אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
גיליון #6
אפריל - אוקטובר 2012
כתבות
איינדהובן - הדבר האמיתי | מילנו 2012
מיה דבש 31 מאי, 2012 /

בשנה שעברה במילנו, ייסדה האקדמיה לעיצוב של איינדהובן מסורת חדשה - ארוחות בוקר פתוחות לקהל שבהן דנים בנושאים המעסיקים את עולם העיצוב לאחרונה.

השנה התקיימו שלוש ארוחות בוקר כאלו בשיתוף Premsela ובהן לצד מגשי פירות ומאפים התקיימו דיונים של מעצבים, מבקרים, עיתונאים ואוצרים בשאלות כמו: איך יכולים מעצבים ליישם את האידיאלים שלהם בימים אלה של משבר? ואיך ניתן לעשות שימוש במשבר כדי לעשות דברים אחרת?

לאחרונה נדמה שכולם מדברים על אחריות, על אותנטיות ועל קיימות, אבל חשוב לברר האם המילים האלה הן כבר חלולות ואינן נושאות תוכן אמיתי או שעולם העיצוב מצליח להיות סוכן של שינוי ולהצעיד את העולם לעתיד טוב יותר.
גם התערוכה של בוגרי התואר הראשון והשני באיינדהובן תחת הכותרת "50" נשאה בחובה הבטחה קצת יותר צנועה ואנושית - "50 פרויקטים בעלי קשר הדוק לחיים ולרצון לתת להם מובן" היתה כותרת המשנה.

שני מעצבים צעירים בחרו להתמודד עם החוויה הלא נעימה של אשפוז בבית החולים. היראקו איממורה יצרה סדרה של צעצועים לחדרי המתנה שמאפשרים לילדים להתמודד עם הפחדים שלהם ולהפחית את הלחץ. דרך שיחות עם רופאים ואחיות וצפייה בילדים בבתי חולים הבינה המעצבת שילדים עושים שימוש במשחק כדי להפיג פחדים. הצעצועים שעיצבה מדמים מכונות שיקוף כמו CT, XRAY ו-EKG מלווים בספרי תמונות ומאפשרים לילדים בני 3-6 להבין מה הם אמורים לעבור. כך, כשהם מעבירים את המיטה דרך המכונה נדלק אור אדום וכשהם לוחצים על כפתור מופיע על המוניטור שיקוף של גוף של ילד.

Eindhoven design academy | Milan 2012
Hikaru Imamura

Eindhoven Design Academy | Milan 2012
Hikaru Imamura

גם ג'ו שזפנסקה התייחסה לעולם של חולי. היא יצרה כיסויי מיטה נופיים המאפשרים לאנשים להתמודד טוב יותר עם מצבים של חולי. מחקרים מראים שהסחת דעת מפחיתה את עוצמת הכאב. השמיכה שמודפסים עליה פאזלים ומשחקים מגיעה עם מרקרים צבעוניים כך שגם החולה וגם המבקרים יכולים לצייר עליה יחד. התנסות נוספת המאפשרת אינטראקציה חברתית ומעודדת התייחסות חיובית למחלה. השמיכה עצמה עשויה מבמבוק ויש לה איכויות טבעיות אנטי בקטריאליות. כמו כן, חיישנים הטמונים בכרית ובסדינים מאפשרים לרופאים לקבל נתונים על דפיקות הלב ודפוסי השינה של המטופל בעוד הוא עצמו ישן או משחק.

Eindhoven Design Academy | Milan 2012
Jo Szczepanska

נושא נוסף המעסיק את המעצבים הוא הגברת המודעות למזון שאנו אוכלים ולמקורו. "משחק באוכל" - הוא שמו של פרויקט שמטרתו לטפח הבנה טובה יותר של המקום ממנו בא האוכל לשולחננו. הורים רבים מלמדים את ילדיהם לא לשחק באוכל, באופן אירוני נדרשים כאן הילדים דווקא לשחק במזון שאותו הוא אמורים לאכול והמטרה היא מאוד אידיאולוגית.

המשחק העשוי עץ מכיל 200 חזירים, כמות עצומה של אוכל שנדרשת כדי לפטם אותם, העצים שיש לבער כדי לגדל מזון בעבורם והגשם החומצי שנגרם כתוצאה מן ההפרשות שלהם. זו חקלאות תעשייתית הארוזה בצורת משחק ילדותי ותמים עם מסר שאין לטעות בו.

Eindhoven Design Academy | Milan 2012
Tomm Velthuis

Eindhoven Design Academy | Milan 2012
Tomm Velthuis

פרויקט נוסף שמסייע לילדים להיות מודעים למקום ממנו מגיע מזונם ולפתח מודעות לצריכת מזון בריא הוא אפליקציה המסייעת לילדים ללמוד על פירות וירקות בסופרמרקט. על ידי שימוש בטלפון חכם יכולים הילדים לקרוא את הברקוד ולצפות בסרט מצויר על מקורות המזון שהם אוכלים היכן הוא גדל.

Eindhoven Design Academy | Milan 2012
Niels Van Hoof

את התחושה שאנחנו טובעים בים המידע האינטרנטי ואיך נחלצים משם ייצגה מאיה בן דוד ישראלית בוגרת תואר שני באיינדהובן. היא הציגה את SAVE AS (שמור בשם) - פלטפורמה יצירתית המתרגמת התנסויות אונליין לאובייקטים מוחשיים. היא הזמינה מעצבים להפוך דימויים מהפייסבוק למוצרים אמיתיים באמצעות מדפסת תלת מימדית. היא עצמה חיפשה באינטרנט חומר שמגדיר היטב את תחושותיה לגבי אירועים חשובים מן העת האחרונה כמו "האביב הערבי". בחרה תמונות, סרטוני יו-טיוב וטוויטים כבסיס ליצירת כלי שאותו הדפיסה במדפסת תלת מימדית. באופן הזה הכלים הופכים להיות המחשה סמלית ופיזית של זכרונות ונרטיבים דיגיטליים.

Eindhoven Design Academy | Milan 2012
Maya Ben David

המדפסת התלת מימדית מתברר היתה לאחת הכוכבות הגדולות בתערוכה השנה. תערוכות רבות התמקדו בטכנולוגיות ייצור חדשות ובמיוחד בהדפסה בתלת מימד. רבות מהן עסקו ביכולת של המכונה ליצור מוצרים בהתאמה אישית.
מגזין העיצוב האיטלקי "דומוס", ומרכז האמנות העכשווית הלונדוני Z33 הציגו פרומו של תערוכה מסקרנת בשם המכונה שתוצג בבלגיה בין התאריכים 2/6 - 7/10 (לחצו כאן לצפייה בפרומו)

הוכחה עד כמה המגמה הזו נרחבת היתה חנות הכלבו היוקרתית רינשטנטה שהקדישה לנושא את חלון הראווה שלה ובחנות עצמה היו מיצגים, הרצאות ולקוחות שהוזמנו לנצח את המכונה.

למגמות כידוע יש נטייה לנדוד מן השוליים למרכז ואז ישנה סכנה שהם יהפכו ללא יותר ממילים חלולות, מסגנון, מאופנה. אירועים כמו ארוחות הבוקר של איינדהובן, הכנסים של Premsela ותערוכת הבוגרים הזו מסייעים לחוש שיש מי שמנסה לתת להם מובן ולצקת בהם תוכן.

כתבות
על הלא פוטוגניים לכאורה | בוגרים 2015
עדי המר
הסיור המקדים לעיתונאים בתערוכות הבוגרים מעלה שאלות לגבי השפעתה של הפוליטיקה על ההחלטות בתערוכה ועל מה הופך פרויקט לפוטוגני ולזה שבמהרה הופך ל"שיחת העיר" (Conversation piece). מה שעומד מאחורי כתבה זו הוא לא ניסיון רב או שנים של צפייה תערוכות בוגרים אלא נקודת המבט שצמחה מתוך למודי העיצוב ועברה אל העולם החיצון.
להמשך »
כתבות
בית הבראה לאופניים
אמנון זילבר ומיכל בן צבי שפיגל
במסגרת התערוכה "ללא מעצורים" השיק מוזיאון העיצוב חולון פרויקט ייחודי - "בית הבראה לאופניים" אשר שם דגש על מעורבות קהילתית וחברתית לצד עשייה למען האחר. תלמידי בתי ספר בחולון מתקנים, מעצבים ותורמים עשרות זוגות אופניים לטובת תושבי העיר
להמשך »
כתבות
חיים בשמש - העובדים התאילנדים, החקלאים החדשים
מיה פרנקל טנא
מנתונים המתפרסמים בדוחות ארגוני זכויות אדם בינלאומיים וישראליים, מצטיירת תמונה עגומה. זכויותיהם של העובדים התאילנדים מופרות לעיתים קרובות באופנים שונים. חלק מתנאי העבודה הקשים היא החשיפה הממושכת לשמש. העובדים התאילנדים מודעים לסכנה, ומצאו פתרונות יצירתיים על מנת להגן על עצמם. האם יוכלו להגן על עצמם מפני ניצול, שלילת זכויות ונזקים אחרים?
להמשך »
© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס