רכישת כרטיסים

Photo: Ben Kelmer

פאנטסטיקו: חיימה חיון

Jaime Hayon: Funtastico

תערוכת יחיד לחיימה חיון, מהמעצבים הנחשבים בעולם

28.11.2015 – 02.04.2016


 

המעצב הספרדי חיימה חיון (יליד 1974), הוא אחד המעצבים הנחשבים היום ברחבי העולם. לאחרונה נבחר חיון על ידי מגזין טיים לאחד ממאה היוצרים החשובים של ימינו. התערוכה ״פאנטסטקו: חיימה חיון״ מציגה משלל היצירה של המעצב הספרדי בעשור האחרון, החל בעבודות המוקדמות מ-2003 שבזכותן כבש בסערה את עולם העיצוב כשיצר חלל חלומי של כלים קרמיים דמויי קקטוסים ובעלי חיים משונים, וכלה בציורים והרישומים המורכבים האופייניים לו.

חיימה חיון, תרנגולת ירוקה, תמונה: בן קלמר

חיון יצר את משחק השח, בקנה מידה של אדם, בהזמנת פסטיבל העיצוב של לונדון, 2009. הסט הוצג לראשונה בכיכר טרפלגר בעיר, כעבודה המרכזית של הפסטיבל. הכלים, שבסיסם עשוי עץ וחלקם העליון עשוי קרמיקה, נוצרו על־ידי החברה האיטלקית בוסה, עימה מרבה חיון לשתף פעולה וחיון צבע אותם בעצמו באופן ידני. חיון התגורר אז בלונדון כבר למעלה משלוש שנים וחקר לעומק את ההיסטוריה התרבותית של העיר ממנה שאב את ההשראה לכלי המשחק. "שקוע בעבודתו, אוזניות על ראשו, הוא יוצר במהירות עולם שלם של פנטזיה…" (סו-אן ואן דר זיפ, אוצרת התערוכה), את העולם הפנטסטי של חיימה חיון עם הקנבסים העצומים, ספרי הסקיצות המעוררים השתאות ואובייקטים סוריאליסטיים צבעוניים אפשר לראות כעת בתערוכה פאנטסטיקו במוזיאון.

"…זוהי תמונה משפחתית כמעט אידילית: חיימה חיון עובד בעוד בנו הצעיר ישן בעגלה, ואשתו, האמנית והצלמת נינקה קלונדר, מתעדת את תהליך הציור במצלמתה… לכאורה, ללא מאמץ וללא כל היסוס או ספק, הוא מצייר קווים אלגנטים בטושים עבים על הקנבסים העצומים. היעילות, הדיוק, והמהירות שלו מדהימים, ומעוררים אסוציאציות של ציור אוטומטי, טכניקה בה עשו הסוריאליסטים שימוש…" (סו-אן ואן דר זיפ, אוצרת התערוכה במאמר "שעשוע רציני"). 

צילום: בן קלמר

המעצב הספרדי חיימה חיון (יליד 1974), הוא אחד המעצבים הנחשבים היום ברחבי העולם. לאחרונה נבחר חיון על ידי מגזין טיים לאחד ממאה היוצרים החשובים של ימינו. עבודתו של חיון מונעת מן הצורך לברוא לעצמו עולם משלו שבו אלמנטים משעשעים, פנטסטיים וסיפוריים עשויים במיומנות אומנותית יוצאת דופן ושימת לב מוקפדת לפרטים וגימורים. התערוכה מציגה את שלל היצירה של חיימה חיון מעשר השנים האחרונות, החל בעבודות המוקדמות מ-2003 שבזכותן כבש בסערה את עולם העיצוב כשיצר חלל חלומי של כלים קרמיים דמויי קקטוסים ובעלי חיים משונים, המשך בציורים והרישומים המורכבים האופייניים לו הכוללים פאטרנים של רישומי פנים, בעלי חיים וחלקי מכונות, ועד פרויקטים מיוחדים שיצר עבור חברות העיצוב המובילות כמו בקארה, יאדרו ומאגיס. התערוכה הוצגה לראשונה ב-2014 במוזיאון חרונינגר בהולנד.

בתערוכה מוצגת פני מראה, עבודה חדשה של חיון שנתרמה לאוסף המוזיאון באדיבות חברת "אבן קיסר".

צילום: בן קלמר

התערוכה התקיימה בשיתוף שגרירות ספרד.