אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
גיליון #5
נובמבר 2011 - מרץ 2012
המלצות
כלים שלובים - ניסויים בלהיות מעצב
מיה דבש 16 פברואר, 2012 /

אלה ימים אחרונים לתערוכה 'כלים שלובים - ניסויים בלהיות מעצב' הננעלת ב-19.2 בבית האמנים בתל אביב והיא אחת התערוכות שלא כדאי להחמיץ. התערוכה המפגישה בין שלושה מעצבים: יואב רכס, נועם דובר ומיכל צדרבאום, מציגה סדרה של עבודות חדשות שרובן נהגו ונוצרו בתהליך של דיאלוג משותף ופורה בין השלושה.

Design Exhibition

"התערוכה משקפת דיונים שאנחנו מנהלים בינינו לאורך שנים (נועם דובר ויואב רכס הם בוגרי אותו מחזור בבצלאל ומיכל צדרבאום היא בת זוגו ושותפה לעשייה של נועם דובר) ובוחנת את היסודות הבסיסיים של הפרקטיקה העיצובית. היא שואלת שאלות על - מה המשמעות של להיות מעצב? מהו התהליך שבו נולדות צורות? מהו המטען התרבותי של חומרים? מהו הערך של להיות יצרן בפרקטיקה העיצובית העכשווית", אומרת מיכל.

Design Exhibition

מבט חטוף על חלל התערוכה מגלה שלצד המוצגים אין תוויות וגם אם בחלק מן העבודות ניתן לזהות את טביעת כף ידו של אחד המעצבים, העבודות כולן מוצגות ללא הסבר וללא שיוך. "כל העבודות הן פרי המפגש בינינו", מסבירה מיכל.

Design Exhibition

בכניסה לתערוכה המתפרשת על פני שני חללים מרכזיים קשה להתעלם ממדף הפלדה העוקב אחר חלל הגלריה, מתפתל ויורד במדרגות הפנימיות, מתעקל סביב קירות ועמודים ונראה כאילו היה שם מאז ומעולם. המדף הנמתח לאורך 22 מ' ומחבר בין שני חלקי הגלריה בנוי מארבעה עלים דקים של פלדה קפיצית, מחובר לקיר באמצעות מערכת של קליבות וחלקי עץ אשר מעניקים לו מורפולוגיה ייחודית והוא כולו נקודת מוקד שקשה להסיר ממנה את העיניים.

Design Exhibition Design Exhibition


על המדף מונחים כלים שונים כאילו באו להוכיח שיש לו גם תפקיד פונקציונאלי. סדרת הכלים הראשונה "אוויר" - היא עשרה מכלי זכוכית שצבעיהם הבוהקים אינם מסגירים את העובדה שהם "מציגים את הסימון הצבעוני הסטנדרטי של עשרת הגזים המרכיבים את האוויר", כדברי המעצבים.

Design Exhibition

בהמשך שתי קערות מוכרות יותר משעם פראי וכדי טקסטיל מחויטים בתפירה רב שכבתית של בדים נראים אנושיים לגמרי.
מעניינת במיוחד היא סדרת הכלים המותזים - כלי קרמיקה מיד שנייה משוק הפשפשים המעוצבים מחדש באמצעות מחיקה סלקטיבית של הגלזורה המקורית בטכניקה של התזת חול.

Design Exhibition Design Exhibition

במרכז החלל ניצבים שולחנות סאג' (קערות המשמשות במקור לאפיית פיתות).
באמצעות חיתוך והלחמה של קערות הברזל יצרו המעצבים שולחנות יפהפיים שבהם הקערות החלודות מונחות בקומפוזיציות גיאומטריות שונות על רגלי מתכת דקיקות ומאזכרות תפרחות מתכת מרהיבות.

Design Exhibition

בחדר האחורי אפשר לראות את ההתחקות של השלושה אחר תהליכים בעיצוב, כמו דפי טיוטה הנערמים במרחק מה מן העבודות המוצגות לראווה בחלל הקדמי.

Design Exhibition Design Exhibition

על המעצבים:

יואב רכס חי ועובד בלונדון. עבודתו עוסקת בנקודות ההשקה שבין טכנולוגיה ותהליכים חומריים לבין צרכים ושימושים. עבודותיו חוקרות את ההיבטים הרעיוניים והמעשיים של עיצוב ונעות על פני טווח רחב של תחומים: ריהוט, מוצרי צריכה, תפאורה, תערוכות, פיסול ופרפורמנס. חוקר אורח במעבדת המדיה של MIT בבוסטון (2011). בוגר ה RCA - האקדמיה המלכותית לאמנות בלונדון (2010)   ואקדמיהלאמנות ועיצוב בצלאל , המחלקה לעיצוב תעשייתי (2003).

נועם דובר עוסק במיסוס הגבולות שבין עיצוב, ייצור ומלאכת-יד, וכן בטקסט ובאמירה כחומרי גלם בתהליך היצירה. עבודתו הינה רב-תחומית מטבעה ונוגעת במגוון רחב של טכניקות, חומרים וקני מידה: עיצוב חלל, תפאורה, ריהוט ועבודת יד נמצאים כולם במרחב עבודתו. מרצה בבצלאל במחלקה לעיצוב תעשייתי. בוגר אקדמיה בצלאל לאמנות ועיצוב, המחלקה לעיצוב תעשייתי (2003).

מיכל צדרבאום עוסקת בטווח של תחומים ותכנים, ביניהם עיצוב גרפי, עיצוב לבמה, מלאכת יד, אמנות רחוב וכתיבה תיאורטית. מרצה במרכז האקדמי ויצו חיפה במחלקה לעיצוב גרפי ובמחלקה לארכיטקטורה. לומדת לתואר שני במכון להיסטוריה ופילוסופיה של המדעים
והרעיונות ע"ש כהן באוניברסיטת תל אביב. בוגרת בצלאל האקדמיה לאמנות ועיצוב, המחלקה לתקשורת חזותית (2004). 

Design Exhibition

מיכל צדרבאום ונועם דובר בתערוכת "פוסט פוסיל" במוזיאון >>

לחצו כאן לראיון מצולם עם מיכל צדרבאום >>

כתבות
בעולם טוב יותר
מיה דבש
המעצב האמריקני איב בהאר זכה בפרס אינדקס היוקרתי על הפרויקט "לראות טוב יותר ללמוד טוב יותר" . איב בהאר הוא המעצב הראשון שזכה בפרס האינדקס פעמיים. הפרויקטים של בהאר מונעים מהאמונה שעיצוב טוב יכול להיות סוכן של שינוי, שיש ביכולתו של עיצוב להקנות כלים בסיסיים לחינוך ולשפר את חייהם של אלה שמשאביהם דלים יותר.
להמשך »
המלצות
שבוע העיצוב הצרפתי
מיה דבש
בפריז יתקיימו השבוע (16-20 ביוני) אירועי העיצוב Designers Days 2011. לצד עשרות חברות מובילות בעולם שיציגו ב-70 מקומות ברחבי העיר, יהיו גם 2 מוקדים ישראלים - התערוכה "פרומיס דיזיין" תנדוד ממילנו לפריז וחנות העיצוב הזמנית "רפסודה" תציע למכירה יצירות של מבחר מעצבים ישראלים.
להמשך »
כתבות
מוכרחים להיות שמח | Salone del Mobile 2012
מיה דבש
בראיון שנתנה לאחרונה מבקרת העיצוב הבריטית אליס רוסתורן למגזין עיצוב אוסטרלי היא ניסתה לענות על השאלה "מהו עיצוב טוב?" "זהו נושא שמעסיק דורות של מעצבים ומבקרים", היא אמרה, "אבל מה שמעניין יותר הוא השינוי שחל לאורך השנים באופן בו אנו תופסים עיצוב טוב מהו."
להמשך »
© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס