רכישת כרטיסים

חילופי עונות – תערוכת צורפות עכשווית

ב-21 בספטמבר, רגע לפני שאנחנו מכריזים באופן רשמי על המעבר לסתיו בישראל, תפתח בגלריה הברט בפריז "חילופי עונות" – תערוכת אובייקטים וצילומים של הצורפת ורד בבאי.

רגע לפני ההכרזה הרשמית על המעבר מקיץ לסתיו בישראל, ב-21 בספטמבר, תפתח בגלריה הברט בפריז תערוכה של הצורפת ורד בבאי. בתערוכה, תחת הכותרת "צורפות עכשווית", תציג בבאי צילומים ואובייקטים המהווים מחוות ליופיו של הטבע. כמה ימים לפני שהיא שולחת את הפריטים לצרפת הוזמנתי לראות את האובייקטים עליהם היא טרחה. על שולחן רחב בחלל ביתה המואר והנעים היא פורשת סדרות אובייקטים. תחת כל פריט, לקראת המשלוח, מונח פתק קטן עם משקלו בכסף. על קיר הסלון תלויים צילומי עצים בשלכת מתוך סדרה שתוצג גם היא בתערוכה. סדנת העבודה שלה ממוקמת בתוך הבית כחלק ממרחב הסלון ולדבריה החיים מסתובבים סביבה ודרכה ולכן גם כשהיא לא עובדת פיזית, היא לא מתנתקת ממחשבות על עשייה.

Vered Babai Jewelry Design

המהלך לקראת התערוכה החל כאשר בבאי קיבלה הזמנה ליצור תכשיטים שהנושא שלהם הוא "עץ". במהלך החיפוש אחרי כיווני עבודה ומקורות השראה היא אספה פיסות טבע – ענפי עצים וחלקי צמחים שהיא מצאה בשכונת מגוריה – ערכה ניסיונות עם החומרים הטבעיים ובחנה צורות של שיחרור ואילוף הצורות מהטבע. האלמנטים שנולדו מהחומרים הטבעיים נועדו להוות נקודת מוצא והתייחסות ליצירת אובייקטים עשויים בטכניקות צורפות מסורתיות, אך חלקם ניתנים לענידה והם יוצגו בתערוכה כאובייקטים העומדים בפני עצמם.

Vered Babai Jewelry Design
ורד בבאי, צמידים

אנחנו עוברות אל השולחן עליו פרושות עבודות הצורפות. בהתבוננות ראשונה קל לטעות ולחשוב שהאובייקטים הפואטיים הם חתיכות טבע שצופו כסף. התבוננות נוספת ועצירה על הפרטים מסגירה את עבודת היד ואת הנגיעה האישית של היוצרת. לדבריה העבודות מנסות לעקוב אחרי איזשהו היגיון שהיא מצאה בטבע ולבדוק מה המתכת יכולה לתרום ואיך היא יכולה לשלב בין העולמות.

Vered Babai Jewelry Design

אני מרימה טבעת כדורי כסף פיין שכמעט ונבלעת בין מגוון האובייקטים שובי הלב, חובשת משקפיים כדי לראות את הפרטים, משתאה למול הסיזיפיות, מתפעלת מהניקיון והדיוק. לכאורה אובייקט קטן, מינורי ולא בולט, אך הוא נבנה בעמל רב במשך כחודש עבודה, כדור כדור, בהלחמה ידנית, בסבלנות ועבודה סיזיפית שמאפיינת רבות מעבודותיה של בבאי. בקצה אחר של השולחן מונחות שתי טבעות פתייניות עשויות חוטים מלופפים הכולאים ביניהם כדורי פיין.

Vered Babai Jewelry Design
ורד בבאי, טבעת כדורי פיין 

על האובייקטים של בבאי כדאי להתבונן דרך זכוכית מגדלת, רק כך ניתן לראות ולהבין את המורכבות הרבדים והאיכויות הגלומים בכל פריט. התבוננות על קבוצת האובייקטים המונחים יחד מעצימה את הבנת המהלך הרב גווני של בבאי ואת השימוש ביופיו של הטבע כמקור השראה. כשאני מציינת שהקסם של הטבע מצליח לעבור לתוך האובייקטים בבאי מחייכת ואומרת ש"אולי זה באמת סוג של ניסיון להתפייס עם הטבע".

Vered Babai Jewelry Design
השראה נוספת לעבודותיה הם סדרת צילומים שהיא צילמה באירופה בתקופת השלכת כשהעצים עירומים. מראה העצים החשופים עורר אצל בבאי הרבה רגשות ופליאה לגבי המבניות – "הכל יוצא מגזע אחד יציב וחזק שמחזיק את כל ההסתעפויות וכל עץ נראה שונה". העצים העירומים משכו אותה לעבוד עם חוטים כאשר הנפח של האובייקט נוצר מעבודות הלחמה של חוטים בעוביים שונים זה לזה ומריקועי מתכת עדינים ששוברים את מבנה הקו הישר.

עוד מאפיין דומיננטי בעבודתה של בבאי היא הבחירה בעבודה מונוכרומטית, בעיקר לבנה/כסופה או שחורה, ללא שילוב של אבנים או חומרים נוצצים המוכרים משדה הצורפות. בחירה זו מופיעה גם בצילומים שמוצגים בשחור-לבן ומשלבים פוזיטיב ונגטיב כסוג של היפוך ועבודה עם צבעוניות מינימאלית שמאפשרת להתמקד בפרטים.

Vered Babai Jewelry Design

Vered Babai Jewelry Designתחת הכותרת "צורפת" בבאי מרגישה שהיא מצופה ליצור אובייקטים ענידים – תכשיטים – אך עבודותיה אינן "אביזרי אופנה" אלא יצירות קטנות שחלקן ניתנות לענידה וחלקן מהוות רישומים תלת מימדיים שניתן למסגר ולתלות. על פי ההגדרות שלה היא פועלת בטריטוריה האפורה שבין עיצוב לבין אמנות. היא עושה שימוש בטכנולוגיות וחומרים משדה הצורפות ומטפלת בפריטים שהיא יוצרת במיומנות של צורפת ותיקה, אך רוב הפריטים הם רישומים בחוטי כסף ומהווים דו שיח עם אלמנטים מהטבע. ניתן לענוד חלק מהאובייקטים שלה, אך הם נולדו כחלק ממחקר רעיוני והתנסות בחומר ולא ממחשבה על יצירת פריטים ענידים.

השיחה מתגלגלת באופן טבעי לדיון סביב ההגדרות של "עיצוב" ו"אמנות". לתפיסתה של בבאי "אמנות מתרחשת כשהרווח הפרטי של האמן הופך להיות לרווח ציבורי מבלי שמעורב בזה אלמנט של רכישה". אני מחייכת והיא מסבירה: "אני יכולה לבוא ולראות עבודת אמנות שבעיני היא פוקחת עיניים. באותו רגע אני הרווחתי משהו חשוב גם בלי שאני צריכה לקנות את היצירה הזו ולשים אותה אצלי בבית… באמנות טובה יש תובנה שאתה רוכש מבלי שתצטרך לרכוש אותה באמצעים פיננסיים". למול זה היא מדברת על עיצוב ואומרת: "אני חושבת שבשביל ליהנות מעיצוב טוב אתה מאוד רוצה שזה יהיה אצלך בבית, להשתמש בו, להפעיל אותו, לבדוק האם הדבר עובד או לא עובד…" על אופי העבודה שלה היא אומרת שהיא "עובדת מתוך מיומנות של עבודת מתכת אבל יש לעבודה התנהגות אמנותית".

Vered Babai Jewelry Design
רקמת גובלן בחוטי מתכת

עבודותיה של בבאי הן מעין שיקוף של דמותה. היא קטנה, עדינה, נעימה ואינטיליגנטית וכך גם האובייקטים – מינימליסטים, מעודנים ושובי לב. היצירה שלה לא מונעת מחשיבה מסחרית ומציגה שפה אישית שנובעת מסקרנות ומרצון להעביר רגש בחומר. במסגרת התערוכה בבאי תציג גם אובייקטים מסדרת עבודות ישנה המתאפיינת ברקמת גובלן בחוטי מתכת. היא עוצרת לרגע את שיחתינו ניגשת אל הסטודיו ומביאה זוג טבעות נחושת איתן היא התחילה את סדרת הגובלן. את הטבעות האלה היא בחרה לא להציג כי היא לא רוצה שמישהו יחשוק בהן ויקנה אותן. המלאכה הרבה שמושקעת באובייקטים הופכת חלק מהפריטים שהיא יוצרת לאובייקטים מכוננים וסמני דרך עבורה ולדבריה היא מתבוננת על העשייה שלה בפרספקטיבה ורוצה את הפריטים האלה אצלה כזיכרון למסע שהיא עשתה וכעדות לאן הגיעה ומה הייתה מסוגלת לעשות.

Vered Babai Jewelry Design
התערוכה "חילופי עונות" מוצגת במסגרת פרוייקט רחב שנקרא " Circuits Bijoux", שיכלול 70 תערוכות של צורפות עכשווית שתתקיימנה בפריז מספטמבר ועד מרץ. בפרוייקט מציגים צורפים מכל העולם אך בבאי היא הישראלית היחידה. התערוכה תוצג בגלריה הברט בפריז עד ל 13 באוקטובר 2013.

צילומים: ורד בבאי, אלי גרוס, מירב רהט