אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
גיליון #4
מאי - אוקטובר 2011
כתבות
מעצבים חומרים חדשים | בוגרים 2011
טל אמית 18 אוגוסט, 2011 /

נראה שהחיפוש אחר חומריות חדשה הוא נצחי. בכל שנה מסיימים מאות סטודנטים את לימודי העיצוב שלהם. בכל שנה הצופים מגיעים להתבונן, להתרשם ולהציץ לרגע קל אל תוך מוחם של הבוגרים הצעירים. לראות את התוצאה של תהליך ארוך כל כך שמתחיל בגרעין קטן של רעיון, ממשיך במחקר עמוק, בניסיונות רבים, חלקם כושלים וחלקם מוצלחים ומגיע לסופו במוצר מוגמר. חלק גדול מתהליך זה מוקדש לחומר.

בדרך כלל החלוקה ברורה, בעיצוב אופנה חוקרים טקסטילים, חוטים, בדים, סריגים. בעיצוב גרפי חוקרים נייר, קרטון, דימוי, חיתוך. בעיצוב תעשייתי חוקרים פלסטיק לסוגיו, מתכות ,עצים וכן הלאה, כל מחלקה והחומרים שלה. אך כאשר מערבבים את החומרים והמחלקות נוצרות הפתעות קטנות ומרתקות.

כזה הוא הפרויקט של דקל בניטה. בניטה, בוגרת המחלקה לעיצוב תכשיטים בשנקר, פיתחה סדרה של תכשיטים המשלבים כסף עם בטון. השילוב של הבטון, חומר שבדרך כלל מתיישב בדעתנו עם בנייה כבדה ותעשייתית, עם קונסטרוקציות עדינות של כסף גורם לכך שהתכשיטים, למרות היותם עשויים בטון, אינם נראים כבדים. הצורות של התכשיטים שנראות מוכרות מאוד, ממש כאילו נלקחו מאתרי בנייה שונים, מצליחות לעניין ולהפתיע בצורתן ותפקודן החדש.

Dekel Benita Designer
דקל בניטה, Massconstruction

פרויקט נוסף, מפתיע בחומריותו הוא הפרויקט "זכרונות. ילדות. שוקולד" של רינת דיאמנט מהמחלקה לעיצוב אופנה ואביזרים בבצלאל. דיאמנט, יצרה סדרה של תבניות עגולות ואסתטיות ליציקות שוקולד. חלק מהתבניות קלאסיות יותר, מטרתן לייצר מטבעות שוקולדת עליהן מוטבעים דימויי ילדות דוגמת איש "לגו" או אסימון ישן. אך תבנית אחת מטרתה לייצר שישה עפרונות שוקולד איתם ניתן לצייר זיכרונות נשכחים. העבודה המפתיעה בחומריותה ובשימושה, מרעננת בנוף המחלקה לעיצוב אופנה ואביזרים שבדרך כלל נצמדת לחומרים מסורתיים יותר.

Rinat Diamant designer
רינת דיאמנט, זכרונות. ילדות. שוקולד | צילום: אלכס פרגמנט

גם במחלקה לעיצוב אופנה בשנקר הייתה הפתעה חומרית נעימה. רננה קרבס בפרויקט הגמר שלה "אפקט החממה" יצרה קולקציית בגדי גברים אקולוגית. בניגוד לקולקציות אורגניות רגילות, אותן אנחנו מכירים כחלק מהטרנד הירוק שהשתלט על העולם בשנים האחרונות, קרבס לא רק משתמשת בטקסטילים אורגניים אלא ממש מגדלת טקסטיל חדש. היא פיתחה טקסטיל המורכב משילוב של בד אורגני וצמח טחב הצומח עליו ומשתרג בו. לדבריה: "טקסטיל מלבלב ו'ירוק' במלוא מובן המילה".

Renana Carves
רננה קרבס, אפקט החממה | צילום: רון קדמי

במחלקה לעיצוב תעשייתי בבצלאל לקחה יעל הולנדר פריט שהוא בדרך כלל נסתר בחלקו מן העין והפכה אותו למהות הפרויקט - לפריט חיצוני. הולנדר, בפרויקט שלה "2Miles" בחרה לעצב נעליים. בניגוד לחומרים הרגילים מהן בדרך כלל עשויות נעליים; עור, פלסטיק או בדים למיניהם על גבי סוליות גומי, בחרה הולנדר ליצור נעליים שלמות מגרביים. היא לקחה מוצר קיים, שאותו אנחנו רגילים לראות כביגוד תחתון, והפכה אותו בעזרת תהליכי הקשיה ועיצוב שונים לאביזר עליון - לנעל עצמה.

Yael Holander designer
יעל הולנדר, 2Miles

מי שעוד משתמשת בחומר מפתיע שמשפיע באופן בלתי רגיל על התוצאה, היא מיכל פרגו מהמחלקה לעיצוב קרמי וזכוכית. בפרויקט שלה Else, פרגו עושה שימוש ביריעות ספוג בכדי ליצור תבניות חדשות ליצירת קרמיקה. בטקסט הנלווה לעבודתה היא כותבת: "התבניות והייצור הסדרתי הפכו את המוצרים הקרמיים לבעלי אופי פלסטי. אני מעוניינת לשנות את השפה העיצובית הרווחת ולתת למשטחים שונים ולנראות קראמית אותנטית מקום בשיח העיצובי". התוצאה היא כלים מרתקים בעלי טקסטורה של ספוג, הנראים כאילו הם ממש עשויים ספוג, אך למעשה ניחנים בקושי, בעדינות ובשבירות של הקרמיקה.

Michal Fargo designer
מיכל פרגו, Else | צילום: סשה פליט

האשליה של חומר אחד הנראה כחומר אחר מצויה גם בעבודתה של סיון רויז מהמחלקה לעיצוב טקסטיל בשנקר. רויז יצרה סדרה של אובייקטים עדינים ומרשימים המורכבים משכבות רבות של משי חתוך בחיתוך לייזר היוצר אשליה של חומר אורגני. הצפייה בשרשראות הטקסטיל שיצרה, מדמה התבוננות בצמיחה איטית של צמח, ואילו התיקים שעיצבה נראים ממש כצידה הפנימי של פטריית יער גדולה. הפרויקט המרשים כל כך בעדינות וברגישות החומר שבו, מראה מה שכבר מתחיל להיות ידוע: עיצוב טקסטיל אינו רק הדפסים יצירתיים, סריגה מעניינת או אריגה לאובייקטים שונים לעיצוב הבית, הוא מכיל בתוכו עולם שלם של פוטנציאל לאובייקטים מרשימים העומדים בפני עצמם. עבודתה המבטיחה של רויז, מעוררת ציפייה רבה לגבי העבודות העתידיות של המעצבים של מחר.

 Sivan Royz designer
סיון רויז, צורות טבע

כתבות
מבט עתידי אל העכשיו
מעין פוס, טל אמית
בראיון שקיימה מיה דבש עם לי אדלקורט, היא מציגה את הטרנדים והלכי הרוח השונים שאדלקורט מצביעה עליהם כמשמעותיים בעולם העיצוב העתידי. שיטוט קצר בנבכי עולם האינטרנט מגלה כי חלקם כבר קיימים, פורחים ומתעופפים... מבט על עבודותיהם של מעצבים שמקדימים את זמנם.
להמשך »
כתבות
סוטים וסוטות
מיה דבש
התערוכה "סוטים" במרכז הישראלי לאמנות דיגיטלית בחולון הננעלת ב-14.4, מציגה שיבושים והסטות קלות מן הנורמאלי והשגור. הזדמנות לבחון את ברירות המחדל שלנו.
להמשך »
ראיונות
מיה דבש בשיחה עם קלוד סמואל
מיה דבש
מה עוד אוסף קלוד סמואל מלבד משקפיים ואיפה בדיקת ראייה והתאמת מסגרת משקפיים פוגשות את נפשו ואישיותו של הפציינט? ראיון ייחודי מתוך קטלוג התערוכה מבט על
להמשך »
© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס