אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
גיליון #4
מאי - אוקטובר 2011
המלצות
שבוע העיצוב הצרפתי
מיה דבש 15 יוני, 2011 /

בפריז יתקיימו השבוע (16-20 ביוני) אירועי העיצוב Designers Days 2011. לצד עשרות חברות מובילות בעולם שיציגו ב-70 מקומות ברחבי העיר, יהיו גם 2 מוקדים ישראלים - התערוכה "פרומיס דיזיין" תנדוד ממילנו לפריז וחנות העיצוב הזמנית "רפסודה" תציע למכירה יצירות של מבחר מעצבים ישראלים.

Rafsoda

"Designers Days" היא עמותה ללא מטרות רווח המקדמת עיצוב עכשווי. חברות העמותה (הנושאות בהוצאות) הן חברות מובילות מתחום העיצוב ובראשה עומד אלן לרדה. פעילות העמותה שנוסדה בשנות השמונים היתה בעיקר ב"שבתות עיצוב" ובפנייה לאנשי מקצוע בלבד. בשנים אלה, אומר אלן לרדה, הזירה הבינלאומית לא היתה כל כך פעילה כמו היום. התקבצו יחד בעיקר חברות שעסקו במתן שירותים. היום לאחר 11 שנים העמותה פונה לקהל רחב של חובבי עיצוב וסקרנים.

נושא האירועים השנה הוא "שיחות" (לחצו כאן לידיעה על הזוכים בתחרות העיצוב של Designer's Day 2011). לבד מהבקשה שהמציגים יתייחסו לנושא בעיצוב חללי התצוגה, יתקיימו גם ברחבי העיר דיונים שונים סביב "שולחנות עגולים". "אין משהו מרתק יותר מדיון, הקשבה ולמידה מן האחר", כותב אלן לרדה בקטלוג היריד, "עיצוב יותר מכל אחת מן הדיסציפלינות היצירתיות הקיימות ממלא את התפקיד של זרז לדיון. האם אין העיצוב לאחר הכול בבואה של שיחה בין המעצב, היוצר, היצרן או בעל המלאכה?" בארץ יבקר אלן לרדה לרגל פסטיבל תרבות צרפת ישראל ויקיים רב שיח (שולחן עגול) במוזיאון העיצוב בהשתתפות מעצבים מקומיים. (לעמוד התערוכה "הגל החדש - עיצב צרפתי עכשווי" שתפתח במוזיאון)

הבחירה בחנות העיצוב הזמנית רפסודה היא ללא ספק ברוח הצהרת הכוונות של העמותה. הפרויקט הזה שנולד ב-2010 (ביוזמת ענת ספרן ויפעת גלינסקי מחברת פאזה) בנמל תל אביב שאב אליו כבר בשנה הראשונה קהל רב והיה מפתיע הן בתמהיל המציגים והן באופן ההצגה יוצא הדופן (לכתבה על "רפסודה" בנמל תל אביב). בפריז תשמש ה"חנות" כמקום מפגש בין מעצבים לקהל הרחב. "זו לא חנות ולא תערוכה, זהו חלל המאפשר מפגש", אומרת ענת ספרן. "ובעתיד, ניצור רפסודה צרפתית בישראל", היא מבטיחה.
בין המציגים השנה: נועם דובר ומיכל צדרבאום, סטודיו גרופה, נעמה הופמן, ג'אנקשן, רן סרי, סטודיו VE ועוד.

 Mirit Weinstock
תכשיט של מירית וינשטוק

מירית וינשטוק, מעצבת אופנה ותכשיטים, בוגרת ביה"ס הגבוה להנדסה ולעיצוב, שנקר. הסטודיו הוקם בשנת 2004, פועל בתל-אביב. קו האופנה מירית וינשטוק הושק ב-2004. זהו מותג ישראלי, המשווק בשוק הבינלאומי.
מגזין לאקי תיאר את הקו שכולל קולקציית שמלות לצד קולקציית תכשיטים כ: "נשי, מפעים וקולי...עם תחכום שתמצאו לרוב רק בבתי האופנה הגדולים ביותר". המותג קיבל את ההכרה הבינלאומית שלו בזכות הפרויקט "מיס מי" - פרויקט אופנה אינטרנטי בינלאומי, המציג פרוטרטים של כ-85 בחורות ממעל 40 ארצות לובשות בפריטים מהקולקציות של וינשטוק. הפרויקט זכה לחשיפה בינלאומית רחבה וזכה לכותרת: "פרויקט בעל חזון ייחודי" בניו יורק סאן האמריקאי. לפני שהשיקה את הקו בבעלותה, עבדה מירית וינשטוק בבית האופנה של אלכסנדר מקווין, ולצידו של אלבר אלבז בלנוין, פריס.

Amiram Biton 
עמירם ביטון, My Drop

עמירם ביטון, מעצב פנים, בוגר לימודי עיצוב פנים במכון הטכנולוגי חולון. הסטודיו הוקם בשנת 2010, פועל באשקלון.
סטודיו לעיצוב העוסק בעיקר במחקר מחודש של מושג קנה המידה בטבע, בסובב אותנו ובהשלכתם על אובייקטים וחלל.
על הפרוייקט המשתתף ברפסודה, My drop: הפרויקט חוקר את טיפות המים מבחינה צורנית וחוויתית, הוואזות אשר מיוצרות בטכנולוגיה של ניפוח זכוכית מעוצבות כסדרות אשר מבטאות תחושות שונות.

Naama Hofman
נעמה הופמן, גופי תאורה

נעמה הופמן, מעצבת תעשייתית, בוגרת המחלקה לעיצוב תעשייתי, ביה"ס הגבוה להנדסה ולעיצוב, שנקר. הסטודיו הוקם בשנת 2010 ופועל ביפו. שנתיים אחרי סיום לימודיה, החליטה לפנות לדרך עצמאית ולבחון את ההתעסקות והיחס שלה לעיצוב.
במהלך השנה האחרונה הופמן מעצבת בעיקר גופי תאורה שנעים בתווך בין עיצוב ואומנות ומייצרת אובייקטים בסדרות מוגבלות ובייצור סדרתי. היא הציגה בכמה תערוכות עיצוב ובניהן:
עוצב בישראל 4, מוזאון העיצוב בחולון, חולון 2011
Special edition #01, גלריה לעיצוב, דיזיין ספייס, תל אביב 2011
תצוגת אופנה של חברת Renuar, תל אביב, 2011
That's design, זונה טורטונה, מילאנו 2010  

Noam Dover & Michal Cederbaum
נועם דובר ומיכל צדרבאום, Cork

נועם דובר ומיכל צדרבאום, מעצבים רב תחומיים, בוגרי לימודי עיצוב תעשייתי ותקשורת חזותית, האקדמיה לאומנות ועיצוב בצלאל, ירושלים. הסטודיו הוקם בשנת 2008 ופועל כיום בתל אביב. נועם דובר ומיכל צדרבאום עובדים בתהליך שעיקרו דיאלוג. דרך הכשרתם בתחומים שונים של עיצוב והעבודה המשותפת עם אמנים ומעצבים שונים. הדיאלוג היצירתי שנמצא בבסיס עבודתם מבקש להיות מעמיק ורב תחומי ככל שניתן. יחד, העשייה שלהם נוגעת בטווח רחב של תכנים, טכניקות וקני-מידה, ביניהם אובייקטים בעבודת יד, ריהוט, עיצוב חלל, עיצוב לבמה, עיצוב גרפי ואמנות רחוב. עבודתם עוסקת במיסוס הגבולות המסורתיים שבין עיצוב, ייצור ומלאכת יד; עירוב בלתי שגרתי בין טכניקות וחומרים; שימוש בטקסט כחומר גלם בתהליך היצירה; והנכחת תהליכי העבודה באובייקט המוגמר.

KOZO
Kozo Lamp

מנורות קוזו הם עסק משפחתי המנוהל על ידי דויד, מעצב תעשייתי בוגר שנקר ואשתו ענת שפע. מנורת הקוזו הראשונה נולדה בשנת 2008 מנורות קוזו התפתחו וגדלו לעסק משפחתי ממושב שדמה, וכיום זהו מותג בוטיק המציע מגוון גופי תאורה, המעוצבים ומיוצרים בעבודת יד ומוצעים למכירה באתר האינטרנט ללקוחות ברחבי העולם. מנורות קוזו עשויות מברזל עמיד בפני חלודה, מחוספס ועוצמתי, המהווה מרכיב מרכזי באופיין הייחודי והבלתי מתפשר. הברז, פיתוח מקורי של מנורות קוזו, הינו מתג ההפעלה ומעשיר את חווית השימוש היומיומית ואת מערכת יחסי הגומלין שבין רכיבי המנורה.  

המלצות
מריה קונג במוזיאון העיצוב
צוות המוזיאון
הרצון לחבור אל אמנות על גונייה השונים, כמו גם הקשר הבלתי אמצעי עם הקהל, הוביל את להקת מריה קונג ומוזיאון העיצוב חולון לעבודה משותפת. במהלך השהות במוזיאון העיצוב בוחרת הלהקה נקודת עגינה ויוצאת למסע חוויתי-אמנותי. כל ביקור הינו עולם ומלואו עבור הרקדנים והמבקרים כאחד.
להמשך »
המלצות
חמור
צוות המוזיאון
בשבוע שעבר נפתחה התערוכה "חמור" בבית בנימיני, המרכז לקרמיקה עכשווית. בניגוד למצופה, התערוכה לא מנסה לספק מבט כללי על ייצוג החמור בקרמיקה הישראלית העכשווית, אלא לפי רויטל בן-אשר פרץ, אוצרת התערוכה, "עניינה במצב החמוּר והחמוֹרי של הקרמיקה כמדיום בשדה האמנות הישראלי, היא מבקשת לעסוק בחיים ובמוות, בסכנות הגוף והנפש הכרוכות אלה באלה עבור העוסקים במלאכת האמנות בכלל ובתחום הקרמי בפרט".
להמשך »
רואים סאונד בעיניים – סיור בתערוכות הבוגרים מנקודת שמיעה
צוות המוזיאון
יצאנו לבחון כיצד הסאונד בא לידי ביטוי בפרויקטים של בוגרי בתי הספר לעיצוב 2017
להמשך »
© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס