אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
גיליון #6
אפריל - אוקטובר 2012
המלצות
אני אף פעם לא הפסקתי לראות עננים
טל אמית 23 אוקטובר, 2012 /

תערוכת היחיד הראשונה של מעצבת האופנה אילנה אפרתי מוצגת בימים אלה (עד ה-3.11) בגלריה פריסקופ בתל אביב.

בתערוכה מבקשת אפרתי "לעצור לרגע, לצאת מבית המלאכה הדינמי העירוני אל שוטטות בכפר". אפרתי, הפועלת על קו ישראל-איטליה, מקדישה, לדבריה, "זמן ומקום להתבוננות בתהליכים הבסיסיים של מחזור הטבע ומנסה להתחקות בעבודותיה אחר התהליכים הקדמוניים ביותר של הטבע: מחזור העונות, נביטה וריקבון, אור וצל." היא עושה זאת על ידי יצירת מיצב בעל מסה צפופה המורכב ממה שנדמה בתחילה כמצבור של מעילים, שכמיות וז'קטים תלויים על גבי קולבים מהתקרה. אך במבט שני, בוחן יותר, מתגלים מעילים אלה כיריעות בדים תלויות על קולבים זו ליד זו, המקבלות את צורתן על ידי סיכות תפירה כאילו היו באמצע תהליך עבודת העיצוב.

Ilana Efrati

Ilana Efrati

תהליך היא מילת מפתח בתערוכה של אפרתי (אוצרת: מילנה גיצין-אדירם), לדבריה "מיצב הבדים שנוצר עבור הגלריה נע בין ארבע עונות השנה בהן הבדים נוצרו ואותן הם מייצגים מעין יומן טבע. במשמעות שרק בעונה הספציפית גדל הצמח הצבען הזה ובעונה אחרת לא". כחלק מהמשיכה שלה חזרה לטבע ואל הכפר בחרה אפרתי להשתמש אך ורק בבדים הארוגים מסיבים טבעיים, רובם עשויים משי באריגות שונות, פשתן במשקלים שונים, כבדים וגסים לעומת דקיקים ושקופים, צמר וכותנה. גם הצביעה ותהליכי העיבוד השונים אותם עוברים הבדים, טבעיים לחלוטין. את הפיגמנטים והאלמנטים אותם הדפיסה על הבדים מצאה אפרתי במהלך שיטוט בטבע סביב ביתה. את אותן מציאות היא הטביעה והטמיעה בדרכים שונות אל תוך הסיבים, יוצרת הדפסים שונים הנדמים אופנתיים מתמיד. לכל דגם מוצמד פתק קטן עליו נכתב סוג הבד וצבעו המקורי ובמה השתמשה כדי להשיג את הטקסטורה והצבע המיוחדים לו. פתקים אלה, מדגישים את הרגשת הצופה כי תהליך הצביעה, העיצוב והיצירה עודנו ממשיך, וכי הוא עד לרגע אחד בתוך תהליך ארוך, כמו מעין הצצה אל ארכיון עיצוב פרטי.

Ilana Efrati

Ilana Efrati

על תהליך העבודה שמאחורי ההדפסים היא מספרת: "מיקמתי את הקיץ עם צבעים רוויים כבדים וכהים, הקיץ מתחלף בהדרגה לסתיו ערפילי עם בדים שנחו בתוך קומפוסט של ירקות ועלים שניקיתי מגן הירק. הבדים הכחולים בגוני אינדיגו מייצגים את החורף ונוצרו באמצעות ליקוט ושוטטות ביער הסמוך, חלקם מייצגים את רצפת היער שאספתי והנחתי על הבד. המייצב מסתיים באביב, קבוצת בדי משי בגוונים הנעים בין צהוב לזהוב ועליהם הדפסות אקווארליות של עלי פרחים, ורדים ועוד"

Ilana Efrati
תרבות ושליטה | צילום: אילנה אפרתי

Ilana Efrati
נוסטלגיה וחלום | צילום: אילנה אפרתי

אפרתי מצטרפת אל מגמה הולכת ותופסת תאוצה של מעצבים ואנשי תרבות שמאמינים ב"סלואו פאשן" (המקבילה האפנתית ל"תנועת ה"סלואו פוד") כאשר היא בוחרת לא לזרז את התהליכים הטבעיים ולתת להם ולעצמה כמעצבת את הזמן הדרוש לחיפוש, למחקר ולביצוע ניסויים עד שתגיע לתוצאות שמעניינות אותה מספיק, זאת לעומת מהירות עיצוב דפוס על גבי מחשב והדפסתו באופן תעשייתי דיגיטלי. העניין שלה הוא בחידוש טכניקה וידע קדום שהיו בשימוש אלפי שנים ונדחקו ונשכחו במאה העשרים על ידי תחליפים מלאכותיים אשר מיוצרים במעבדות כימיקלים.

מחר, ערב יום רביעי, 24/10 בשעה 20:00 יתקיים שיח גלריה בנושא אומנות ואופנה בהשתתפות:
אילנה אפרתי, מילנה גיצין אדירם (אוצרת התערוכה) ושרי פארן (הבעלים של גלריה פריסקופ)

גלריה פריסקופ
בן יהודה 176
טל: 03-5226815, 050-7973079

לבלוג של אילנה אפרתי לחצו כאן >>

Ilana Efrati

המלצות
מריה קונג במוזיאון העיצוב
צוות המוזיאון
הרצון לחבור אל אמנות על גונייה השונים, כמו גם הקשר הבלתי אמצעי עם הקהל, הוביל את להקת מריה קונג ומוזיאון העיצוב חולון לעבודה משותפת. במהלך השהות במוזיאון העיצוב בוחרת הלהקה נקודת עגינה ויוצאת למסע חוויתי-אמנותי. כל ביקור הינו עולם ומלואו עבור הרקדנים והמבקרים כאחד.
להמשך »
המלצות
זבוב על הקיר
מעין פוס, לונדון
לונדון 2012, אולימפיאדה. העיר מתכוננת, עוטה ורוד, מסדרת את העניבה ומיישרת את הכובע. גם המוזיאונים והגלריות בעיר התאימו עצמם למאורע והציגו תערוכות שנאצרו באופן מיוחד לתקופה זו. כמנהלת הפקה במוזיאון, מעניין אותי במיוחד לבחון איך עיצוב התערוכה והחלל בו היא מוצגת משפיעים על חווית המבקר. בביקור הזה בלונדון הספקתי לבקר בשלוש תערוכות- "עיצוב בריטי מ -1948- 2012" ב- V&A, "Damien Hirst" ב- TATE MODERN ו- THE KOREAN EYE בגלריה SAATCHI.
להמשך »
כתבות
Salone del Mobile, 2010
מילנו 2010
עולם העיצוב לאחר התפזרות ענן האפר הוולקני מעלה שאלות הרבה יותר מאשר מספק תשובות. האם אנחנו באמת זקוקים לעוד כיסא, עוד ספה או עוד קומקום? רשמים ותמונות ראשונות מתערוכת העיצוב Salone del Mobile 2010 – הכיסא כמשל.
להמשך »
© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס