רכישת כרטיסים

Claude Samuel Collection

מבט על

Overview: Eyeglasses

משקפיים וראייה, דרך נקודת המבט האנושית

20.12.2016 – 27.05.2017


 

התערוכה עוקבת אחר אחד החפצים המוכרים לכל אחד מאתנו, משקפיים, הנמצאים בשימוש יומיומי על ידי מיליוני אנשים ברחבי העולם ומתבססת ברובה על אוסף היסטורי נדיר בן אלפי פריטים וכן על עבודותיהם של מעצבים ישראלים עכשוויים.

עדשות מגע, עיצוב: טל גור, צילום: שי בן אפריים

"יתכן שהכותרת מבט על – משקפיים, שניתנה לתערוכה המתקיימת במוזיאון העיצוב בחולון, צנועה מדי לממדים ולתכנים שמוצגים בה. התערוכה עוסקת בהרבה יותר מאשר מבט על – סקירה אודות משקפיים. כוחה של התערוכה מצוי בהיקפה ובמטענים הנדירים שלה, באוצרות הקוהרנטית ובעיצוב האסתטי שמסבים אותה לתערוכה חשובה וערכית מכל זווית ראייה שהיא גם ללא משקפיים."

נעה ארבר, מגזין עכבר העיר

האם אנחנו רואים את העולם כפי שהוא? האם הראייה פועלת כמו מצלמה, מצלמת רצף של פעולות אובייקטיביות, כפי שנדמה לנו? והעין, האם היא משקפת את העולם באופן אופטי ישר ושקוף? בסיפור הנודע בגדי המלך החדשים המלך צעד עירום בפני כל העם ועד שהילד הקטן לא צעק "המלך הוא עירום!" איש לא ראה או אמר דבר. הצופים היו כלואים בעוורונם בדיוק כמו כל אדם המתבונן בעולם. הראייה עצמה, מן הסתם, לא השתנתה לאורך ההיסטוריה אבל המשמעות ללא ספק השתנתה. משמעות זו אינה תלויה בראייה הפיזיולוגית אלא בהקשר התרבותי. הקשרים תרבותיים הם אלה שמנחים אותנו לאורך תערוכה זו העוסקת במשקפיים וראייה, דרך נקודת המבט האנושית. כמו אובייקטים רבים בעולם החומרי, למשקפיים יש ביוגרפיה עשירה אבל יותר מאשר עובדות היסטוריות, ביוגרפיה זו משקפת מערכות תקשורת, שכבות של זיכרון ושינויים תרבותיים וכלכליים. ההיסטוריה של המשקפיים היא היסטוריה של תרבות.

מאוסף קלוד סמואל

בגלריה העליונה אנו מציגים את המסע שעברו המשקפיים דרך חמש תחנות תרבות. בגלריה זו מוצגים מעל 400 פריטים מהאוסף הנדיר, בקנה מידה בינלאומי, של האספן והאופטומטריסט קלוד סמואל – החל מהמאה ה־ 17 ועד ימינו. המסע של המשקפיים שמתחיל בעולם הרפואה, כאביזר שהומצא לתיקון פגם וסבל מתדמית בעייתית לאורך שנים, ממשיך במשקפיים כאמצעי לקומוניקציה ומשחקי חברה, ומסתיים במשקפיים כמוצר צריכה המגדיר זהות.

צילום: שי בן אפריים

בגלריית ד״ר שולמית כצמן (הגלריה התחתונה) מוצג פרויקט ייחודי שבו מעצבים ואדריכלים מקומיים מציעים את הפרשנות שלהם לשאלה: מה הם משקפיים? ומרחיבים את מושג הראייה והאופן בו אנו תופסים את העולם. באמצעות טכנולוגיות מפתיעות, חומרים חדשניים, כושר המצאה והומור, מקבץ העבודות בגלריה זו מאפשר לנו מבט על תפקידו של המעצב כמתווך, מתרגם ופרשן. הפרשנות כאן אינה גוף אוטונומי, מנותק מהקשרים אלא חוליה בניסיון להבין תופעות תרבותיות ולהעניק להן משמעות.

צילום: שי בן אפריים

במעבדת העיצוב אנו עוסקים בתיקון המציאות דרך הפן העתידני של משקפיים: סרטי קולנוע במציאות מדומה – בשיתוף סינמטק חולון, התנסות באפליקציה להתאמה אישית של משקפיים והתנסות חופשית ב"מיחדוש" משקפיים בבית מלאכה לתיקון וחידוש משקפיים, בשיתוף .REFORMA Eyewear

צילום: רפי דלויה

במסדרון ההיקפי, ספריית החומרים ע"ש אהרון פיינר עדן מציגה את התערוכה בדיקת ראייה – מסע דרך שלושה מוקדי ראייה: מיקוד, צבע ומרחק תוך הצגת פרשנויות עיצוביות, חומריות וטכנולוגיות לאתגרי ראייה מסוגים שונים.

צילום: שי בן אפריים

נקודות המבט השונות האלו המשתרעות על פני המוזיאון כולו שזורות כאן זו בזו ומציעות מבט אחר על ראייה ומשקפיים.