אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
גיליון #15
יוני 2016 - נובמבר 2016
מי שעומדת מלפני, מאחורי ומצדדי
מירב רהט 03 אוגוסט, 2016 /

טקסט זה נכתב עבור התערוכה "מי שעומדת מלפני מאחורי ומצדדי" של נעמה בנזימן המוצגת בגלריה פריסקופ בין התאריכים 7.7-6.8.2016. ביום הנעילה, יום שבת 6.8.16 יתקיים אירוע נעילה

.נעמה בנזימן. אישה, מאיירת, סופרת, בת, אחות, חברה, מרצה, רעיה, אמא, חולמת, מתלבטת, מרוצה, מתוסכלת, מחליפה כובעים, נעה בין זהויות, מלהטטת בניסיון למלא בהצלחה רשימת מטלות אין סופית, עמוסה, עמוסה, עמוסה, עייפה


איור: נעמה בנזימן

בספרה "חיים ששווים פחות - המיתוס של שחרור האישה" כותבת סילביה אן הולט אודות התנגשות בין חיי עבודה לחיי משפחה ואודות קשיים בפניהם עומדות נשים (אמריקאיות בנות מעמד הביניים) אחרי המהפיכה הפמיניסטית, וגורסת שהשינוייים במעמד האישה הובילו לכך שהדרישות המסורתיות מנשים רק הלכו והתעצמו. הולט מצטטת דברים שאמרה הסופרת אליזבת ג'ינווי (Janeway) באסיפה של בוגרות קולג' "ברנרד"[1] המוערך בשנת 1985 : "אנחנו שומעים על נשים שיש להן הכל... אין זה תיאור מדוייק של חיי האישה כיום. נדמה לי שכל מה שהשגנו הוא שאנחנו עושות הכל"[2].


צילום: מירב רהט

התחושה עליה מדברת ג'ינווי לא זרה לבנזימן. היום-יום שלה מורכב ממגוון רב של פעולות ומטלות, כל אחת מהן תחת זהות-משנה שונה, כאשר בקונפליקט בין מערכת הציפיות החברתית לציפיות האישיות שלה מעצמה היא שואפת לעשות הכל ובהצלחה מרובה.
בתערוכה, במיצב תלת מימדי המהווה סוג של פורטרט עצמי, היא מנכיחה את הדיון אודות ריבוי הזהויות, התפקידים והציפיות מאישה בתקופה בה אנו חיים. בו זמנית, דרך מהלך בו היא מציבה ייצוגים של עצמה - לעיתים בתפקיד מטפלת ולעיתים מטופלת, לעיתים תומכת ולעיתים נתמכת - היא מציפה את הדיון אודות אלה שבזכותן היא שורדת את העומס והקשיים - מי שעומדת מלפני מאחורי ומצדדי - ונוגעת במהות החשובה של תמיכה וחברוּת בתוך המשפחה ומחוצה לה.

במיצב היא משתמשת בדמות בסיס אותה היא מאיירת שוב ושוב, כאשר בכל איור היא מקצינה פן אחר בזהותה או מעלה דרכה סיטואציה אותה היא רוצה להציף. יחסי גודל ומצבי קיצון העולים באיורים מאירים את שינויי תפיסת העצמי שלה, הנגזרים כל פעם מחדש מהסיטואציה בה היא נמצאת: מדמויות סטריאוטיפיות של נשים בפעולות של עבודות הבית, גידול ילדים (והורים) ואיבוד הזהות העצמית בתוך הבית, ועד לציפור חופשיה לעוף; מסמרטוטה תלויה על חבל ועד נסיכה קסומה או גיבורה עתירת כוחות. באיור עתיר הומור היא מאיירת לראשה של אחת הדמויות כתר עשוי חבלי כביסה ומפגישה בין סיפורי אגדות למציאות היומיומית הפחות זוהרת.

דמותה המאויירת חייתית ופראית אך בו זמנית מאולפת; חיה שניצודה ובו זמנית ציידת מיומנת; מתפצלת על מנת לקיים את כפלי התפקידים, חובשת אין סוף כובעים ונמצאת בפעולה קירקסית תמידית כשהיא מנסה לשמור על איזון.


צילום: מירב רהט

את העצמאות שלה היא מייצגת בדמות מוציאה לשון וצועקת, בדמות רושפת אש, או בדמות של גולשת (שבו זמנית גם צדה דגים). בדיון סביב נשיות ויופי היא משתעשעת בדמות בעלת שפם, או בדמות עתירת קוצי שיערות על הרגליים, למולה היא מציבה דמות בעלת רגליים חלקות וארוכות עד אין סוף; הישראליות שלה מוצפת דרך איייקונים של תרבות מקומית - דיסקית על הצוואר או רטיה המזוהה עם משה דיין - חווית מלחמה וסוג של הירואיקה מקומית כחותם הפוגע בכל אם בישראל כאשר היא שולחת את ילדיה לצבא.

הדיון בנושאים של אלימות, ניצול ופגיעה נוכחים גם הם: השתקה, לפיתה, ידיים המעלות תהיה אם הן מעסות באהבה או אוחזות בחוזקה, דמויות מחוקות, מפורקות, בובת משחק מנייר. מוטיב השיער, לרב פזור ושופע - סמל של נשיות - מחבר בין הדמויות, ופעולת הסירוק שלו מבנה את מערכת היחסים בין האובייקטים במיצב. הבחירה בפעולת הסירוק מבוססת על זיכרון ילדות של בנזימן בו מעשה הסירוק היווה עבורה נחמה בסיטואציה מורכבת והשרה עליה ביטחון שהיא מטופלת על ידי מישהי שיודעת מה צריך לעשות. בו זמנית ניתן לראות בבחירה בסירוק אנלוגייה לטיפול וטיפוח נשיות ותמיכה של נשים אחת בשניה, כמו גם התייחסות לפעולת התרה של סבך הַקְשָׁרים/קשיים.

את העמדתן של הדמויות במעגל ניתן לחבר למושג "מעגל הנשים" - מושג הנקשר בקבוצות תמיכה ואחווה נשית, אך בו זמנית ניתן לראות במעגל סוג של גלגל הצלה לו זקוקה כל אישה כדי לא לטבוע.


צילום: מירב רהט

בתערוכה מזמינה בנזימן את המבקרים לתוך עולמה הפרטי, אך האישי הוא אוניברסאלי והדיון שהיא מציפה רלוונטי לנשים בתרבות המערב באופן כללי. עם זאת, בתוך ריבוי התפקידים, פיצול הזהויות, העומס והתנועה המתמדת, ולצד הידיעה שיש פנים רבות שלא קיבלו ייצוגים בדמויות המאויירות, היא מזכירה לנו שאנחנו לא דנים בהירואיקה או בקורבָּנוּת, אלא בתמיכה, ומכוונת אותנו להתבונן על ואל מי שעומדת מלפני, מאחורי ומצדדי.נעמה בנזימן היא מאיירת וסופרת. שני ספרי הילדים שכתבה ואיירה - "הכובע הגבוה של אלברט" (עם עובד, 2009, דרום קוריאה, 2016) ו"אמיליה" (עם עובד, 2014) עוסקים ביחסיהן של אמהות עם ילדיהן. עבודותיה הוצגו בארץ ובעולם וזכו בפרסים רבים, ביניהם פרס מוזיאון ישראל לאיור (2016, מדלית כסף לספרה "אמיליה"), תחרות האיור של המגזין האמריקאי 3×3 The Magazine of Contemporary Illustration(ציון לשבח בשנים 2014, 2015, 2016), פרס צ'לטנהם, אנגליה 2015, 2015Hiii Illustration International Competition 2015 (merit award), תחרות הכרזות של הארגון הצרפתי לזכויות אדםPoster for Tomorro (2011, 2013).

לצד היצירה בנזימן עוסקת גם במחקר, הוראה ואוצרות. בעלת תואר שני באוריינות חזותית (בהצטיינות יתרה), אוצרת תערוכות איור ותערוכות המשלבות איור ועיצוב (בית בנימיני 2014, 2015, המרכז הישראלי לעיצוב 2014, שבוע העיצוב, 2014) ועורכת הספר הדו לשוני, עברי-אמהרי "ילדי החול - מבט ישראלי על סיפורים מאתיופיה" - תוצר של שיתוף פעולה שבנזימן יזמה והנחתה, בין יוצאי אתיופיה לסטודנטים לעיצוב במכון הטכנולוגי חולון HITבניסיון לחבר בין תכנים אתיופיים מסורתיים לבין עולמם של צעירים החיים כיום בישראל.

זו תערוכת היחיד הראשונה שלה.

נטול מניירות
עדי המר
התערוכה מצבי קיצון היא לא עוד תערוכה שהדיון בה נותר בגדר טשטוש הגבולות שבין עיצוב לאמנות. זו תערוכה המספקת ביקור מלמד ומרתק, גדוש ברגעים מתמשכים של זום אאוט וזום אין.
להמשך »
עולם ללא גבולות
צוות המוזיאון
במהלך השנה האחרונה אנחנו זוכים לעקוב מקרוב אחרי "חולונדון" - פרויקט עיצוב אינטראקטיבי מרתק מבית המעבדה לאינטראקטיב של המכון הטכנולוגי חולון.
להמשך »
מבט רציני במשקפיים
תומס מלדונדו
אנו עדים כיום לתפיסה רווחת לפיה הטכנולוגיה היא גורם חיצוני, המשפיע מבחוץ "על העולם בו אנו חיים". לפי תפיסה זו, הטכנולוגיה מגיעה אלינו ממרחקים, ומפלסת את דרכה מבלי שנשים לב, אל תוך החברה בה אנו חיים. אך הטכנולוגיה אינה כוח פראי ובלתי מרוסן המשתולל מעבר לגבולות החברה ולשליטתה. היא עצמה חלק מהחברה, והיא מעוצבת באופן משמעותי על ידי דינמיקות חברתיות, כלכליות, ותרבותיות. כלומר, הגורם שמשנה את העולם, לטוב או לרע, אינו הטכנולוגיה, אלא החברה עצמה.
להמשך »
© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס