רכישת כרטיסים

קוטור חדש, איריס ואן הרפן

New Couture by Iris van Herpen

תערוכת יחיד של מעצבת האופנה ההולנדית איריס ואן הרפן הנודעת בזכות פריטי הלבוש המתוחכמים והפיסוליים שלה

21.11.2014 – 06.03.2015


 

איריס ואן הרפן (ואמל, 1984), נמנית בין מעצבי האופנה הצעירים הבולטים של היום. תערוכה זו תציג מבחר מתוך הקולקציות שלה, משנת 2007 ועד היום. ואן הרפן היא בוגרת ArtEZ Institute of the Arts בארנהם, הולנד, היא התמחתה בין השאר גם אצל אלכסנדר מקווין, ובשנת 2007 השיקה מותג על שמה.

העיצובים שלה הופיעו בירחוני אופנה כמו Vogue, Numéro, ו-Dazed & Confused. בשנת 2010 השיקה ואן הרפן קו נעליים במהדורה מוגבלת בשיתוף עם United Nude. בשנת 2011 התקבלה ואן הרפן כחברה בארגון היוקרתי Chambre Syndicale de la Haute Couture.איריס ואן הרפן ידועה בזכות עיצוביה יוצאי הדופן בהם היא משלבת אמנות מסורתית ועבודת יד דקדקנית עם טכניקות חדשניות כמו הדפסה תלת-ממדית.

Iris van Herpen .Refinery smoke. Photo: BART OOMES, No 6 Studios © Iris van Herpen & Groninger Museum

איריס ון הרפן, עשן בית הזיקוק, מוזיאון חרונינגר, הולנד

החומרים שבהם היא בוחרת להשתמש גם הם יוצאים דופן – עור בעיבוד מיוחד, ציוד שייט סינתטי, ועצמות מטריות ילדים – מהם היא יוצרת פסלים חזותיים מרהיבים, לעתים בעלי סילואט לא שגרתי, שנראים בו זמנית גם אורגניים וגם עתידתניים, ואשר נוטים לבלבל מעט את הצופה. ואן הרפן מתייחסת לאופנה כאל צורה של ביטוי עצמי, ובהקשר זה, לבישות אינה מהווה עבורה נקודת מוצא. ייצוגי הדימיון וההתלבטויות שלה מרכזיים לעבודתה של המעצבת.

היא מאפשרת לעצמה להיות מובלת על ידי האינטואיציה שלה והתהליך היצירתי.לכל קולקציה הנרטיב שלה. למשל, קולקציית Radiation Invasion מדברת על הקרינה והאותות הבלתי נראים מסביבינו שמאפשרים טלקומוניקציה. קולקציית Synthesia יוצאת מתוך תופעה נוירולוגית בה חל עירוב בין תפיסות חושיות. יש אנשים שיכולים "לראות" מוזיקה, למשל, או "לטעום" צבעים.

את ההשראה לקולקציית Micro שאבה ואן הרפן מעולם המיקרואורגניזמים. עבודתה של ואן הרפן מתכתבת עם תחום עניין חשוב במוזיאון חרונינגר: הממשק בין אמנות, עיצוב, ואופנה. היצירות שרוכש המוזיאון בתחום זה הן יצירות מוזיאוניות בעלות תכונות פיסוליות וקונספטואליות שמעוררות מחשבה נוספת על תופעת האופנה.

צילומים בגלריית התמונות: © Iris van Herpen & Groninger Museum

תערוכה זו נוצרה במוזיאון חרונינגר, הולנד

התערוכה מתקיימת בתמיכת שגרירות הולנד בישראל ובסיוע הקרן לתעשיות יצירתיות, הולנד