רכישת כרטיסים

צילום: דור קדמי

חוקר-מעצב-אוסף

A Research Design Collection

יעקב קאופמן שחרר את הקשת משימושה המקורי ויצא למחקר בעקבותיה

01.03.2021 – 05.06.2021


 

יעקב קאופמן (נולד ב-1945), הוא מעצב-חוקר, חוקר-מעצב שפיתח לאורך השנים שיטה למחקר יצירתי בעלת מאפיינים יחודיים בקנה מידה בינלאומי. מאות ואלפי תוצרים הנוצרים כתוצאה מפעולה עקבית, אדוקה ומתמשכת, נאגרים לכדי קבוצות מבחן, סדרות מתפתחות ומשפחות טיפוסיות. לאורך השנים, בוחן קאופמן נושאים, חפצים ומושגים – ביניהם שרפרף, מעגל, פיגורינה ורעשן, תוך שימוש בכלים ובמיומנויות של קראפט ועבודה ידנית.

צילום: דור קדמי

כמעצב תעשייתי המורגל בייצור כמות גדולה של מודלים בדרך למוצר סופי, כל מחקר מותיר אחריו מאות של אבות טיפוס דומים, כי כולם נבעו מאותה ההגדרה, אך שונים, כי כל אחד הוא ייצוג אחר שלה. כל אוסף, הוא אינדקס להתייחסות, בתוכו נרקמים קשרים מסועפים בין הפריטים, שלעיתים תלויים זה בזה לשם הגדרתם וליצירת משמעות. זו פרקטיקה השמורה למשוגעים לדבר, אלו שתמיד מצוי באמתחתם קצה חוט ליום סגריר, כפי שמגדיר זאת קאופמן. מחקר ואיסוף לשם הפקת ידע, הוא לחם חוקם של מעצבים וחלק אינהרנטי מתהליכי עבודתם. עשייתו של קאופמן מייצגת, במידת מה, מגמה שהתעצמה בעשרים השנים האחרונות ביחס לשדה העיצוב – ההקבלה של מחקר מעשי למחקר תיאורטי, וההכרה בערכם של תהליכי עיצוב ניסיוניים בחומר ובצורה. 

צילום: אלעד שריג

בתערוכה הוצג אוסף של כ-90 קשתות לא שימושיות, שנוצרו החל ממארס 2020, אז שגרת החיים החלה להתערער. קאופמן נאלץ להחליף את הסטודיו במרחב הביתי, ואת חומרי הגלם מצא בסופרמרקט השכונתי. חבילת שיפודי במבוק שרכש הובילה אותו לעסוק בקשת – חפץ שכילד נהג ליצור יש מאין, לשם משחק. הקשת היא מבנה מחוכם הבנוי על מתח וגמישות וכולל זרוע מכופפת ומיתר. כלי ירייה בעל מסורת ועבר מפוארים. הפעם, להבדיל ממחקריו הקודמים, משחרר קאופמן את החפץ משימושו המקורי. הקהל הוזמן לשוטט בסבך הקשתות, לגלות, לזהות וגם ללכת לאיבוד בתוך תודעתו של המעצב החוקר, ובאוסף התובנות שיצר.