אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
גליון 13#
יולי - נובמבר 2015
כתבות
הדים מן העבר | בוגרים 2015
עדי המר 10 אוגוסט, 2015 /

הם מזכירים לנו את בית סבתא, ימים של חופשת קיץ בבית הספר היסודי ומעלים בנו נוסטלגיה וריח של "וינטאג'". זילותה של המילה בשנים האחרונות מעלה אי אלו ספקות לגבי משמעותה ואיפה מעצבי המוצר בתוך כל האופנה הזו. האם כל חפץ מן העבר הוא בבחינת "וינטאג'"? ומה קורה לו אם מחדשים אותו? מעצבים אותו מחדש? 

אין בידי תשובות לשאלות אלה. התחביב להתבשם בניחוחות של חפצים ישנים סביבנו הוא טוב ויפה אם כי לא תמיד אנחנו באמת עושים בהם שימוש שכן הם לא בהכרח מתאימים לאורח החיים שלנו כיום. אז במקום להשאירם בבחינת אוסף להתהדר בו, ולחוש בהם רק כשאנו מנקים אבק לפני החגים, החליטו כמה בוגרים מהמחלקות השונות לעיצוב תעשייתי להחזיר כמה חפצים מוכרים אל התודעה שלנו. הם עשו זאת ברגישות רבה תוך כדי התאמתם, טכנולוגית ומורפולוגית, למציאות העכשווית. כך שניתן יהיה גם להשתמש בהם. 

בעידן של הצפה בטכנולוגיה (נושא נוסף שהיה בולט במיוחד בתערוכות הבוגרים השנה) נעים היה להיזכר, שעד לא מזמן היה אובייקט חביב וחיוני שקראו לו "דחליל", ושהורינו נהגו לשמוע מדי ערב תקליטים במכשיר הפטיפון. עוד יותר נחמד, לשוב ולהשתמש בחפצים אלו ולהאט במעט את מרוץ הטכנולוגיה, שלעיתים רומס את הערכים הנוספים שהיו באותם החפצים שאבד עליהם הכלח. נדמה שכדאי להשאיר מקום לפעולה ידנית פשוטה, לחומר חם ולויזואליזציה של החפץ בסביבתנו.

פרויקט הדחלילים של דנה סתרי בוחן את הדחליל כאייקון תוך העמקה בהקשרים תרבותיים והיסטוריים ובמשמעתו של הדחליל בחברה כיום. באמצעות הפשטה וזיכוך צורני נוצרה סדרת דחלילים הזזים ברוח ומרתיעים ציפורים באמצעות סנוור. הדחליל, שמוכר יותר כחפץ מאולתר הפך למוצר של ממש תוך שהוא לא רק מחייה את האייקון אלא גם מסורות טכנולוגיות כמו לחצנות וחריטה שכמעט נעלמו אף הן מהעולם. 


דחלילים דנה סתרי, המכון הטכנולוגי חולון (צילום: גיא פלומבו)


דחלילים דנה סתרי, המכון הטכנולוגי חולון (צילום: דנה סתרי) 

יקיר בוארון סובר כי השימוש בפטיפון מלווה במחוות טקסיות ייחודיות: החל מהוצאת התקליט מהעטיפה, דרך ניגובו מאבק ועד הנחת זרוע המחט עליו. בעוד שמערכות שמע מודרניות מסתירות מעיני המשתמש את המתרחש בתוכן, הפטיפון חושף את דרך פעולתו. הפטיפון העדכני שעיצב יקיר תוך תשומת לב מאוד גבוהה לפרטים הקטנים שם דגש תנועה ליניארית: החיבור בין זרוע המחט הישרה לתקליט המסתובב יוצר את הקשר בין המוזיקה לתנועה.


פטיפון ליניארי יקיר בוארון, שנקר (צילום: אחיקם בן יוסף)


פטיפון ליניארי בוארון יקיר, שנקר (צילום: אחיקם בו יוסף)

סוס מסיפור אחר, של עופרי דרור הוא מחקר צורני אחר סוס הנדנדה האיקוני במהלכו נעשתה בחינה של גבולות האובייקט ע״י פירוקו למרכיביו השונים ובניתו מחדש תוך התייחסות שונה לצורה ושימוש.


סוס מסיפור אחר עופרי דרור, המכון הטכנולוגי חולון 

הפרויקט של דנה רגב, מעט שונה מאלו שכן במהלכו היא עיצבה חפצים חדשים לפעולות שנעשו בעבר. לזכרונות. היא מבקשת מאיתנו לנסות ולהיזכר בתקופת הילדות אז חיפשנו תירוץ לצאת לטבע ולשהות בו כמה שיותר. התבוננו בו, ליקטנו ממנו ונהנינו מפירותיו. פעולות בסיסיות שכבר כמעט ואינן נעשות על ידי ילדים כיום. 

הסדרה כוללת ארבעה כלים פונקציונליים החבויים בתוך תכשיטים ומספרים את סיפורם של חוויות ילדותה של דנה בארבע עונות השנה: קיץ - כלי לקטיף סברס; סתיו - כלי לפיצוח אגוזי מקדמיה; חורף - כלי הזדהות; אביב - כלי לקטיף פרחים. לרוב, כלים שאיננו מכירים גורמים לנו לתהות לגבי שימושם, למי היו מיועדים? באיזו תקופה, ומדוע? כדי לענות על השאלות הללו צריך להפוך, לפרק, לנסות, לסובב ולכופף אותם כדי להבין את שימושם המלא.
גם פרויקט זה בדומה לאחרים שצויינו, עוסק בעבר אך לא בהחזרת חפצים מפעם אלא ביצירת חפצים חדשים כהומא'ז לזכרונות אישיים-קולקטיביים. פרויקטים מיוחדים מהסוג הזה, מעוררים תחושה נעימה של משהו מוכר-חדש ומן חיוך רחב שמאחוריו הד מן העבר. 


ארבעה זכרונות ילדות דנה רגב, בצלאל (צילום: עודד אנטמן) 


עיצוב בישראל
עיצוב תעשייתי
בוגרים 2015
כתבות
עיקרון והתמדה
ליאורה רוזין
העבודה "פרחים המיובשים" בתערוכה "רון ארד: ברוורס" מעוררת שאלות על הרס ויופי, תפקוד ורעיון.
להמשך »
כתבות
טעם של נייר
מירב רהט
טעימה מתוך התערוכה "Paper Taste" בה מוצגות יצירות אמנות ועיצוב של 28 יוצרים מהארץ ומהעולם העושים שימוש בנייר כחומר גלם.
להמשך »
כתבות
על הלא פוטוגניים לכאורה | בוגרים 2015
עדי המר
הסיור המקדים לעיתונאים בתערוכות הבוגרים מעלה שאלות לגבי השפעתה של הפוליטיקה על ההחלטות בתערוכה ועל מה הופך פרויקט לפוטוגני ולזה שבמהרה הופך ל"שיחת העיר" (Conversation piece). מה שעומד מאחורי כתבה זו הוא לא ניסיון רב או שנים של צפייה תערוכות בוגרים אלא נקודת המבט שצמחה מתוך למודי העיצוב ועברה אל העולם החיצון.
להמשך »
© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס