוניקה ועוד. במקרים רבים פעילות החומרים האנטי-מיקרוביאליים מבוססת על אחת משלושת המתכות האנטי-בקטריאליות המוכרות: כסף, נחושת ואבץ, אשר מסוגלות לנטרל מיקרובים בעת מגע בשל המבנה האטומי שלהן. ניתן להכיר מספר חומרים מסוג זה דרך אוסף ספריית החומרים ע"ש אהרון פיינר עדן, ביניהם תוסף מבוסס יוני כסף המיועד לתעשיית הטקסטיל וכן לוחות פולימריים אנטי-בקטריאליים המיועדים לחיפוי חללים סטריליים. התקופה האחרונה הובילה לדיון מחודש בתחום, לבדיקת יכולות של החומרים הקיימים וגם לחשיפה של מגוון פיתוחים פורצי דרך דוגמת תוסף אנטי-מיקרוביאלי לפלסטיק שפותח בהשראת מנגנוני ההגנה של העור האנושי.


תוסף אנטי בקטריאלי לטקסטיל (O4-00064). מתוך אוסף ספריית החומרים.

לצד החשיבה על ערכים בריאותיים של חומרים במקרי-חירום, מעניין גם לחשוב על האספקטים הבריאותיים שלהם בתקופות של שגרה ועבור מגוון רחב יותר של יישומים. שימושים ופתרונות חדשים המקבלים תשומת לב בתקופה זו, יכולים לעורר מחשבה על דרכים עתידיות ליישמם בתחומים נוספים. כך ניתן לדוגמה לדמיין סביבה ציבורית-עתידית נקייה והגיינית יותר על-ידי הטמעת רכיבים אנטי-מיקרוביאליים בתכנון האדריכלי, או להעלות את רמת הבטיחות של מוצרים וכלים המשמשים בסביבות בעלות פוטנציאל לזיהום שאינן רפואיות, דוגמת תעשיית המזון והקוסמטיקה.

יש לזכור שהערך הבריאותי של חומרים יכול להתבטא גם באופן נוסף. חשיפה של חומרים לתנאים פיסיים וסביבתיים משתנים, דוגמת שינויי טמפרטורה, לחות, שריטות ועוד, וכן קרבה ואינטראקציה של חומרים עם גוף האדם או עם גוף בעלי-חיים, עלולים לשנות את תכונותיהם. כך מפגש של חומר מסוים עם רוק או זיעה למשל, עלול לייצר תגובה כימית-אלרגית, ואילו מפגש של חומר עם אדמה ועם מזג אוויר משתנה, עלול לגרום לפירוק ופיזור של רכיבים מזהמים העלולים לחדור למזון ולמי השתייה. על כן, כמו בכל תהליך עיצובי, חשוב לזכור בעת בחירת החומר, כי לעיתים משתמש הקצה יעשה במוצר או בחומר שימוש שונה מהמיועד, במתכוון או שלא במתכוון.

עם כל כך הרבה שאלות ושיקולים קשה למעצבים להחליט מהי הבחירה הנכונה, אך קיימים כלים רבים אשר יכולים לעזור. אחד הכלים העיקריים הוא למידה של סביבת השימוש העתידית של החומר וזיהוי ההשפעות הפוטנציאליות שיהיו לה עליו. מומלץ לחקור ולאסוף מידע על שימושים והתנהגות של חומרים בתחומים משיקים וכמובן להיעזר בתקנים ולבדוק את ההתאמה לצרכים. כדאי לשאול שאלות ומומלץ להיעזר בספריות חומרים האוצרות ומשתפות ידע רחב בתחום החומרים, כמו הספרייה שלנו אשר מאפשרת גישה חופשית לכל אוסף החומרים דרך האתר (כולל פרטי קשר של ספקים) וכמו מעבדת החומרים הבריאים של  Parsons המתמחה בתחום זה.


תערוכות
ספרית החומרים
ימי קורונה
דעה: כשדונלד ג'אד חטא בעיצוב רהיטים או כמה מחשבות על הקשר בין אמנות מינימליסטית ועיצוב תעשייתי
עדי המר
הקשר בין אמנות מינימליסטית לעיצוב תעשייתי אינו דבר חדש ובאופן חריג לדיון הרחב יותר על עיצוב ואמנות מגיע דווקא מאמנים ומבקרי אמנות ולא ממעצבים. האמנות המינימליסטית לא נתפסה מיד כאמנות ו"הואשמה" בקרבתה לעיצוב. בכדי להבין טוב יותר את הקשר, יש להכיר מקרוב את דונלד ג'אד - האמן הבולט ביותר בקבוצה שעיצב גם רהיטים בכוונת שימוש אך הוסיף והתעקש כמעט עד יום מותו שאמנות לחוד ועיצוב לחוד.
להמשך »
עיצוב כפותר בעיה?
סתו אקסנפלד
מקובל להתייחס אל תחום העיצוב כאל פותר בעיות. זה גם הטיעון שבו נוהגים להשתמש כדי להבחין אותו מהאמנות. הביקור בתערוכה ״סטטוס קוו: מבנים של משא ומתן,״ שמציגה בימים אלה במוזיאון תל אביב לאמנות, מצליח לערער על הקלישאה הזו.
להמשך »
המלצות
חילוף חומרים
מיה דבש
שמונה בוגרים במסלול אודות עיצוב, בתואר השני לעיצוב תעשייתי בבצלאל בתערוכת סוף שנה בבית בנימיני מציגים סוגיות של זמן, זיכרון ומסורת.
להמשך »
© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס