רכישת כרטיסים

יוז'י ימאמוטו במוזיאון העיצוב חולון

Yohji Yamamoto at Design Museum Holon

לראשונה בישראל יציג המעצב הנודע יוז'י ימאמוטו תערוכת יחיד של עבודותיו

05.07.2012 – 20.10.2012


 

זו הפעם הראשונה שהמעצב הנודע יוז'י ימאמוטו משתף פעולה עם מוזיאון ישראלי, ויציג בו תערוכת יחיד של עבודותיו. ימאמוטו הינו אחד ממעצבי האופנה החשובים והמשפיעים ביותר בעולם, אשר במשך יותר משלושה עשורים מוביל את עולם האופנה בסגנונו האוונגרדי הנודע.

צילום: ניר כפרי

זו הפעם הראשונה שהמעצב הנודע יוז'י ימאמוטו משתף פעולה עם מוזיאון ישראלי, ויציג בו תערוכת יחיד של עבודותיו. ימאמוטו (Yohji Yamamoto), הינו אחד ממעצבי האופנה החשובים והמשפיעים ביותר בעולם, אשר במשך יותר משלושה עשורים מוביל ומאתגר את עולם האופנה בסגנונו האוונגרדי, שאינו מושפע מטרנדים חולפים. השנה מציין בית האופנה ימאמוטו 40 שנות פעילות.

"הבחירה בישראל כמקום להציג בה את התערוכה הבאה שלי, אחרי לונדון, פירנצה ופריז, הינה מהלך טבעי עבורי" אומר ימאמוטו. "לישראל יש עושר תרבותי רב וכאדם חושב, בעידן שבו אנו זוכים למידע מעובד ומוכן, אני רוצה לראות את ישראל דרך עיניי, להרגיש אותה דרך העור שלי ולחוות אותה באופן ישיר וחי".

בתערוכה יוצגו כשמונים דגמים הבוחנים דיאלוגים בין אנשים, מקומות, לבוש, ועיצוב.על עיצוב התערוכה אחראי מר מסאו ניהיי (Masao Nihei), המלווה את ימאמוטו שנים רבות בעיצוב התערוכות ותצוגות האופנה ברחבי העולם. תכנון ועיצוב התערוכה, נוצר בהתאמה למבנה האדריכלי המיוחד של מוזיאון העיצוב ויאפשר מבט על הקשר המסקרן המתקיים בין הבגדים והדגמים המוצגים לחללי המוזיאון השונים.

הגלריה התחתונה תדמה את מרכזה של עיר סואנת ובה 38 דמויות נעות במקצבים קבועים, כשברקע ילווה את התצוגה פס קול עירוני רנדומאלי. בניגוד לדימוי של ימאמוטו כ"מאסטר של הצבע השחור", כאן החליט להביא לידי ביטוי פן אחר שלו, ולבחור בדגמים העשירים בשפע של צבעים וטקסטורות בתוך הכרך העירוני המדומה: "אני אוהב ערים. אני אוהב אותן, כי הן מאפשרות חופש גדול, בהן אנחנו יכולים להיות אנונימיים, דברים רבים קורים בהן, דברים משתנים בכל רגע נתון. ערים הן תמיד בתהליך של שינוי." אמר ימאמוטו, בראיון עם האוצר העכשווי האנס אולריך אובריסט שנערך ב-2002.

הגלריה העליונה תעוצב כחלל רך, ממוקד ומדיטטיבי שבמרכזו עץ רחב המורכב מגופי תאורה ומהווה מוקד של אור ואנרגיה. במרחב הגלריה יוצבו כעשר שמלות ערב בצבעי אדום ושחור. עיצוב החלל יעניק חוויה שקטה, כמעט מיסטית, המזמינה ישיבה והרהור. הבחירה בהעמדה דרמטית זו יוצרת שיח בין חווית הצופה במוזיאון וחוויית הצופה בתצוגת האופנה של ימאמוטו: "הצגת הבגדים בפני קהל, חשובה לי מאוד", הוא אמר "בגלל שהיא חיה, אני לא עורך חזרות, אני ניגש מיד לדבר האמיתי. ברגע בו הדוגמניות נפגשות עם הדגמים, משהו לא צפוי קורה. הן יוצאות לחזית, אל הקהל, ואנחנו, מאחורי הקלעים, יכולים לחוש את התגובה. הרגע הזה, לא יכול להיות מתורגם בשום מדיה – יהא זה צילום, וידאו או טקסט."

Yohji Yamamoto at Design Museum Holon | The Upper Gallery

בחלל המעבדה לעיצוב, שיהפוך הקיץ לחלק בלתי נפרד מחללי התצוגה, יוצגו כעשרים דמויות גבריות כשהן בדיאלוג עם דמות לבנה – שמלת פינה באוש. דמויות נוספות יוצבו בחלל הפרוזדור ההיקפי, בחצר הכניסה למוזיאון ובחלל הפאביליון העליון, באופן שאינו מושלם, שנדמה שאינו גמור או תוך כדי תנועה.

על התערוכה אומרת גלית גאון, האוצרת ראשית: "האתגר העצום הטמון בהזמנת יוצר כימאמוטו למוזיאון נמצא בין הרצון להציג תערוכה שתתאר את עשייתו החשובה כל כך בעולם האופנה, לצד ההכרה כי כל דבר שנציג, יהיה פחות מעניין מהפרויקט הבא. "מהלך העבודה על התערוכה היה אחד התהליכים המורכבים, המאתגרים והמרתקים שעברנו בשנתיים של פעילות המוזיאון. הדרך לקשור שני יוצרים כרון ארד ויוז'י ימאמוטו, לא היתה מובנת מאליה ולוותה בבחינה מדויקת של תנועה ומרחב תצוגה חיצונית ופנימית כאחד. יחד עם זאת, אנחנו מצפים, לרגע בו ייכנסו ראשוני המבקרים, ורק אז, תתעורר התערוכה לחיים".

במקביל לשיתוף הפעולה בין ימאמוטו למוזיאון העיצוב חולון, תיפתח חנות קונספט מיוחדת של ימאמוטו במתחם בית בנמל של comme il faut בנמל תל אביב. במשך חודשי התערוכה יימכרו מגוון פריטים של ימאמוטו בחנות comme il faut, זאת לצד סדרת הרצאות שתתקיים במהלך חודשי הקיץ ותתמקד בחיבור בין שני בתי האופנה דרך הנושאים: אופנה וגוף, אופנה ואתיקה, אופנה ומסורת.

התערוכה מוצגת בתמיכת שגרירות יפן וקרן יפן