אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
גיליון #4
מאי - אוקטובר 2011
כתבות
נדרש חזון | מילנו 2011
מיה דבש 12 מאי, 2011 /

"אני עייף מעיצוב" - תחת הכותרת הזו החל רוברט טימן, העורך של מגזין העיצוב FRAME את הרצאתו המרתקת (שנערכה ביום העיון הנלווה לתערוכת עוצב בישראל 4 בחולון). ההרצאה שסקרה את תערוכת העיצוב במילנו ואת הטרנדים המובילים בעולם העיצוב בשנים האחרונות שיקפה נקודת מבט אישית של מי שמתבונן ומסקר את התחום כבר למעלה מ-15 שנה ומשווע לשינוי.

"לפני למעלה מחמש שנים התחלתי להתעייף מעיצוב," אמר טימן ומנה את הסיבות שהובילו אותו לתחושות האלה: בהולנד הכול מעוצב, עיצוב הוא לא ממש אקולוגי ומוביל גם לזיהום ויזואלי, הוא לא הכרחי וכמעט שאינו מעורר רגשות. התחושות האלה הובילו אותו לתהייה - "האם זה אני? או האם משהו לא בסדר בעולם העיצוב"?

התשובה שאותה לא ביטא במילים היתה כמובן - משהו לא בסדר בעולם העיצוב.

טימן בחן את הטרנדים שהפציעו בשנים האחרונות בעולם העיצוב. אחד מהם שאותו הוא מכנה Designvertising (שילוב של שתי המילים: Design ו- Advertising) מעניין במיוחד - השימוש שעושות חברות טכנולוגיות גדולות בעיצוב כדי לפרסם את עצמן. בין החברות מנה טימן שתיים - Canon ו- Toshiba שהציגו השנה את מופעי העיצוב המהפנטים והמדוברים ביותר ביריד השנה. חשוב לומר, עם זאת, שלצד הפרסום העצמי שלו זוכות החברות האלה הן עוסקות באחד התחומים המרתקים ביותר בעיצוב בשנים האחרונות - עיצוב התנסויות.

האירוע החווייתי של קנון (החלל עוצב על ידי אדריכלים ממשרד Torafu והדימויים המוקרנים של חברת WOW) היה מופע תלת מימדי מרהיב. אינספור חוטים דקים שחיברו בין הקירות בחלל הענקי יצרו "נבל של אורות", אבל הדימויים המוקרנים ששיקפו את מסע האור מיום ללילה ובין עונות השנה הם ששבו את הלב והדמיון. המופע כלל 20 מקרנים של קנון וטכנולוגיה מיוחדת המאפשרת הקרנת דימויים שונים בחלל במקביל.

Canon Milan 2011
Canon, Milan 2011 | photo: Daisuke Ohki

Canon Milan 2011
Canon, Milan 2011 | photo: Daisuke Ohki

Canon Milan 2011
Canon, Milan 2011 | photo: Daisuke Ohki


חברת טושיבה, במופע מאופק יותר כמעט זני, הציגה מסע דרך מערה לבנה מלווים בפס של אור ומים, דרך חצר פנימית עם בריכת הצפה המוארת באור השמש וכלה בחלל המרכזי שבו וילונות של גשם ממסכים את החלל מוארים בנורות לד זעירות.
נראה שבמצב הכלכלי הקשה של השנים האחרונות רק חברות טכנולוגיות גדולות או חברות אופנה יכולות להרשות לעצמן להפיק אירועים מושקעים כל כך.

אין זכר לעיצוב

בארוקיות, מקסימליזם, פלרטוט עם עולם האופנה (חברות אופנה שמייצרות רהיטים דוגמת הרמס, פנדי, ארמני, רלף לורן, מרטין מרג'יאלה ומיסוני), גימיקים (פיליפ סטארק יוצר מנורת אקדח), מעצבים-כוכבים, מהדורות מוגבלות ולהבדיל אלף הבדלות הטרנד המאופק - הסופר נורמל - כל אלה טרנדים שחלפו בשמי העיצוב בשנים האחרונות ותרמו כנראה לא מעט לתחושת ההצפה, הרוויה והעייפות.

לפני שנה, מעיד על עצמו טימן, הייתי בנקודה הנמוכה ביותר. אלא שאז בתערוכה במילנו הוא גילה ניצני שינוי לדבריו ולאחר התערוכה הוציא המגזין מהדורה מיוחדת תחת הכותרת Design after things 2010 - או בעברית, איך אפשר להיפטר מאובייקטים? האובייקטים המעוצבים הפכו דקים יותר עד שכמעט היו בלתי נראים, מעצבים כמו מרטן באס הציגו אובייקטים וירטואליים והיו אחרים שעשו שימוש מחודש או ייצור חדש של אובייקטים קלאסיים.

השנה, אומר טימן נראה שמעצבים עלו על דרך המלך. האמיצים שבהם הפכו ליותר תעשייתיים. דוגמה טובה לכך היא חברת Plank שהציגה כיסא יחיד של קונסטנין גרצ'יץ במקום עשרות אובייקטים בשנים קודמות.

Plank Konstantin Grcic
 קונסטנין גרצ'יץ עבור Plank / מקור ותמונות נוספות

והמסקנות: אנחנו זקוקים ליצרנים שיש להם האומץ לבחור. אנחנו זקוקים למשקיעים שישקיעו בעיצוב. אנחנו צריכים להשקיע בפרסום ומיתוג.

אבל מעל הכול - אנחנו זקוקים לחזון.

שולחן ארוחת הבוקר של איינדהובן

האקדמיה לעיצוב של איינדהובן עסקה גם היא בניסיון להגדיר מחדש את העניינים החשובים באמת בעולם העיצוב. לאחר שבשנה שעברה העלתה בעיקר שאלות השנה גייסה בוגרים ומורים שינסו לספק תשובות. מפגשים שונים והרצאות התקיימו תחת הכותרת My Way.

"אנחנו רואים דרכים חדשות: מעצבים מחפשים תפקידים חדשים בין התחומים או פועלים יחד כקבוצה, ממזגים ידע, איכויות ונקודות מבט." הם כתבו במצע התערוכה.
לצד עבודות הבוגרים המוצגות מדי שנה, בוגרים צעירים של האקדמיה סיפרו על עבודתם, התראיינו וענו על שאלות הנוגעות לדרך בה בחרו ללכת.

Dirk Van Der Kooij
Dirk van der Kooij, 'Endless chair' with the machine which 3D printed it. Design Academy Eindhoven, photo: René van der Hulst

Amba Molly
Amba Molly, 'Mitose' system of moulds based on human cell division. Design Academy Eindhoven, photo: Astrid Zuidema

תחת הכותרת Design Matters (משחק מילים שמשמעו - נושאי עיצוב וגם עיצוב הוא משמעותי) צולמו והוקרנו סרטים בהם חיוו מעצבים ואוצרים את דעתם על הקשר או החשיבות של עיצוב לחיינו.


The Milan Breakfasts / Design Matters! from Premsela, Dutch Platform for Des on Vimeo


כתבות נוספות בסדרת הסיקור של התערוכה Salone del Mobile, 2011:

- תוצרת טרייה | מילנו 2011

- עיצוב מהפכני | מילנו 2011

- הפנים שבמראה | מילנו 2011

לעמוד שבוע העיצוב הישראלי חולון, במסגרתו נערכה ההרצאה

כתבות
הנחש ונשל הטייץ
טל אמית
אחת המגמות המרכזיות בתערוכה 'פוסט פוסיל' שאצרה לי אדלקורט, היא החזרה לטבע, לצורות בסיסיות יותר ופשוטות יותר, לטקסים מהעבר וליצירת עיצוב צנוע יותר וקרוב יותר לעולם הטבע והחי. את הגישה הזו, ניתן לראות היום לא רק בעולם עיצוב המוצר. קאמי קורטה, יצרה סדרה של אביזרי אופנה בהשראת התנהגויות בעלי חיים בטבע.
להמשך »
כתבות
מלאך או שטן
סתו אקסנפלד
הקלישאה החבוטה טוענת ש״תמונה שווה אלף מילים,״ וכי ״הדימוי מדבר בעד עצמו״ . אבל מה עושים כשאין מילים ומהו תפקידה של לשון מדוברת וכתובה בתחום שבו קו, צבע, חומר, קומפוזיציה וטקסטורה - הם העיקר.
להמשך »
ראיונות
חופש הוא מילה נרדפת
שירה שובל | ספריית החומרים
שקיות האשפה של לאורה לין יאנסן תלויות בשורה לבנה על הקיר של הגלריה העליונה במוזיאון. יפים מכדי להיות פחי אשפה אמיתיים, הם נראים כמעט כמו יצורים חיים ונושמים. הבד ממנו הם עשויים הופך לרקמה של עור המכיל בתוכו איברים פנימיים שהם בעצם מיכלי פלסטיק משומשים. ראיון עם המעצבת שיצרה עבודה המסמלת גישה חדשה לאיסוף אשפה וניסיון ליצור אסתטיקה אחרת בנוף האורבאני.
להמשך »
© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס