אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
גיליון #8
יוני - אוקטובר 2013
המלצות
שיעור בעיצוב - תערוכת האחים בורולק במוזיאון לאומנויות דקורטיביות
מיכל בן צבי - שפיגל, אגף החינוך 09 יולי, 2013 /

בגלריית העיצוב העכשווי של המוזיאון לאומנויות דקורטיביות, מתארחת החל מה-26 באפריל ועד ה-1 בספטמבר תערוכת הרטרוספקטיבה Momentané של האחים בורולק (Bouroullec). האחים בורולק, שניתן אולי להכתירם כמוצלחים במעצבים הצרפתיים בעשור האחרון, זוכי פרס A&W למעצבי השנה, אינם מפסיקים לייצר מוצרים חדשניים אך עם זאת פונקציונאליים. הם מעצבים עבור חברות ריהוט וטקסטיל גדולות ומותגים כמו Vitra, Alessi, Magis ו- Kartell והוציאו השנה את הספר DRAWING שמתחקה אחר תהליכי החשיבה הויזואלית.

Bouroullec Brothers | Musée des Arts décoratifs

התערוכה סוקרת את כל רוחב היריעה של עבודתם במהלך 15 השנים האחרונות ומתחקה אחר שלבים שונים בקריירה הבינלאומית שלהם, כולל הפרויקטים הנוכחיים שלהם.

התערוכה חולשת על שטח של כ-1,000 מ"ר ומעוצבת בשלושה חללים עיקריים. הראשון והמרשים בהם נגלה במלוא הדרו כבר ממרגלות גרם המדרגות בכניסה למוזיאון - שם מוצב טקסט הפתיחה לתערוכה. הטקסט מודפס על גבי אריחים מסדרה שעוצבה עבור חברת Mutina המשולבים בעיצוב התערוכה כולה.

Bouroullec Brothers | Musée des Arts décoratifs

בחלל העיקרי מוצגים חפצים שונים שעצבו האחים, אך עיצובו רב הרושם הוא שמשפיע על חווית המבקר. האחים בורולק עוסקים בשנים האחרונות בעיצוב חללים ומיצבים, בתחום המוגדר סנוגרפיה (Scenography), הנושק לעיצוב תפאורה או במה. חלל התערוכה מחולק לחללי משנה באמצעות מספר אלמנטים מודולריים שפיתחו המעצבים: בחזית קיר הבנוי מהכוננית המוכרת שעיצבו בצורת ענן מחורר; מסך המורכב מאלמנט מודולרי קליל ואדום חוצה את החדר ומהווה מוקד משיכה למבקרים סקרנים.

Bouroullec Brothers | Musée des Arts décoratifs

באיזור אחר קירות טקסטיל שעיצבו האחים עבור חברת Kvadrat הדנית - האחד עשוי מיחידות לבד בצבעים שונים המשתלבות זו בזו (Tiles) והשני בשם "עננים" (Clouds).

אוצרי התערוכה מציינים כי עיצוב זה נותן במה למחקר החדשני של האחים בורולק אודות חוויה במרחב. העיסוק של השניים בהיבטים שונים של מודולריות, מוזכר בהקשר לאדריכלית והמעצבת שרלוט פריאנד ( 1903-1999 ,Charlotte Perriand) - מקור השראה לאחים, אשר נודעה בתפיסתה כי עיצוב טוב ופונקציונאלי של חללי מגורים מוביל לחברה טובה יותר.

Bouroullec Brothers | Musée des Arts décoratifs

אלמנט מרכזי ובולט בתערוכה הוא "שדה הטקסטיל" שעוצב על ידי האחים בורולק בשנת 2011 ליריד העיצוב בלונדון. מדובר בסביבה צבעונית העשויה ממודולים של קצף וטקסטיל צבעוני. המודולים מרכיבים משטח בעל שיפוע קל ויוצרים שדה חושי ומזמין למבקרים לשבת ולהתרווח ואולי אף לעשות מדיטציה. כוונתם של המעצבים הייתה להציע גישה משוחררת ולהפוך לחוויה נעימה יותר מה שעשויה להיות סביבה מרתיעה, כמו מוזיאון. אנשים מתחברים בקלות ונטמעים במיצב זה, יש שמתעכבים לדקה, יש שנשארים יותר זמן. ילדים נהנו במיוחד להתגלגל על המשטח כאילו היה גבעת דשא רעננה. אני נהניתי לשבת ופשוט להתבונן סביבי בעושר הצורני והצבעוני ובעיצוב המינימליסטי והחדשני.

Bouroullec Brothers | Musée des Arts décoratifs

אלמנט המודולריות חוזר בחלל השני בתערוכה, המעוצב כפינת עיון בספריה. חלל זה מאכלס בתוכו שולחנות ומחיצות שונות לסביבת העבודה שעיצבו האחים בורולק. שולחנות העבודה עשויים חומרים שונים - פלסטיק אך גם שעם. החלל מתוחכם בעיצובו אך גם פשוט ונעים למראה.

חולפות כמה שניות עד שאני מבינה שהגלריה כולה היא "בורולקית" במהותה. על הקירות מוצג אוסף הרישומים, שהוצג בתערוכת "Album" בשנה שעברה (2012) במוזיאון ויטרה (ויצא בפורמט של ספר) ומוצג כעת עד סוף קיץ 2013 גם ב- MUAC במקסיקו. מבקרים ישובים על כסאות מול שולחנות שעיצב הצמד, מדפדפים בספרים המציגים פרויקטים ותהליכי עבודה ולומדים שיעור בעיצוב.

Bouroullec Brothers | Musée des Arts décoratifs

בתכנון התערוכה הושקעה מחשבה רבה. בבסיסה רצונם של המעצבים להציג מסמכי תיעוד מסוגים שונים כשווי ערך וכמקשה אחת. רישומי הכנה, סקיצות, מודלים וצילומי סטודיו החליפו אכסניה מן הסטודיו אל קירות המוזיאון. רישומים לפרויקטים תעשייתיים, לגלריות, לפרויקט אדריכלי או מחקרי (למשל של כסאות שלא יוצרו מעולם) - כולם ממוסגרים באותו אופן ללא היררכיות של חשיבות. וכך, מכוסים קירות הגלריה במעין פנורמה שהיא אחידה ומגוונת בו זמנית, באופן המאזכר תצוגה במוזיאון טבע או במעבדה.

רישומיהם של האחים בורולק הם אמנם בעלי ערך אומנותי עצמאי, המייצג עולם ייחודי של צורות (נאיבי לעיתים). אך גם ממלאים תפקיד משמעותי בתהליך העיצוב בקפיצת המדרגה מן הרעיון לייצור מעשי של חפץ חדש.
בקצה החדר, מוזמנים המבקרים לשבת על כסאות מעוצבים של האחים בורולק ולצפות בשישה מסכים גדולים המציגים באופן ויזואלי את עבודת המעצב על פי תפיסתם של המעצבים - תהליך שבו קיים שלב של רעיון, של תכנון ומחקר, של סקיצות ויצירת אב טיפוס והתאמה למשתמש. או כפי שהאחים בורולק בחרו להתייחס אליו: Studio - Designing - Making. בדרך זו חושפים האחים בורולק את קהל המבקרים לסביבת העבודה הטבעית שלהם. הם מגישים לאדם מן השורה מעין מפת אוצר בעזרתה הוא מנווט בין הפרויקטים השונים לבין גישות העיצוב החיים זה בצד זה בסטודיו.

Bouroullec Brothers | Musée des Arts décoratifs

המשך התערוכה בחלל השלישי מסכם את התהליך כולו ומציג את החפצים המוכרים והמצליחים ביותר של האחים בורולק, חלקם הוצגו גם אצלנו במוזיאון העיצוב חולון בתערוכת "מצב הדברים" בשנת 2010.
התצוגה מאפשרת הצצה לעבודת המעצבים העכשוויים ולמורכבות של תהליך העיצוב, כמארג שלם הכולל בעיות מבניות וטכניות שיש לתת עליהן את הדעת ואף לפתור. התערוכה מרשימה ומלמדת, ומה שתורם להצלחתה, לתחושתי, הוא העובדה שהזרקור אינו מופנה למעצבים אלא לרישומים, לחפצים, ולתהליך מאחורי הקלעים שפשוט אפשרו להם לדבר ולספר את סיפורם.

כתובת המוזיאון:
Musée des Arts décoratifs
107 rue de Rivoli
75001 Paris

צילומים: מיכל בן צבי - שפיגל

לחצו כאן לכתבה הקודמת בסדרה

המלצות
הלוגי, האירוני והאבסורד – רון גלעד
מירב רהט
רון גלעד. תלמיד של חנן דה לנגה. בוגר בצלאל. עשה את הסטודיו של דגנית שוקן. לשים לב" - הפתק הזה, שנכתב בשנת 1998 מתמצת במילים ספורות את תחושת הבטן שליוותה את שרי פארן, בעלת גלריה פריסקופ לעיצוב עכשווי, אחרי פגישה עם עבודתו של גלעד לפני 14 שנים. מאז הפך גלעד לאחד המעצבים המוערכים בעולם. בימים אלה הוא מציג תערוכת יחיד במוזיאון תל אביב.
להמשך »
המלצות
ארכיטיפים קדומים
מיה דבש
תערוכת יחיד ראשונה בארה"ב למעצבת הישראלית אילה צרפתי. בתערוכה יוצגו 16 אובייקטים חדשים, מנורות ורהיטים, בין העבודות שיוצגו יהיו רהיטים מרהיבים עשויים לבד בעבודת יד.
להמשך »
המלצות
How to...
מיה דבש
פרויקט עיצוב יוצא דופן בשם How to... מוצג בימים אלה בפסטיבל העיצוב בבייג'ין, אותו הגו ויזמו האוצרות ליאורה רוזין וניצן דבי. מפגש עם אריק צ'ן, מנהל הפסטיבל בבייג'ין, שביקר במוזיאון בחודש אפריל האחרון כאורח של שבוע העיצוב הישראלי הוליד את התערוכה הנוכחית. נדיר למצוא פרויקט המשלב כך תבונה, רגישות, הומור וכושר המצאה.
להמשך »
© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס