אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
 
 
מגזין
הצללה אורבנית: חוויה אקלימית וחזותית
ערן קפטן
תכנון מושכל של הצללה יאפשר שיפור של תחושת הנוחות בכל עונות השנה: באמצעות הצללה נכונה ניתן להפחית את עומס החום ומידת הסנוור בעונה החמה, ומנגד, לאפשר חשיפה ניכרת לקרינת השמש ורמה מספ
להמשך »
Designer's Days הזוכים בתחרות
הזוכים בפרס השופטים לעיצוב חלל תצוגה ביריד ה-Designer days" 2011" הם חברת העיצוב האיטלקית Molteni&C והמעצבת הצרפתייה קונסטנס גיסה (Guisset).
להמשך »
יוצאות מאזור הנוחות - בין השימושי לאמנותי
מירב רהט
"יוצאות מאזור הנוחות" - בין ה"שימושי" ל"אמנותי" באביזרי גוף ואובייקטים של נוריתמי.
להמשך »
...גיליון עכשווי
...כל הגיליונות

עקבו אחרינו
הרשמה לניוזלטר »
Facebook »
כניסה למתחם העיתונות
שם משתמש:
סיסמה:
 כניסה הרשמה כאן
שכחת את הסיסמה?
תערוכות > הודעות לעיתונות
משחקים במוזיאון העיצוב
16 אפריל 2014 -  07 יוני 2014
הורדת הודעה לעיתונות בפורמט PDF »

מרחבי הדמיון כפי שהם מעוצבים בידי מאיירים ומתכננים ישראליים - במבט אל תוך ספרי הילדים העכשוויים והחוצה אל גני המשחקים שנעלמו. דרך 24 ספרי ילדים מאוירים המשקפים עולם עשיר של עשייה יוצאת דופן ו-7 אתגרי חושים מגן המשחקים יוצגו לנוכח תרשים התפתחותם והיעלמם של גני המשחקים בנוף העירוני.

התערוכה מציגה את האופנים בהם מאפשרים יוצרים צעירים לפרוס כנפים ולעוף אל מחוזות הדמיון, אל ארץ האפשרויות הבלתי מוגבלות. בין אם דרך קריאת איורים בספר ובין אם דרך ישיבה על נדנדה בגן המשחקים, מתקיימת הזדמנות נפלאה של מסע לעולם הדמיון. מסע זה מתאפשר כשהוא מעוצב בשימת לב קפדנית על ידי מתכננים, מעצבים, מאיירים ואדריכלים ששמים אל מול עיניהם את הילדות והמשחקיות כערכים שאין להתפשר עליהם.

התערוכה חוקרת שני שדות בהם פועלים המעצבים: שדה האיור העכשווי ועולם מגרשי המשחקים.

בגלריה התחתונה מוצגים איורים לכ-24 ספרי ילדים עכשוויים. איורי מקור, לצד סקיצות, כפולות ורישומים, טקסטים מתוך ראיונות שנערכו עם המאיירים ומסגרת אחת, בה התבקש כל אחד מהם, להציג עבודה של מאייר ישראלי שמשמש לו כהשראה. בין המאיירים: רותו מודן, אורית ברגמן, איה גורדון נוי, בתיה קולטון, דוד פולונסקי, נעמה בנזימן, עפרה עמית, אביאל בסיל, גלעד סליקטר ואחרים

בחלל הגלריה העליונה מתוארת דרכם של גני המשחקים - איפה צמחו ומה ליווה את הגנים כשהפכו מפארקים ציבוריים, דרך שטח מגודר ועד למרחבי הרפתקאות? את תמונת המצב של המרחב המשחקי העירוני אנחנו מציגים מרגע היוולדו אי שם בין המאות ה-16 וה-17 ועד היום בתחילת המאה ה-21, באמצעות מפה, המציגה טעימה מהעושר הרב הקיים בתחום מגרשי המשחקים. לצידה, באמצעות שינוי המרחב הפיזי של הגלריה, אנו מזמינים את המבקרים לסדרה של חוויות ממוקדות, נקודות למחשבה הנוגעות במושג משחק, חשיבותו ומשמעותו לצעירים ומבוגרים כאחד.

"בגלריה העליונה אנו מבקשים לעורר מחדש אצל המבקרים את השאלה הנוגעת לגורלם של גני המשחקים. אומרת גלית גאון. "מדוע ומתי הם הפכו בארץ ממקום של הרפתקה למקבץ של "מתקנים"? מה עלינו לעשות, מעצבים, מתכננים הורים ומקבלי החלטות בארץ, על מנת להשיב לגני המשחקים את מקומם הראוי - כאלטרנטיבה נפלאה ומלאת דמיון למשחק משותף - של גדולים וקטנים, הורים וילדים יחד. התערוכה היא קריאה לשיחה כנה על המקום שלנו, הזכות לחלום, החופש להתנסות, ההזדמנות לשחק והאלטרנטיבה לגדול שמחים. 'עיצוב, הוא ההזדמנות ללמוד לבחור היטב' אמרה פעם חנה הרצמן. בתערוכה אנו מזמינים אתכם מבקרים, מעצבים, מתכננים וראשי ערים, מהנדסי עיריות ויועצי בטיחות, הורים ואנשי חינוך, גדולים וקטנים - לחזור לשעה בגן הפלאות ולבחור היטב".

במהלך התערוכה ייחשף פרויקט אינטראקטיבי חדש שנוצר על ידי המעבדה לאינטראקציה של HIT, במסגרתו יוצבו שתי עמדות זהות במוזיאון העיצוב חולון ובלונדון שיאפשרו למבקרים בחולון ובלונדון לחלוק עולם וירטואלי משותף, במקביל. כחלק מהפרויקט, יוכלו המבקרים בשני המקומות לצייר, לסרוק ציורים ולגלות מה קורה להם כשהם נשלחים לעולם וירטואלי משותף. על הציורים הסרוקים תפעל מערכת חוקים המחקים חוקים פיזיקאליים בעולם האמיתי. העולם הווירטואלי שנוצר נמצא בתנועה מתמדת, כך שהציורים יעברו מחולון ללונדון וההפך שוב ושוב. התנועה תאפשר למבקרים ליצור במשותף, ציורים המתייחסים לציורים הקיימים - ואף להתכתב זה עם זה באמצעות ציור.
פרוייקט אינטראקטיבי ייחודי זה מתקיים הודות לתמיכת תוכנית ה-BIARTS לחילופי תרבות של המועצה הבריטית, משרד החוץ ומשרד התרבות והספורט בישראל.

למידע נוסף על הגלריה התחתונה לחצו כאן >>

למידע נוסף על הגלריה העליונה לחצו כאן >>


גני משחקים בארץ ישראל
תמונה באדיבות אוסף בני רוזן
© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס