אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
גיליון #6
אפריל - אוקטובר 2012
המלצות
אני אף פעם לא הפסקתי לראות עננים
טל אמית 23 אוקטובר, 2012 /

תערוכת היחיד הראשונה של מעצבת האופנה אילנה אפרתי מוצגת בימים אלה (עד ה-3.11) בגלריה פריסקופ בתל אביב.

בתערוכה מבקשת אפרתי "לעצור לרגע, לצאת מבית המלאכה הדינמי העירוני אל שוטטות בכפר". אפרתי, הפועלת על קו ישראל-איטליה, מקדישה, לדבריה, "זמן ומקום להתבוננות בתהליכים הבסיסיים של מחזור הטבע ומנסה להתחקות בעבודותיה אחר התהליכים הקדמוניים ביותר של הטבע: מחזור העונות, נביטה וריקבון, אור וצל." היא עושה זאת על ידי יצירת מיצב בעל מסה צפופה המורכב ממה שנדמה בתחילה כמצבור של מעילים, שכמיות וז'קטים תלויים על גבי קולבים מהתקרה. אך במבט שני, בוחן יותר, מתגלים מעילים אלה כיריעות בדים תלויות על קולבים זו ליד זו, המקבלות את צורתן על ידי סיכות תפירה כאילו היו באמצע תהליך עבודת העיצוב.

Ilana Efrati

Ilana Efrati

תהליך היא מילת מפתח בתערוכה של אפרתי (אוצרת: מילנה גיצין-אדירם), לדבריה "מיצב הבדים שנוצר עבור הגלריה נע בין ארבע עונות השנה בהן הבדים נוצרו ואותן הם מייצגים מעין יומן טבע. במשמעות שרק בעונה הספציפית גדל הצמח הצבען הזה ובעונה אחרת לא". כחלק מהמשיכה שלה חזרה לטבע ואל הכפר בחרה אפרתי להשתמש אך ורק בבדים הארוגים מסיבים טבעיים, רובם עשויים משי באריגות שונות, פשתן במשקלים שונים, כבדים וגסים לעומת דקיקים ושקופים, צמר וכותנה. גם הצביעה ותהליכי העיבוד השונים אותם עוברים הבדים, טבעיים לחלוטין. את הפיגמנטים והאלמנטים אותם הדפיסה על הבדים מצאה אפרתי במהלך שיטוט בטבע סביב ביתה. את אותן מציאות היא הטביעה והטמיעה בדרכים שונות אל תוך הסיבים, יוצרת הדפסים שונים הנדמים אופנתיים מתמיד. לכל דגם מוצמד פתק קטן עליו נכתב סוג הבד וצבעו המקורי ובמה השתמשה כדי להשיג את הטקסטורה והצבע המיוחדים לו. פתקים אלה, מדגישים את הרגשת הצופה כי תהליך הצביעה, העיצוב והיצירה עודנו ממשיך, וכי הוא עד לרגע אחד בתוך תהליך ארוך, כמו מעין הצצה אל ארכיון עיצוב פרטי.

Ilana Efrati

Ilana Efrati

על תהליך העבודה שמאחורי ההדפסים היא מספרת: "מיקמתי את הקיץ עם צבעים רוויים כבדים וכהים, הקיץ מתחלף בהדרגה לסתיו ערפילי עם בדים שנחו בתוך קומפוסט של ירקות ועלים שניקיתי מגן הירק. הבדים הכחולים בגוני אינדיגו מייצגים את החורף ונוצרו באמצעות ליקוט ושוטטות ביער הסמוך, חלקם מייצגים את רצפת היער שאספתי והנחתי על הבד. המייצב מסתיים באביב, קבוצת בדי משי בגוונים הנעים בין צהוב לזהוב ועליהם הדפסות אקווארליות של עלי פרחים, ורדים ועוד"

Ilana Efrati
תרבות ושליטה | צילום: אילנה אפרתי

Ilana Efrati
נוסטלגיה וחלום | צילום: אילנה אפרתי

אפרתי מצטרפת אל מגמה הולכת ותופסת תאוצה של מעצבים ואנשי תרבות שמאמינים ב"סלואו פאשן" (המקבילה האפנתית ל"תנועת ה"סלואו פוד") כאשר היא בוחרת לא לזרז את התהליכים הטבעיים ולתת להם ולעצמה כמעצבת את הזמן הדרוש לחיפוש, למחקר ולביצוע ניסויים עד שתגיע לתוצאות שמעניינות אותה מספיק, זאת לעומת מהירות עיצוב דפוס על גבי מחשב והדפסתו באופן תעשייתי דיגיטלי. העניין שלה הוא בחידוש טכניקה וידע קדום שהיו בשימוש אלפי שנים ונדחקו ונשכחו במאה העשרים על ידי תחליפים מלאכותיים אשר מיוצרים במעבדות כימיקלים.

מחר, ערב יום רביעי, 24/10 בשעה 20:00 יתקיים שיח גלריה בנושא אומנות ואופנה בהשתתפות:
אילנה אפרתי, מילנה גיצין אדירם (אוצרת התערוכה) ושרי פארן (הבעלים של גלריה פריסקופ)

גלריה פריסקופ
בן יהודה 176
טל: 03-5226815, 050-7973079

לבלוג של אילנה אפרתי לחצו כאן >>

Ilana Efrati

המלצות
הרומן שלי עם סנדי - פלסטיק, ניאו-קראפט ואסתטיקת ההרס
מירב רהט
היום, 17/1/13, תפתח בגלריה פריסקופ התערוכה "הרומן שלי עם סנדי", בה מציג המעצב ירון אליאסי עבודות פלסטיק שפורצות מהמקום המאולף של עבודה בתבניות וסביב צורות גיאומטריות מדויקות וחושף שפה צורנית שמערבת את נפש היוצר ואת קו הרישום האישי שלו.
להמשך »
המלצות
שיעור בעיצוב - תערוכת האחים בורולק במוזיאון לאומנויות דקורטיביות
מיכל בן צבי - שפיגל, אגף החינוך
בגלריית העיצוב העכשווי של המוזיאון לאומנויות דקורטיביות, מתארחת החל מה-26 באפריל ועד ה-1 בספטמבר תערוכת הרטרוספקטיבה Momentané של האחים בורולק (Bouroullec). התערוכה סוקרת את כל רוחב היריעה של עבודתם במהלך 15 השנים האחרונות ומתחקה אחר שלבים שונים בקריירה הבינלאומית שלהם, כולל הפרויקטים הנוכחיים שלהם.
להמשך »
כתבות
מה ישראלי בעיניך | בוגרים 2014
טל אמית
בתצוגת בוגרי המחלקה לעיצוב אופנה ויצו חיפה, "ישראליות" היתה הנושא המרכזי. 21 בוגרים עלו לבמה עם קולקציות הגמר עליהן עמלו בשנה האחרונה והציגו את הפרשנות שלהם לנושא.
להמשך »
© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס