אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
| שלח אימיל |
 
 
מגזין
רון בלב ועציץ ביד | המוזיאון פוגש את קהילת העיר חולון
צוות אגף חינוך
להמשך »
הצללה אורבנית: חוויה אקלימית וחזותית
ערן קפטן
תכנון מושכל של הצללה יאפשר שיפור של תחושת הנוחות בכל עונות השנה: באמצעות הצללה נכונה ניתן להפחית את עומס החום ומידת הסנוור בעונה החמה, ומנגד, לאפשר חשיפה ניכרת לקרינת השמש ורמה מספ
להמשך »
מורפולוגיה של שולחן
מיה דבש
"לספר סיפורים" היא אחת המגמות הרווחות בעולם העיצוב לאחרונה. ראיון עם דוד אמר, מעצב ישראלי המתגורר בלונדון, המושפע מספרות וספרים, אבל לאו דווקא מנרטיבים אלא דווקא מתחביר ומורפולוגיה
להמשך »
...גיליון עכשווי
...כל הגיליונות

עקבו אחרינו
הרשמה לניוזלטר »
Facebook »
> פוסט 3

פוסטים קודמים: הקדמה / פוסט 1 / פוסט 2 / פוסט 3 / פוסט 4 / פוסט 5 / פוסט 6 / פוסט 7 / פוסט 8 / פוסט 9 / פוסט 10 / פוסט 11

תיעוד ומיפוי מרחבי פנים

אנחנו מאוד מתרגשים לקראת פתיחת התערוכה ביום חמישי כיון שחללי המוזיאון מתעוררים לחיים והופכים לפעילים ואתם, הקהל, מוזמנים  להיות צופים ושותפים לעשייה שלנו כמעצבי פנים. לשמחתנו יכולנו להיות עדים להקמת התערוכה וקיבלנו הסברים על תכני התערוכה, התפיסה האוצרותית והעיצובית. פגשנו את גלית גאון, האוצרת הראשית של המוזיאון ואת אגניישקה יעקובסון, האוצרת האורחת הראשית של התערוכה. מבחינתי זו הכנה להמשך לימודיהם של הסטודנטים. 

Design Lab | Michlala Le Minhal
הסטודנטים יושבים על מדרגות המוזיאון ומקשיבים להסבריה של גלית גאון

בחוג לעיצוב פנים, במכללה שלנו הסטודנטים מתמחים בלימודיהם בשנה שלישית בתחום עיצוב סביבות תוכן. ההתמחות בעיצוב סביבות תוכן בוחן את הגישה העיצובית לחוויה האנושית בסביבות זמניות ומשתנות. אחד האתגרים בעיצוב פנים היום הוא כיצד להמציא ולפתח מרחבי פנים המייצרים קשר מרתק בין הצופה לבין תוכן הצפייה. משימתו של המעצב בימינו, היא לתכנן עיצוב שאינו רק צורני, אלא כרוך בתכנון ועיצוב של התרחשות שלמה. היבטים אלה של עיצוב הפנים, באים לידי ביטוי בקורסים העוסקים בתחום עיצוב אינטראקטיבי חוויתי, עיצוב סביבות תוכן וחוויות מותג , עיצוב חללי תצוגה ואוצרות.

Design Lab | Michlala Le Minhal
דיונים על המיפויים ועבודה בסטודיו

אנחנו עוסקים כרגע בנושא תיעוד ומיפוי חללי הפנים בהתאם לרעיונות של יחסי חפץ/ אדם

תיעוד מיפוי - יחסי אדם/חפץ חלל

לאחר שיש לכל סטודנט רעיון לגבי חפץ ועמדה ברורה לגבי יחסו אליו, אנחנו מוסיפים למשוואה את החלל ושואלים כיצד אנחנו יכולים להראות באופן ויזואלי את ההתנהלות שלנו במרחב בהתייחס לחפץ שבחרנו. במילים אחרות כיצד אנחנו יכולים למפות את החלל ביחס לחפץ ולאדם המתנהל בו. תהליך המיפוי הינו תהליך של תרגום מידע באופן ויזואלי שמאפשר לגלות משהו חדש על המידע הקיים. במקרה שלנו המידע מתייחס לכל הנתונים הנמצאים בחלל והתנהלותו של האדם באותו חלל במשך זמן מסוים ביחס לחפץ אותו בחר.

למיפוי מספר תפקידים

· המיפוי מאפשר להציג אירוע ונתונים בצורה חזותית המאפשרת הסקת מסקנות.
· המיפוי מיוצג על ידי תרשימים, שרטוטים, צילומים או קולאז'ים, המראים באופן תיאורי יחסים בין נתונים או מצבים במרחב.
· המיפוי הינו כלי לתקשורת - כלי להעברת רעיון וידע באופן פשוט.
· המיפוי מהווה כלי חשיבה

המיפויים משמשים את המעצבים בתהליך התכנון על מנת להעביר רעיון ומידע בצורה פשוטה, לבדוק יחסים בחלל, נושאים כגון כניסה של אור, תנועה, התנהגות אנושית, השתנות המרחב בזמן ועוד. המיפויים הינם חלק חשוב מתהליך החשיבה של המעצב והאופן בו הוא מתקשר את הרעיונות שלו.

מדוע המיפוי חשוב וכיצד הוא עוזר לסטודנט לבחון את הנושא שמעניין אותו לחקור ולפתח?

לסטודנטים יש חומרים רבים ורעיונות רבים והם רוצים שכולם יתקיימו בעת ובעונה אחת. תהליכי מיפוי הם כלי מצוין לאפשר למעצב למקד את רעיונותיו ולחדד את הרעיון שיוביל את המשך תהליך העיצוב.

בחרתי לקרוא קטע קצר שעוסק בצורך לבחור:

... אבל דבר אחד אני רוצה לחקוק על לוח ליבך, קטנטונת. המחשת הרעיונות הגדולים המעורפלים אינה הפתרון. כל חיבור שאת כותבת, ולו גם הקטן והסתמי ביותר, חשוב יותר מזרם הרעיונות הנשגבים שאת מתפלשת בהם. מובן שאת צריכה לשמור את התחושות והאינטואיציה שלך, הם הבאר שאת שואבת ממנה. אבל היזהרי שלא תטבעי בבאר הזאת. הכניסי קצת סדר בעניינים, מעט היגיינה מנטלית לא תזיק. הדמיון שלך, התחושות וכו' הם אוקיינוס גדול, ואת צריכה להיאבק בו ולייבש לך חלקות אדמה קטנות, גם אם יחזרו ויוצפו מדי פעם. האוקיינוס הוא נשגב וראשוני, אבל מה שחשוב הוא חלקות האדמה הקטנות שאת מצליחה לכבוש ממנו. העבודה שאת עומדת לכתוב עכשיו חשובה יותר מהמחשבות הנפלאות של טולסטוי ונפוליאון שעלו במוחך באמצע הלילה, והשיעור שאת נותנת ביום שישי בערב לנערה החרוצה חשוב מכל ההתפלספות המעורפלת שלך. חקקי את זה עמוק על לוח ליבך. התרכזי ביבשה והפסיקי לפרכס באין אונים באוקיינוס. ועכשיו למלאכה.
(מתוך: השמיים שבתוכי / יומנה של אתי הילסום 1941-1943)

מתוך ההרצאה הכללית על מיפויים מסוגים שונים אני בוחרת להראות כאן שני מיפויים מרתקים:

הסופר ויל סלף (Will Self) ממפה את תהליך הכתיבה שלנו בחלל העבודה דרך שימוש בפתקים וקבלת החלטות לגבי פרקים בספריו על ידי מיקומם בחלל הכתיבה. לחצו כאן לאתר המראה את המבטים השונים של חלל הכתיבה שלו.

מיפוי מרתק שניקרא - CABSPOTTING הוא מעקב ומיפוי של תנועת המוניות בסן פרנסיסקו בזמן תנועה. דפוס התנועה של כל מונית מייצר מפה דינאמית ומשתנה של העיר. למפה השלכות כלכליות, חברתיות ותרבותיות לגבי העיר סן פרנסיסקו שבדרך כלל אינן גליות לעין. הפרויקט הינו שיתוף פעולה בין האקספלורטוריום (Exploratorium) וסקוט סניבה (Scott Snibbe).

אחד מהמיפויים הקלאסיים שחיבר בין ממד של זמן ומקום הוא צ'רלס ז'וזף מינרד (Charles Joseph Minard) מהנדס צרפתי שמראה את גורלו המר של צבא נפוליאון ברוסיה. צבא נפוליאון מתחיל את מסעו לרוסיה עם 422,000 חיילים (רצועת הצבע החום) ומגיע למוסקבה עם 100,000 חיילים וחוזר לפולין עם 10,000 חיילים בלבד.

Design Lab | Michlala Le Minhal
מתוך הספר: The visual display of quantitative Information by Edward R. Tufte. p.41


שאלות שבהן דנו בכיתה בהתייחס למיפויים השונים:

· מה הוא מיפוי בעצם? האם יש מיפוי נכון/לא נכון?
· האם המיפוי מאפיין את החפץ או את החלל?
· האם הוא מאפיין את ההתנהגות של האדם בחלל?
· האם המיפוי מתאר השפעה שיש לחפץ על החלל?
· האם מאפיינים שאני זיהיתי משפיעים על המיפוי?

לפניכם דוגמאות לתהליך המיפוי של הסטודנטים.

עופרי יפרח - סיפור של הדלקת נרות שבת

מיפוי 1: פעילות בחלל הפנים

Design Lab | Michlala Le Minhal

Design Lab | Michlala Le Minhal

מיפוי 2 - מיפוי של תנועה

Design Lab | Michlala Le Minhal

מיפוי 1: מיפוי של פעילות

"בדקתי במיפוי את כמות האנשים שעוברים במטבח (האזור בו נמצא החפץ) ביום שישי לעומת יום חול, ולאילו צרכים הם נמצאים שם. ההשוואה נעשתה מכיוון שביום שישי מתרחשת הפעילות הקשורה בחפץ (הדלקת נרות). אני מראה את מה שבדקתי בעזרת דיאגרמה בה כתובות הפעולות שנעשות עם ציון מיקומן בתכנית המטבח, ובעזרת נקודות ממוקמות בתכנית ניתן להבחין במספר האנשים. בחתכים ניתן להבחין במצבים הסטטיים והדינמיים".

"מהמיפוי גיליתי שביום חול יש יותר תנועה במטבח, אבל הצרכים לא בהכרח משתנים. הבנתי שהרעיון של המיפוי הוא התנועה בחלל בהתייחס למרחב ואת העובדה שיש למיפוי פוטנציאל לשינוי המצאתי של החלל שיענה הצורה יצירתית על שינוי הפעילות בו".


מיפוי 2: טקס הדלקת נרות שבת

"בדקתי במיפוי את מסלול ההליכה שלי בעזרת מסקינג טייפ שסימן את התנועה שלי מרגע ההתארגנות שלי לשבת ועד לרגע הדלקת הנרות. מהמיפוי גיליתי שבטקס ההתארגנות יש הרבה יותר פעילות מאשר בטקס הדלקת הנרות. בנוסף, נוצרו מרכזי חלל במקומות שונים בבית. נוצר ריכוז במקומות מסוימים שיצר חלל גדול יותר ועמוס יותר".

אביה אלתר - סיפור של נעלי בית

מיפוי 1 - התנהלות בחלל עם או בלי נעלי בית

Design Lab | Michlala Le Minhal


מיפוי 2 - הימצאות החפץ ללא שימוש

Design Lab | Michlala Le Minhal

מיפוי 1:

"בקו דק אני מסמנת את ההליכה בלי נעלי בית ביום שגרתי. בקו עבה אני מסמנת אתההליכה עם נעלי בית".

מיפוי 2:

"בחרתי לסמן כל מקום בחלל בו היו נעלי הבית ללא תזוזה. הסימון בעיגולים מסמן את מספר הדקות\שעות בהן נעלי הבית שהו שם. בעיגולים מקווקוים סימנתי זמן של פחות משעה ובעיגולים מלאים סימון של שעה".

מהמיפויים גילית שבמהלך ההתנהלות שלי בחלל יש הרבה חזרתיות ומוקדים בהם אני הולכת יותר ופחות או בכלל לא. נקודות החיבור במפגשים השונים מייצרים מערכת של שכבות.

מיטל צנדוק - סיפור של קופסת אחסון

מיפוי 1 -פיזור של מידע

Design Lab | Michlala Le Minhal

"בדקתי במיפוי את החלל שנוצר בעקבות פיזור כל הכתבים שהיו בתיבה בחדר. אני מראה במיפוי את האזור שנוצר על ידי מילוי האזורים בו נמצאים המכתבים בחלל והשכבות שנוצרו. במיפוי גיליתי שנוצר מסלול הליכה חדש אשר מכתיב לי את התנועה בחלל החדש והפוטנציאל ליצור שכבות חדשות בחלל".

מורן זוזלי - סיפור של מראה

מיפוי 1 - השתקפות של מבטים

Design Lab | Michlala Le Minhal

Design Lab | Michlala Le Minhal

"בדקתי במיפוי את המבטים והכיווניות לפי ההשתקפות הנראית במראה לעומת שאר האלמנטים בחלל. בדקתי את המבטים בעזרת מתיחת קווים אל אלמנטים שראיתי דרך המראה. כאשר חיברתי את הקווים שיצרתי נוצרו משטחים וצורות גיאומטריות. מהמיפוי גיליתי שבעזרת המיפוי נוצרים חללים חדשים".

פז ביבי - סיפור של הכנת תה ומרפסת

מיפוי 1 - תנועה (ימין) מיפוי 2 - מבטים (שמאל)

Design Lab | Michlala Le Minhal

מיפוי 1

"בדקתי במיפוי את התנועה שלי בחלל. בחנתי את התנועה אל המרפסת בעזרת דמות שחוזרת על התנועה שלי בחלל מהכנת התה ועד ההגעה למרפסת.מהמיפוי גיליתי שעיקר הפעילות מתבצעת במטבח ובמרפסת יש הכי פחות פעילות."

מיפוי 2

"בדקתי במיפוי את המבטים שלי בחלל. אני מראה בעזרת צילומים את המבטים מזוויות שונות בחלל שבו אני פועלת. מהמיפוי גיליתי שבאזור המטבח המבט שלי ממוקד ואילו ביציאה מהמטבח יש לי זווית ראייה רחבה יותר אך אם ההתקדמות היא החוצה העין מתמקדת במה שמופיע במרכז גובה העיניים, הנוף."

אביגיל פרידמן - סיפור של משפחה במטבח

מיפוי 1 - פעילות של בני הבית השונים

Design Lab | Michlala Le Minhal

Design Lab | Michlala Le Minhal

"בדקתי במיפוי את ההבדל בין הפעילות של אמא ושלי במטבח דרך התנועה שלנו תוך כדי הכנת האוכל. הקווים האדומים מסמנים את התנועה שלי והקווים האדומים מסמנים את התנועה של אמא שלי. מהמיפוי גיליתי את הדינמיות של החלל שנובעת מהשוני בין האנשים הפועלים בו".

הדס וורהפטיג - סיפור של ספר

מיפוי 1 - תנוחות גוף

Design Lab | Michlala Le Minhal

מיפוי 2 - אני והספר

Design Lab | Michlala Le Minhal


מיפוי 1

"בדקתי  את השפעת החפץ שלי (הספר) על תנוחות הגוף שלי ביחס לספה. אני מראה את השינויים באמצעות חתכים של הספה עם סימון המשקע שהגוף שלי יוצר בה. מהמיפוי גיליתי שהשפעת הגוף על הספה חוזרת על עצמה בנקודות מסוימות ויוצרת משקעים קבועים אל מול המשתנים.הבנתי שהרעיון של המיפוי הוא לבדוק כיצד החפץ שבחרתי משפיע על גופי ועל סביבתי הקרובה, ויש לו פוטנציאל לשנות את החלל באופן שמבטא את השימוש בו." 

מיפוי 2

"בדקתי את השימושים השונים שיש לחפץ עבורי בחללים השונים בביתי. אני מראה בתוכנית את ההליכה שלי בחלל הבית, תוך כדי ייצוג מצב הספר במקומות השונים בחלל (סגור, פתוח למחצה ופתוח).מהמיפוי גיליתי שיש לי שלושה מוקדי שימוש עיקריים בחפץ ושניתן לקבוע את נקודות השימוש הנפוצות ביותר באמצעות החפיפה בין הספרים המיוצגים."

ומה לאחר המיפוי?

מטרת המיפוי לזהות פוטנציאל לשינוי החלל ופיתוח אסטרטגיה לעיצוב פנים.


המשך התהליך - ממיפוי לטרנספורמציה של חלל

תרגיל בית

עליך להשתמש בתיעוד ובמיפוי החלל הביתי על מנת לייצר חלל חדש. החלל החדש מבטא את השינוי שעבר החלל בהתאם לרעיונות שלך לגבי החפץ וחשיבותו בחיי היומיום שלך ושל אחרים.

עליך לשרטט תכנית וחתך של החלל בהתייחסות לכל פרמטר שבחרת למפות. השרטוטים של התוכנית והחתך מהווים תשתית להתערבות בחלל ולפיתוח של שפת התערבות בחלל שנובעת מאירוע.


פוסטים קודמים: הקדמה / פוסט 1 / פוסט 2 / פוסט 3 / פוסט 4 / פוסט 5 / פוסט 6 / פוסט 7 / פוסט 8 / פוסט 9 / פוסט 10 / פוסט 11

© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס