אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
| שלח אימיל |
 
 
מגזין
המעבדה לעיצוב
המעבדה ליצוב מארחת את עודד עזר, מעצב גרפי, טיפוגרף ומרצה בכיר במכון הטכנולוגי חולון, שיוביל סדנת טיפוגרפיה עברית בהשתתפות סטודנטים מהמחלקה לתקשורת חזותית, שנה ג' במכון.
להמשך »
סדר חומרני חדש
גילי יובל
מה בין התערוכה של האמן הסיני המוערך איי ויי ויי בגלריית ליסון בלונדון לתערוכה "ללא מעצורים" שהוצגה במוזיאון העיצוב חולון. גילי יובל מתעכבת על נקודות המבט.
להמשך »
מחוגות, פיות וסבתות אורגות | בוגרים 2014
מור לרון
בבית הנסן בירושלים התקיימה התצוגה של המחלקה לצורפות ואופנה בבצלאל בראשות תמרה יובל ג'ונס.
להמשך »
...גיליון עכשווי
...כל הגיליונות

עקבו אחרינו
הרשמה לניוזלטר »
Facebook »
תערוכות > שחר קובר
Shahar Kober | Illustrator

שחר קובר
בוגר המסלול לאיור במחלקה לתקשורת חזותית בשנקר (2005)

מציג בתערוכה את ספר הילדים "איך ילד גדל?" מאת: רימונה די-נור, הוצאת איגואנה הוצאה לאור, 2013

ספר הילדים שעליו גדלתי הוא "כיצד פועל גופך". ספר נהדר שמסביר באיורים מצחיקים איך פועל גוף האדם. זכורה לי מלחמה בין תאי דם לבנים, שהוצגו כאבירים בשריון המגנים על טירה, לבין חיידקים ירוקים שניסו לפרוץ אליה.

המרצה הנערצת עלי בתקופת הלימודים היא דנה שמיר. הגעתי ללימודים בשנקר במטרה להיות מעצב גרפי, אבל בשנה הראשונה ללימודים היא הייתה זאת שמשכה אותי בהתלהבות שלה לפנות למסלול האיור. במשך כמה שנים טובות לא הייתי מתחיל לעבוד על ספר בלי להסתכל קודם קצת על איורים שלה. עד היום אני מושפע מהעבודה שלה וממשיך להיות איתה בקשר.

תהליך העבודה - כל עבודה מתחילה בהרבה ״חשיבה״ ידנית. כלומר, בדיקה של רעיונות, אסוציאציות וכל מיני כיווני מחשבה בעזרת הרבה קשקושי עפרון קטנים. במקביל אני מתבונן בדימויים קשורים - איורים או צילומים - למציאת מקורות השראה. 

אחר כך מגיע שלב הבנייה של הספר כולו כסטוריבורד מקושקש שיבהיר לי את ההמשכיות מעמוד לעמוד, עיצוב הדמויות מכל הכיוונים בהתאם לטקסט ולאופן שבו אני רוצה לאפיין אותן, ואז ציור נקי ויפה, בין אם ידני ובין אם ממוחשב, צביעה, תיקונים, שינויים, שיפוצים, שוב תיקונים, שוב שינויים, שוב שיפוצים ושיפורים, עד שהכל מוכן.

כשקיבלתי את כתב היד עמדתי בפני בעיה: ״איך ילד גדל?״ הוא שיר ולא סיפור. אין לו עלילה ברורה עם התחלה, אמצע וסוף. מצד שני הייתי צריך ליצור באיורים סיפור עלילתי שלם. אני מאמין שסיפור איורי, במקביל לסיפור המילולי, הוא הכרח בכל ספר ילדים. זה יכול להיות סיפור קטן שעשוי להיראות רק בקריאה שניה (לדוגמה, חתול שמלווה את הדמות לאורך הספר למרות שבטקסט הוא לא קיים), או סיפור גדול, כמו במקרה של ״איך ילד גדל?״.

הטקסט בספר כמעט כפה עלי את הצורך להכניס סיפור נוסף באיורים. השיר עוסק בעניין אחד - הוא מעלה את השאלה איך ילד גדל, ומנסה לתת לה פתרון. אני שאלתי את עצמי שאלה אחרת - מה בכלל האינטרס של ילד לגדול, מנקודת המבט שלו? התשובה הייתה ברורה: בשביל להגיע לעוגיות במדף העליון, כמובן. וכך נוצר הסיפור האיורי בספר הזה. מהרגע הראשון שהילד רואה את צנצנת העוגיות שאביו מניח על מדף גבוה במטבח הוא מנסה להגיע אליה בדרכים שונות, עד שהוא מצליח בכך.
כדי לקשור בין הטקסט לבין הסיפור האיורי השתמשתי במאפיינים מהשיר עצמו. כך לדוגמה כשהשיר שואל איך גדל בלון, קשרתי למתניו של הילד בלון והוא מנסה לעופף לכיוון העוגיות, או כאשר מוזכרים בטקסט סולם וכיסא כאמצעים לגדילת ילד, ציירתי את הילד עולה על סולם וכיסא בניסיון להגיע לעוגיות. בכל ניסיונותיו של הילד להגיע לצנצנת הוא נכשל, ובהתאם לטקסט הוא מצליח להגיע אליהן רק כשהוא גדול מספיק.

כשעיצבתי את דמותו של הילד חיפשתי רכיב חזותי שיהיה קשור לגדילה. חשבתי על פיג׳מה עם דוגמה של סולמות, או אולי עם מספרים. בסופו של דבר סרקתי נייר מילימטרי והוא הפך להיות הדוגמה על חולצתו של הילד, וגם הרקע לעטיפת הספר. בעיצוב העטיפה בחרתי לראות את ראשו של הילד כשהוא חתוך בתחתיתו ועיניו מביטות למעלה, דברים המרמזים על שאיפתו של הילד לגדול מעלה.

ספר ילדים שעדיין לא איירתי והייתי רוצה לאייר - הייתי רוצה לאייר את כל שירי ע.הלל לילדים. הוא המשורר האהוב עלי לילדים ומאוד אהבתי את כל שיריו כילד.

ספרים נוספים שאייר:
"בקצה הרחוב" - איריס ארגמן (2014)
The Flying Hand of Marco B (2014), Sleeping Bear Press
""אולי אפשר גרגר סוכר" - נעמי בן-גור (2014)
Dreidel,Dreidel, Dreidel (2013) - Scholastic
"רכבת טסה על פסים" - רות אורן (2013)
"לאה גולדברג" - דוד קוסם (2013)
"רימונה די-נור, איך ילד גדל?" (2013)
Michael Morpurgo (2012), Snakes and Ladders
"בערוגות הגינה" - חיים נחמן ביאליק (2012)
"יוסי מערבי" - שני חברים וקסם (2011)
Engineer Ari and the Hanuukkah Mishap (2011), Deborah Bodin-Cohen
"הפרה של סבא יפת" - רות אורן (2011)
"על הגשר הקט" - עילם בן-דרור (2010)
Engineer Ari and the Sukkah Express (2010) - Deborah Bodin-Cohen
"עץ המיץ" - יוסי מערבי (2010)
"רוני מקרוני לא אוהבת חבורות" -מירי רוזובסקי (2010)
"אותיות הולכות לים" - סמי מיכאל (2009)
"מיקה, לאופולדינה והשניצל הוינאי" -עדי גבאי-לב (2008)
Engineer Ari and the Rosh-Hashanah Ride (2008) - Deborah Bodin-Cohen

חזרה לעמוד התערוכה >>

© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס