אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
גיליון #5
נובמבר 2011 - מרץ 2012
המלצות
כלים שלובים - ניסויים בלהיות מעצב
מיה דבש 16 פברואר, 2012 /

אלה ימים אחרונים לתערוכה 'כלים שלובים - ניסויים בלהיות מעצב' הננעלת ב-19.2 בבית האמנים בתל אביב והיא אחת התערוכות שלא כדאי להחמיץ. התערוכה המפגישה בין שלושה מעצבים: יואב רכס, נועם דובר ומיכל צדרבאום, מציגה סדרה של עבודות חדשות שרובן נהגו ונוצרו בתהליך של דיאלוג משותף ופורה בין השלושה.

Design Exhibition

"התערוכה משקפת דיונים שאנחנו מנהלים בינינו לאורך שנים (נועם דובר ויואב רכס הם בוגרי אותו מחזור בבצלאל ומיכל צדרבאום היא בת זוגו ושותפה לעשייה של נועם דובר) ובוחנת את היסודות הבסיסיים של הפרקטיקה העיצובית. היא שואלת שאלות על - מה המשמעות של להיות מעצב? מהו התהליך שבו נולדות צורות? מהו המטען התרבותי של חומרים? מהו הערך של להיות יצרן בפרקטיקה העיצובית העכשווית", אומרת מיכל.

Design Exhibition

מבט חטוף על חלל התערוכה מגלה שלצד המוצגים אין תוויות וגם אם בחלק מן העבודות ניתן לזהות את טביעת כף ידו של אחד המעצבים, העבודות כולן מוצגות ללא הסבר וללא שיוך. "כל העבודות הן פרי המפגש בינינו", מסבירה מיכל.

Design Exhibition

בכניסה לתערוכה המתפרשת על פני שני חללים מרכזיים קשה להתעלם ממדף הפלדה העוקב אחר חלל הגלריה, מתפתל ויורד במדרגות הפנימיות, מתעקל סביב קירות ועמודים ונראה כאילו היה שם מאז ומעולם. המדף הנמתח לאורך 22 מ' ומחבר בין שני חלקי הגלריה בנוי מארבעה עלים דקים של פלדה קפיצית, מחובר לקיר באמצעות מערכת של קליבות וחלקי עץ אשר מעניקים לו מורפולוגיה ייחודית והוא כולו נקודת מוקד שקשה להסיר ממנה את העיניים.

Design Exhibition Design Exhibition


על המדף מונחים כלים שונים כאילו באו להוכיח שיש לו גם תפקיד פונקציונאלי. סדרת הכלים הראשונה "אוויר" - היא עשרה מכלי זכוכית שצבעיהם הבוהקים אינם מסגירים את העובדה שהם "מציגים את הסימון הצבעוני הסטנדרטי של עשרת הגזים המרכיבים את האוויר", כדברי המעצבים.

Design Exhibition

בהמשך שתי קערות מוכרות יותר משעם פראי וכדי טקסטיל מחויטים בתפירה רב שכבתית של בדים נראים אנושיים לגמרי.
מעניינת במיוחד היא סדרת הכלים המותזים - כלי קרמיקה מיד שנייה משוק הפשפשים המעוצבים מחדש באמצעות מחיקה סלקטיבית של הגלזורה המקורית בטכניקה של התזת חול.

Design Exhibition Design Exhibition

במרכז החלל ניצבים שולחנות סאג' (קערות המשמשות במקור לאפיית פיתות).
באמצעות חיתוך והלחמה של קערות הברזל יצרו המעצבים שולחנות יפהפיים שבהם הקערות החלודות מונחות בקומפוזיציות גיאומטריות שונות על רגלי מתכת דקיקות ומאזכרות תפרחות מתכת מרהיבות.

Design Exhibition

בחדר האחורי אפשר לראות את ההתחקות של השלושה אחר תהליכים בעיצוב, כמו דפי טיוטה הנערמים במרחק מה מן העבודות המוצגות לראווה בחלל הקדמי.

Design Exhibition Design Exhibition

על המעצבים:

יואב רכס חי ועובד בלונדון. עבודתו עוסקת בנקודות ההשקה שבין טכנולוגיה ותהליכים חומריים לבין צרכים ושימושים. עבודותיו חוקרות את ההיבטים הרעיוניים והמעשיים של עיצוב ונעות על פני טווח רחב של תחומים: ריהוט, מוצרי צריכה, תפאורה, תערוכות, פיסול ופרפורמנס. חוקר אורח במעבדת המדיה של MIT בבוסטון (2011). בוגר ה RCA - האקדמיה המלכותית לאמנות בלונדון (2010)   ואקדמיהלאמנות ועיצוב בצלאל , המחלקה לעיצוב תעשייתי (2003).

נועם דובר עוסק במיסוס הגבולות שבין עיצוב, ייצור ומלאכת-יד, וכן בטקסט ובאמירה כחומרי גלם בתהליך היצירה. עבודתו הינה רב-תחומית מטבעה ונוגעת במגוון רחב של טכניקות, חומרים וקני מידה: עיצוב חלל, תפאורה, ריהוט ועבודת יד נמצאים כולם במרחב עבודתו. מרצה בבצלאל במחלקה לעיצוב תעשייתי. בוגר אקדמיה בצלאל לאמנות ועיצוב, המחלקה לעיצוב תעשייתי (2003).

מיכל צדרבאום עוסקת בטווח של תחומים ותכנים, ביניהם עיצוב גרפי, עיצוב לבמה, מלאכת יד, אמנות רחוב וכתיבה תיאורטית. מרצה במרכז האקדמי ויצו חיפה במחלקה לעיצוב גרפי ובמחלקה לארכיטקטורה. לומדת לתואר שני במכון להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים
והרעיונות ע"ש כהן באוניברסיטת תל אביב. בוגרת בצלאל האקדמיה לאמנות ועיצוב, המחלקה לתקשורת חזותית (2004). 

Design Exhibition

מיכל צדרבאום ונועם דובר בתערוכת "פוסט פוסיל" במוזיאון >>

לחצו כאן לראיון מצולם עם מיכל צדרבאום >>

המלצות
שיעור בעיצוב - תערוכת האחים בורולק במוזיאון לאומנויות דקורטיביות
מיכל בן צבי - שפיגל, אגף החינוך
בגלריית העיצוב העכשווי של המוזיאון לאומנויות דקורטיביות, מתארחת החל מה-26 באפריל ועד ה-1 בספטמבר תערוכת הרטרוספקטיבה Momentané של האחים בורולק (Bouroullec). התערוכה סוקרת את כל רוחב היריעה של עבודתם במהלך 15 השנים האחרונות ומתחקה אחר שלבים שונים בקריירה הבינלאומית שלהם, כולל הפרויקטים הנוכחיים שלהם.
להמשך »
המלצות
כלים משותפים
נעמה ארבל
התערוכה SHIFT המוצגת בימים אלה ב"בית בנימיני" היא הזדמנות מיוחדת לנסות ולהבין את הפעילות המתקיימת כיום באקדמיות בארץ בתחום הקרמיקה, המושפע משינויים תרבותיים וממציא עצמו כל העת מחדש.
להמשך »
כתבות
חומרים ירוקים זה השחור החדש
שנטל בריילי | ספריית החומרים
שנטל בריילי, מתמחה בספריית החומרים, עושה חשיבה מחדש על אופנה אחרי שביקרה בכנס של שבוע האופנה חולון.
להמשך »
© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס