אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
| שלח אימיל |
 
 
מגזין
מוזיאון האופניים של אלון וולף
פרויקט מיוחד לקראת תערוכת החורף (נובמבר 2013) של המוזיאון שתאפשר מבט קרוב על אחד האובייקטים הייחודים בעולם העיצוב התעשייתי - אופניים.
להמשך »
בזלת מוקצפת
טל אמית
ראיון עם המעצב הצעיר אורי יקותיאל מגלה שיש לו יחסים מתוחים עם עולם העיצוב ושאלות לגבי ההמשך - אבל בינתיים הוא גילה חומר חדש. בטעות.
להמשך »
Salone del Mobile, 2010
מילנו 2010
עולם העיצוב לאחר התפזרות ענן האפר הוולקני מעלה שאלות הרבה יותר מאשר מספק תשובות. האם אנחנו באמת זקוקים לעוד כיסא, עוד ספה או עוד קומקום?
להמשך »
...גיליון עכשווי
...כל הגיליונות

עקבו אחרינו
הרשמה לניוזלטר »
Facebook »
> שיעור שישי

1/12/10 - שיעור שישי

Design Lab

Objectified - a documentary film by Gary Hustwit


הטריילר של הסרט Objectified

Objectified הוא סרט דוקומנטרי על מערכת היחסים המורכבת בין התעשייה שמייצרת מוצרים לבין האנשים שמעצבים אותם. הסרט מספק מבט על העבודה היצירתית שנעשית מאחורי כל מוצר, ממברשת שיניים עד גאדג'טים טכנולוגיים. הוא מספר על מעצבים שבודקים ומעריכים מחדש את התהליכים ואת האובייקטים עצמם.

הכיתה פותחת שולחן בספריית החומרים:

Design Lab


ספריית החומרים iMatter, הפועלת כחלק ממוזיאון העיצוב, משרתת את הצורך ההולך וגובר של העוסקים בתחומי העיצוב והאדריכלות, ההנדסה, התעשייה והאקדמיה במידע זמין ועדכני על המתחדש בעולם החומרים ומאפשרת מגע בלתי אמצעי עם החומר.

אנחנו מתארחים לכמה שעות בספריית החומרים. איילת, מנהלת הספרייה, מדברת על האתגר בקיטלוג חומרים בעידן של ריבוי. "איך מסדרים ספרייה כזאת"? היא שואלת. "החומר הזה למשל, הוא אלומיניום ממוחזר. האם עלינו לקטלג אותו תחת מתכות או תחת חומרים ממוחזרים?"

Design Lab

- לקטלג את העולם

יפתח ערך שולחן גדול וגדוש בחפצים: עלה של סברס, זכוכית מחוסמת, סיכת ראש ממתכת, בלון, שסתום, ביצה, שמרים, חוט, כדורי קלקר ועוד. השולחן מהווה מפת חומרים מהחיים שמלמדים אותנו על תכונותיהם.

"אנו חווים את החפצים היומיומיים האלו וחיים לצידם ובתוכם כחלק ממערכת של אנרגיה וכוחות, ככוחות של התנגדות והרפיה, הפועלים ומופעלים עלינו בכל רגע נתון. לרוב, הם לכאורה נסתרים מהעין, הם מקיימים מבנים ויציבות, סדר וחוסר סדר", אומר יפתח.

Design Lab
 
עידן מרים עלה של סברס.

"כמה לדעתך הוא שוקל?" שואל יפתח.

"2 וחצי קילו בערך, יש בו הרבה מים. הוא אורגני ונראה עליו שאין בו חומר מיותר. לכל קוץ יש מקום. למרות שהוא מהטבע, יש בו תבנית מסודרת, יש בו גריד".
"כמה אמור לשקול קקטוס שלם אם יש לו 200 יחידות כאלו? כיצד צמח מסוג זה מחזיק את עצמו כשמשקלו הוא לפחות חצי טון?"

Design Lab

"הטבע יודע לקיים את עצמו ואת הכוחות שלו בלי הסברים. לנו, בשביל להבין את העולם ולתקשר אחד עם השני, יש צורך לקטלג את הטבע ולהעניק שמות לפרטים המרכיבים אותו. לכן אנחנו מנסים לבחון חומרים, את התכונות שלהם, את הכוחות שמופעלים עליהם. לכן אנחנו נותנים מידות ומשקלים לדברים", אומר יפתח ופיני ממשיך: "עלינו לפתוח את העיניים, להתנסות, לקבל תשובות פשוטות למה שאנחנו רואים ואחר כך לאמת אותן".

Design Lab

בוחנים את החומרים, את התכונות שלהם, את הכוחות שאפשר להפעיל עליהם.

- איך עושים שסתום לבלון?

"הבלון כמיכל, מקיים דיאלוג עם הגוף, עם הריאות - מיכל אוויר שיודע להתכווץ ולהתרחב, ליצור לחץ ולדחוף אוויר לתוך מיכל גומי. שפת הבלון היא קצה המיכל. עוביה בדיוק במידה שניתן יהיה להצמיד את שפתנו ולהעביר ממיכל גופנו אל מיכל הגומי את האוויר. עובי החומר קובע את ההתנגדות ואת רמת הלחץ שהריאות יצטרכו על מנת לנפח את הבלון. אורך צוואר הבלון מספיק בשביל להחזיק אותו ביד ולבסוף לקשור קשר חד פעמי. אנחנו לרוב לא פותחים קשר של בלון".

 
סרטון: גליה תמוז

Design Lab

"פגשנו היום הרבה חומרים. יכול להיות שחלק גדול מהם לא תזכרו, אך מה שחשוב שתזכרו זה את ההזמנה להתבונן בסקרנות על מה שאתם פוגשים סביבכם", מסכם יפתח את הדברים.

- מפגשים בתנועה - טייק 2:


סרטון: יואב פומוצ'ניק


סרטון: סשה לייקין

- על השולחן המרכזי - סקיצות תלת ממדיות של התרגיל מתכווץ מתרחב

פיני: "השולחן מלא רעיונות ועמוס הבטחות. יש קסם באנרגיה של סקיצה, יש בה את הפוטנציאל להיות עבודה מעניינת וטובה. המעבר בין הסקיצה לעבודה הסופית מצריך "קפיצת דרך" קטנה או גדולה. צריך לתכנן את הסקיצה מחדש כך שתכיל את הסדר והמשמעת שיש באובייקט סופי מבלי לאבד את החיוניות והראשוניות שיש בסקיצה.


סרטון: סשה לייקין


סרטון: עידן זילצר

בשבוע הבא - עוברים ממוקאפים לעבודות, תחת אותה כותרת - מתכווץ מתרחב.

עדכונים קודמים בבלוג:

-  פתיח
שיעור ראשון - 27/10/10
שיעור שני - 3/11/10
שיעור שלישי - 11/10/10
שיעור רביעי - 17/11/10

שיעור חמישי - 24/11/10
שיעור שביעי - 8/12/10
שיעור שמיני - 22/12/10
שיעור תשיעי - 29/12/10
שיעור עשירי - 5/1/11

-  שיעור אחד עשר - 12/1/11
שיעור אחרון - 26/1/11

© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס