אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
גיליון 14#
נובמבר 2015 - מאי 2016
בקיצור - חוויה
רונה זינגר 28 אפריל, 2016 /

מילאנו של שבוע העיצוב מביאה אליה עשרות אלפי מבקרים מכל העולם והופכת לשבוע אחד לזירה שצפויה להכתיב את הטון בעולם העיצוב לשנה הקרובה. השנה, אף מזג האוויר החליט להיות לצידם של שוחרי העיצוב ומילאנו האפרורית לעיתים הפכה לחמימה ושמשית.

במעבר בין התצוגות והחללים המרכזיים ניתן היה להצביע על מגמה ברורה שבראשה עמדה מילה אחת - חוויה. עיצוב, ובוודאי עיצוב מוצרים ורהיטים כפי שאנו מכירים, אמור להסתכם בסופו של עניין בחפץ. אובייקט תלת מימדי מוצק שניתן לגעת ולמשש אותו. אך בעולם של גירויים בלתי פוסקים, מסכים וטשטוש גבולות בין הפיזי והווירטואלי, מוצר חדש על פודיום לבן כבר לא תמיד מספק. ואכן, ניתן היה לראות, לפחות מצד התערוכות הגדולות ומרובות האמצעים, ניסיון לייצר מופע שייצרב בזיכרון הצופה דרך מערכת גדולה יותר של משתנים כמו סאונד, טעם, ריח ותנועה. 


מתוך חלל התערוכה What's the matter למגזין Frame

חלק גדול מהמוצגים לוו בקטעי וידאו ארט בתנועה מתמדת ובמופעים אינטראקטיבים המשלבים את הצופה בתהליך היצירה, כך שלרגע אחד קטן נוצרה תחושה שאין עולם בחוץ ושהקסם שמתרחש בתוך החלל הוא מציאותי ואינסופי. עם זאת, לצד תערוכות אלו ניתן היה לראות תערוכות קבוצתיות של מעצבים צעירים יותר בהן עדיין הדגש העיקרי הוא על מתיחת גבולות החומר ומתן צורה, לצד הצורך לחשוף את הצופה לתהליך המחקר שהוביל לתוצר. אספנו כמה דוגמאות מעניינות במיוחד:

What's the matter

תערוכה ביוזמת מגזין העיצוב Frame עסקה השנה בשאלה איך יראה בעתיד הלא רחוק, או אולי איך כבר נראה, העיצוב בעולם שקיבל את הכינוי Phygital, הכלאה בין המילים פיזי ודיגיטלי. עיצוב החלל מרמז על גישתם של מעצבי התערוכה לנושא- מרצפות החלל נסרקו על ידי חברה הולנדית המתמחה בהדפסי ענק והודבקו כטפטים על כל קירות המבנה. כך נוצר חלל מרחבי אינסופי בו הגבולות בין המציאות לאשליה ולחיקוי מיטשטשים. משחקים בין דו מימד ותלת מימד, אשליות של אור וצבע וגירוי חושי נרחב היו במרכזה של התערוכה שכללה מיצגי וידאו רבים ומיצגים אינטראקטיבים.

המעצבת רונה מיוחס קובלנץ מסטודיו Kukka בחרה לבטא את הדיאלוג שבין שני המימדים באמצעות החומרים השונים- זכוכית דיאקרויקה וקוורץ. במיצב הנקרא Spectra היא חוקרת את השילוב בין משטח הקוורץ האטום והמוצק לבין האור והצבע המשתנים שמייצרת הזכוכית.


רונה מיוחס קובלנץ, סטודיו Kukka | צילום: יואב גורין

Moooi
כמו בכל השנים האחרונות Moooi סיפקו את אחת החוויות הטובות ביותר בעיר. תחת הכותרת האוקסימורונית הרמוניה מרדנית - Rebellious Harmony, הציגו השנה ב-Moooi  עולם מסתורי ומרתק. החלל המרכזי חשף את המוצרים החדשים של מיטב המעצבים שעובדים עם החברה כמו Marcel Wonders ו- Paul Cocksedge, ביניהם עמדת ״ריקוד הספות״ של וונדרס עם מקבץ ספות מסתובבות העומדות על צידן והגרסה החדשה של קוקסג׳ ל-Compression Sofa העשויה כולה משיש קררה במשקל 6 טונות.

את החלל המרכזי הקיפו 14 חדרי תצוגה שנשאו גם הם את אותן תחושות סוריאליסטיות של הרמוניה ושפע מול אפלה וכאוס. על רצפות וקירות החדרים הוצגו מגוון ססגוני וחדש של שטיחים ארוגים והדפסות ענק של הצלמת זוכת הפרסים Rebecca Bathory.


אחד מחללי התערוכה Rebellious Harmony של Moooi

ונטורה למברטה

איזור ונטורה למברטה מיועד בשנים האחרונות לתערוכות קטנות יותר החושפות מעצבים צעירים, בינהם בוגרי האקדמיות המובילות. בין שלל התערוכות בלטו שתיים אשר באופן מקרי הוצגו זו בסמוך לזו ועסקו בנושאים דומים.
Form and Seek ו- The journey of things שבשמותיהן כבר מרמזות על חיפוש ותהליך, הציגו מקבץ קטן ומובחר של מעצבים מכל העולם, כולל יצוג ישראלי מכובד של המעצבת טליה מוקמל עם סדרת הכלים האפויים החדשה שלה - 2.Terra Cotta 2 והמעצבת דפי רייס דורון שהציגה ספת בד ועץ - Lignes de Caption.
מגוון של מוצרים העוסקים בחומר ובמתן צורה והנשענים על שימור או שכלול של טכנולוגיות מסורתיות כקראפט חדש ועדכני, הוצגו בסדרות קטנות והצליחו להעביר אותנטיות וחדשנות גם בחפצים יומיומיים. 


טליה מוקמל | 2.Terra Cotta 2

Masterly - The Dutch in Milano

תערוכה בינתחומית של עיצוב, אומנות וקראפט מהולנד כללה 125 יוצרים שונים והוצגה במבנה מילאנזי עתיק שעבר שימור ארוך שנים ונפתח שוב לקהל הרחב לרגל המאורע. התערוכה מבקשת להראות כיצד מצליח עולם העיצוב והאומנות ההולנדי העכשווי לשמר את הקראפט ועבודות הידיים המסורתיות ולהטמיען בעיצוב בן זמננו.

בחלל הפאטיו המרכזי יצרו מארגני התערוכה מיצב שכלל 50,000 אדניות עם פרחי טוליפ מרהיבים וביניהן רהיטי מתכת של חברת JSPR שהיוו פינות ישיבה פסטורליות. פרחי הטוליפ הידועים כסמלה הלא רשמי של הולנד חולקו לתושבי מילאנו ביום האחרון לתערוכה כאות להוקרת תודה על האירוח.


מיצג אדניות הטוליפים בתערוכה Masterly - The Dutch in Milano

כאשר צלחה ההתנתקות ממופע הצבעונים בחלל המרכזי היה ניתן לסייר בחללי התצוגה בשתי קומות המבנה ולצפות באסתטיקה ההולנדית העדינה והמדויקת שבאה לידי ביטוי בריהוט, כלים, תכשיטים ואפילו צילומים וטקסטיל. סטודיו Atelier Robotiq הציג בקצה אחד החללים זרוע רובוטית אשר ליפפה סיבי ניילון על גבי מודל פנימי תלת מימדי ויצרה בזמן אמת גופי תאורה סבוכים ועדינים.

לאחר שבוע עמוס ומרגש, אלה האירועים ששקעו בזכרוננו ככל הנראה בשל התחושה שהם צלחו באופן הטוב ביותר את המשימה: להפתיע, להתבלט ולמצוא את הדרך לומר משהו רענן על עולם העיצוב.


תערוכות
עיצוב בינלאומי
עיצוב תעשייתי
אידאה - איקאה
מיה דבש
לצד המדרגות העולות בפתח חנות איקאה בנתניה, באחד הצמתים הסואנים בארץ מוצגת תערוכה שלא כדאי להחמיץ. סטודנטים לעיצוב טקסטיל משנקר צרו פריטים ברוח החברה.
להמשך »
אנטי מחיקון | המעבר בין ישן לחדש
סתו אקסנפלד
בכל פעם שחברה בוחרת לשנות את הלוגו שלה השינוי מלווה בהודעה לעיתונות המנמקת את האופן שבו העיצוב החדש מגלם את ערכיה הנוכחיים של החברה ואת הסיבות לשינוי. גוגל, שב-1 בספטמבר 2015, הכריזה על לוגו חדש הגדילה לעשות ואת המודעה לעיתונות לווה, כמיטב המסורת, דודל חינני, משעשע ומעלה חיוך. הדודל, לא רק חושף אותנו ללוגו החדש, אלא גם מלמד על היחס של החברה כלפי השינוי שהיא עצמה יזמה ומעניין לבחון את האופן שבו בוחרת החברה לייצג עבורנו את המעבר מהישן לחדש, מהעבר לעתיד.
להמשך »
המלצות
שבוע העיצוב הצרפתי
מיה דבש
בפריז יתקיימו השבוע (16-20 ביוני) אירועי העיצוב Designers Days 2011. לצד עשרות חברות מובילות בעולם שיציגו ב-70 מקומות ברחבי העיר, יהיו גם 2 מוקדים ישראלים - התערוכה "פרומיס דיזיין" תנדוד ממילנו לפריז וחנות העיצוב הזמנית "רפסודה" תציע למכירה יצירות של מבחר מעצבים ישראלים.
להמשך »
© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס