אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
| שלח אימיל |
 
 
מגזין
הפצה ופיזור בין המרווחים
נתלי כהן
בתערוכה ננדו: המרווח שבין לבין, מתאפשרות לנו אינסוף חוויית שיטוט. לתפיסתה של נתלי כהן, הדרך המעניינת (והמערערת) ביותר היא כנראה להתפזר, וללכת לאיבוד, במיוחד אם נעקוב אחר מושג ה'הפצ
להמשך »
רקמת חיבור - תערוכת עיצוב קבוצתית
צוות המוזיאון
הגלריה החדשה לעיצוב "פרדיגמה" פתחה לפני שבוע תערוכה שלישית בשם"רקמת החומר" ובה היא מציגה את עבודותיהם של מעצבים צעירים העוסקים ברמות שונות של חיבור.
להמשך »
באס הגיע לעיר
שירה קימל ועדי המר יעקבי
לפני כחצי שנה נפגשנו עם המעצב ההולנדי, מרטן באס, שהגיע לביקור במהלכו תכנן כיצד עתידה להראות התערוכה שלו בחללי הגלריות של מוזיאון העיצוב חולון. מה הוא נמנע לעשות? מהו מקור השם "מחבו
להמשך »
...גיליון עכשווי
...כל הגיליונות

עקבו אחרינו
הרשמה לניוזלטר »
Facebook »
תערוכות > בתיה קולטון
Batya Kolton | Illustrator

בתיה קולטון 
עיצוב קרמי-בצלאל, משחק-ניסן נתיב, אומנות-המדרשה, איור-ויטל (את רוב המסלולים לא סיימה למעט לימודי איור בויטל 1995)

מציגה בתערוכה את ספר הילדים "מלכי מונרו מורדוך" מאת נורית זרחי, בהוצאת זמורה-ביתן, 2010.

ספר הילדים שעליו גדלתי הוא ״טיל אוילנשפיגל״ בעיבוד אריך קסטנר, מצויר על ידי וולטר טרייר. בגלל ההומור הנפלא והציורים.

המרצה הנערץ עלי תקופת הלימודים הוא יגאל שם טוב. למדתי אצלו צילום והוא הסביר במילים ובתמונות את מה שהבנתי באינטואיציה על כוחו של הפריים הבודד.

תהליך העבודה: ״מלכי מונרו מורדוך״ מספר על ילדה בשם מלכי שמקבלת מדוד מורדוך כלבה בלונדינית קטנה ומיוחדת. היא יודעת שהכלבה הזאת תוכל להגשים את החלום שלה: להיות מפורסמת ולהגיע להוליווד! לאחר קריאת הטיוטה הראשונה של הסיפור, נפגשנו נורית ואני לדון בו. נורית מאמינה שהטקסט שלה לא קדוש ושאפשר לשנות אותו. בדיאלוג עם המאייר זה שלב חשוב מאוד שבו הכותב מבין שהוא יכול לוותר על חלקים בטקסט שאותם אפשר לצייר, או להיפך: המאייר מבקש מהסופר להוריד דברים מסוימים שפחות נוחים לו לציור.

אהבתי מאד את הסיפור אך עניין הכלבה הטריד אותי: איזו כלבה לצייר? הינסיון הראשון היה הדבר המובן מאליו, כלבה שהולכת להוליווד חייבת להיות מהזן המפונפן של כלבות הפודל. אחרי כמה סקיצות הבנתי שהבחירה צפוייה ושטחית ולא מתאימה לאישיות המיוחדת של מרלין - כלבת פלא שנונה ועצמאית. ניסיתי הפוך על הפוך וציירתי סקיצות רחוקות מאד מהפנטזיה ההוליוודית, של כלבות המגושמות, אבל התוצאה היתה לא אמינה - כלבות כאלה לא יגיעו להוליווד.

שוב נפגשתי עם נורית להתייעצות - מי יכולה להיות הכלבה הזאת? נורית הגיעה לפגישה עם כלבת הצ'יוואווה שלה ומייד הבנו שתינו: מרלין חייבת להיות צ׳יוואווה, וזה גם בדיוק סוג הכלבים שמעניין לצייר. זה עכבר? עטלף? מה זה? תוך כדי מחקר גיליתי שסביב הצ'יוואוות ישנה תעשייה שלמה של יופי וחן והרבה זוהר, לצד המראה הפיקח שלהן. לאחר נסיונות ספורים הגעתי למה שרציתי. 

עיניהן הגדולות של הצ'יוואוות הביאו אותי לרעיון שכל סובביה של מרלין צריכים להיות בעלי עינים גדולות. הדמות הראשונה שציירתי הייתה דמותו של הדוד מורדוך - ומי שיגלם אותו הוא השחקן מרטי פלדמן שגם לו יש עינים עצומות. מכאן הכל כבר זרם: מצאתי ילדה שהמראה שלה תאם להפליא את הדמות שרציתי למלכי וכך הלאה.

מיקום העלילה שהוא בדרך כלל עלילה נוספת במלאכת איור הסיפור, נבחר להיות מקום מנטאלי-פרובינציאלי ולא מקום גיאוגרפי מיוחד. היה לי ברור כי הפנטזיה היא פנימית ויכולה להתרחש בכל מקום. כדי להעצים אותה ולייצר לה אמינות, היא לא תמוקם בעיר מרכזית, אלא תתרחש בכל פרובינציה אפשרית, במין אב-טיפוס כללי ואנונימי למקום מגורים. כך ניטרלתי לגמרי את נושא הסביבה וצימצמתי למסמן בלבד, החלטה שהשפיעה באופן ישיר על הרעיון העיצובי של הספר. 

את הקהל שמקיף את מלכי ומייצג את הצד השני בדיאלוג שהיא מנהלת עם העולם, הרכבתי מאנשים שצילמתי במשך הפרויקט. צילמתי התקהלויות, טיפוסים, ולבסוף הרכבתי קולאז'ים מצולמים שאותם ציירתי. בנושא הצבע היה חשוב לבודד את מלכי ולכן הענקתי לה קונטור סגול, שיצר הדגשה לעמדה שלה מול העולם.

כמובן שלאחר שהספר הודפס ואני מדפדפת בו, אני יכולה להגיד שהרבה דברים הייתי עושה אחרת, אבל זה הקסם במקצוע המשונה הזה, שהתהליך מוגבל בזמן ומה שאתה עושה בתוכו קשור למה שאתה מאמין ועובר בזמן הזה; גם בצורה אינטואיטיבית וגם בצורה מחושבת, וקשה להתנגד לזה כי באותו רגע זה נראה הדבר הנכון לעשות.

ספר ילדים שעדיין לא איירתי והייתי רוצה לאייר הוא ספר שאכתוב יום אחד. זו בעיני היצירה המושלמת, כשהכותב והמאייר אחד הם.

ספרי ילדים נוספים שאיירה: 
"בארץ תיק תק" - שוהם סמיט
"ירח נודניק" - שוהם סמיט
"רוץ בן סוסי" - שירי ביאליק לילדים
"שרשרת זהב" - שירי מופת לילדים
"להתראות באנטארטיקה" - נורית זרחי
"מלכי מונרו מורדוך" - נורית זרחי 
"היה היתה צפרדע" - קומיקס לילדים יחד עם הוצאת אקטוס
"ספרי ילדים בחול" - מיסקו
"חולצה של אשה מאושרת" - סוזי מורגנשטיין


ספרי נוער נוספים שאיירה: 
"נסיכה קטנה", "ילדי המים", "101 כלבים וגנבים", "במבי", "ממלכת טראביאטה", "בחפץ לב"-ספר עיון על תאטרון בובות שהוציאו תאטרון הקרון בשיתוף עם הוצאת כרמל-רוני נילקן ומרית בן ישראל.


כמו כן הוציאה קולטון ספרי קומיקס למבוגרים בהוצאת אקטוס

חזרה לעמוד התערוכה >>

© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס