רכישת כרטיסים

צילום: שי בן אפרים

ננדו במוזיאון העיצוב חולון

התערוכה הרטרוספקטיבית הראשונה של סטודיו ננדו: "התערוכה חקרה את החלל היחיד בו אוקי סאטו לא יכול היה להתערב, החלל שבין לבין"

07.06.2016 – 29.10.2016


 

התערוכה הרטרוספקטיבית הראשונה של סטודיו ננדו היפני. התערוכה עסקה באתגרים ובפתרונות בהם נתקל הסטודיו – בראשותו של אוקי סאטו, אחד הכשרונות הבולטים בדורו – תוך אינטראקציה עם הטיפולוגיות השונות של אובייקטים ושל האזורים הלא-נחקרים בהם.

אוקי סאטו בתערוכה. צילום: טאקומי אוטה.

התערוכה השתרעה על פני כל שטח מוזיאון העיצוב חולון, מהחללים הפנימיים ועד למתחם מחוצה לו, כדי לספק חוויה מקיפה, מרתקת, מרשימה, ומעוררת מחשבה. תערוכה מוזיאלית ראשונה זו עסקה באתגרים ובפתרונות בהם נתקל סטודיו ננדו – בראשותו של אוקי סאטו, אחד הכשרונות הבולטים בדורו – תוך אינטראקציה עם הטיפולוגיות השונות של אובייקטים ושל האזורים הלא-נחקרים בהם.

"תערוכה זו חקרה את החלל היחיד בו סאטו לא יכול היה להתערב, החלל שבין לבין, אבל דווקא בחלל זה הוא למעשה עושה זאת בעוצמה רבה: מה ש'בין לבין', חלל שהוא 'אי-עיצוב', ה'איזור האופרטיבי' המחושב בקפידה, אותו מותירים לטובת אור ואוויר. מוטיב זה הפך לאמצעי נרטיבי כדי לספר את הסיפור של הקריירה הייחודית שלו עד היום," אמרה מריה כריסטינה דידרו, אוצרת התערוכה. 

ננדו הוא סטודיו לעיצוב שנוסד ב-2002 על ידי האדריכל והמעצב היפני אוקי סאטו (Oki Sato) וכיום פועל בטוקיו ובמילאנו. בשנת 2015 נבחר הסטודיו, על ידי מגזין WallPaper, לאחד מחמשת המשפיעים ביותר בעולם העיצוב. הסטודיו ידוע בסגנון העיצוב הנקי והמינימליסטי בו הוא נוקט ובשל השימוש בחומרים חדשניים. המעצבים בסטודיו הציגו כקבוצה בעשרות תערוכות יחד ברחבי העולם בהן ניתן לראות איך הדיוק, האסתטיקה והניקיון של העיצובים שלהם מרכיב חלל תערוכה מרתק, מודרני ומהפנט.

התערוכה חולקה לשישה נושאים קונספטואליים נפרדים על ידי ננדו. כל חלק גילם פרשנות ייחודית של אותו חלל שבין לבין: "חלל בין תהליכים" עמד בניגוד לתהליכי ייצור על ידי שילובן של שיטות שונות זו מזו בתוך יצירה אחת; "חלל בין מרקמים" הציע רעיון חדשני לגבי משטחים, מעטפות, ודוגמאות; "חלל בין גבולות" הציג גבולות שכל העת נחצים או נפרצים; "חלל בין אובייקטים" התעמק בחללים וברווחים בינינו לביניהם; "חלל בין החושים" איפשר אינטראקציה עם אובייקטים יומיומיים; "חלל בין מערכות יחסים" הציג את הרעיונות הפואטיים והרגשיים של המעצב, כמו גם את תוצאות הקשר האישי שלו עם עמיתו האיטלקי, לוקה ניצ'טו.

כל המוצגים בתערוכה, על פי שש הקטגוריות:

01. בין תהליכים

02. בין מרקמים

03. בין גבולות

04. בין האובייקט

05. בין מערכות יחסים

06. בין חושים

אוקי סאטו