אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
גיליון #3
ינואר - אפריל 2011
ראיונות
הדשא ההולנדי ירוק יותר
מיה דבש 01 פברואר, 2011 /

שיחה עם המעצבים בעז כהן וסאיאקה יאמאמוטו (bcxsy) שביקרו בישראל לרגל פתיחת התערוכה "פוסט פוסיל" בה הם מציגים את עידן האבן החדש.


בסיום ההרצאה שנשאו בעז כהן וסאיאקה יאמאמוטו במכון הטכנולוגי בחולון בשבוע שעבר הם השאירו זמן לשאלות מן הקהל. לא היו הרבה שאלות. בדרכנו החוצה מן האולם אמרה לי מעצבת צעירה, היתה לי דווקא שאלה שרציתי לשאול ולא שאלתי: "מאיפה הכסף"? היא כיוונה לפרויקטים שהציגו השניים על עבודתם ביפן, בדרום אפריקה ובנגב הישראלי.

עם השאלה הזאת פתחתי את הראיון שקיימנו שעה מאוחר יותר.

"שואלים אותנו את השאלה הזאת המון פעמים", ענה בעז. "אני לא בטוח שאני רוצה שתצטטי אותי, אבל אין כסף. מכאן זה נראה אולי כאילו כל מי שעובד בחו"ל נהנה מתמיכה כלכלית אינסופית, אבל זה ממש לא נכון."

שכנעתי אותו שדווקא בגלל זה חשוב לדבר על זה.

"לקחנו סיכונים גדולים בכל הפרויקטים שלנו עד היום. את המחיצות שיצרנו ביפן היינו צריכים לשלם מכיסנו. רעיונות יש בשפע וגם פניות, הבעיות מתחילות כשזה נוגע למימון. למעצבים שלא מגיעים ממשפחות מאוד מבוססות לא קל גם כאן. אבל, אנחנו לא רוצים להצטייר כמסכנים. בסך הכול אנחנו מאוד בני מזל".

bcxsy coiled image by hironori tsukue

מתוך הפרויקט "Coiled" עליו עבדו עם נשים אפריקניות:
bcxsy, Coiled (Large vase: Lobolile Ximba, Medium vase: Princess Ngonephi Ngcobo, Small vase: Thokozani Sibisi
photo: Hironori Tsukue


לא ברור עד כמה למזל יש יד בזה אבל בעז כהן (יליד ישראל בן 32) וסאיאקה יאמאמוטו (ילידת יפן, בת 26) זוג בחיים ובעבודה, זוכים לאחרונה ללא מעט הערכה על עבודתם.

על המחיצות שיצרו ביפן (לחצו כאן לכתבה של יובל סער ב'גלריה' יוני, 2010) הם זכו בפרס של מגזין *Wallpaper בקטגוריית "העיצוב הביתי הטוב ביותר/המחיצה המוצלחת ביותר" לשנת 2011.

bcxsy - Boaz Cohen & Sayaka Yamamoto
!bcxsy, Origin part I: Join

bcxsy - Boaz Cohen & Sayaka Yamamoto
!bcxsy, Detail from: Origin part I - Join


הם גם בין המועמדים לפרס Brit Insurance - פרס שנתי של מוזיאון העיצוב בלונדון (לחצו כאן לעמוד הפרס באתר מוזיאון העיצוב, לונדון) וייקחו חלק בתערוכה שתוצג במוזיאון.

לארץ הגיעו השניים לפתיחת התערוכה "פוסט פוסיל - חושפים את מאובני העתיד" שכמה עבודות שלהם מוצגות בה ותמונתם בדמות אנשי מערות חדשים מעטרת את הקטלוג המלווה אותה. (לחצו כאן לעמוד התערוכה)

הצילום, כך מתברר, הוא חלק מסדרה של צילומים שבהם מככבים השניים ומחליפים זהויות, גילאים ודמויות כחלק מן הפרויקטים שהם יוצרים שנושאים שמות כמו !PLAY!, FOREVER!, CHANGE

bcxsy - Boaz Cohen & Sayaka Yamamoto
PLAY! photo: Herman Mertens

bcxsy - Boaz Cohen & Sayaka Yamamoto
bcxsy, CHANGE! portrait: Jakob Hohmann

bcxsy - Boaz Cohen & Sayaka Yamamoto
!bcxsy, FOREVER

הקולקציה הראשונה - !PLAY - שנוצרה באפריל 2007 נועדה הם אומרים "להחזיר תחושה של שעשוע ונוסטלגיה לעולם המבוגרים". מוטיבים מוכרים מן הילדות משמשים כאן לעיצוב רהיטים וגופי תאורה: מדף ספרים בצורת נדנדה מחייב לשמור על איזון במשקל הספרים, נדנדה שהיא גוף תאורה הזוהר בחושך ומערכת מודולארית של מדפים המאפשרת צירופים בלתי מקובלים.

bcxsy - Boaz Cohen & Sayaka Yamamoto
bcxsy, PLAY!, photo: Herman Mertens

 הקולקציה השנייה !FOREVER (אפריל 2008) מנסה להתעכב על שאלות כמו - מה אורכו של הנצח? ואיך מכמתים את מה שאינו ניתן לכימות? "זו קולקציה של רהיטים שמטרתה להגדיר את מה שאינו בר הגדרה," הם אומרים. בקולקציה זו הם הציגו את GOLDEN GLORY סדרה של אובייקטים עשויים מפלסטיק שנוצרו בייצור המוני שאותם הם צבעו בזהב והפכו על ידי כך "לראויים ונחשקים".

גם האגרטלים "טבע דומם" - המיועדים לפרחים מתים הם חלק מן הקולקציה. "האם יופי יכול להישאר לנצח"? הם שואלים ועונים על כך בסדרה של אגרטלים המאפשרים להציג את צלליות הרפאים של הפרחים הקמלים במרכז השולחן.

bcxsy - Boaz Cohen & Sayaka Yamamoto
bcxsy, FOREVER! photo: Sheri Avraham

 הסדרה !CHANGE (אפריל 2009) מציגה את עידן האבן החדש דרך עיני המעצבים העכשוויים. הסדרה העשויה ספוג בציפוי גומי ("זה נראה קשה וכבד אבל החומר הזה הוא קל, גמיש ואוורירי", אומר בעז) מדגישה את חיבתם של השניים לעבודה הנעשית ביד והכבוד שהם רוחשים לאומנויות השונות.

"אני אוהבת אנשים ואוהבת להיות מושפעת מהם", אומרת סאיאקה. ובעז משלים: יש לנו המון כבוד לבעלי מקצוע. ישנם מעצבים המסתפקים בברושור או בריף שהם מקבלים. אנחנו אוהבים לנסוע למקומות בהם הדברים נעשים, לחיות איתם וללמוד מהם. חשוב לנו להרגיש את האנשים, את התהליך, את העשייה ואת החומרים. זה נובע מזה שלנו זה אכפת."

 לעמוד התערוכה "פוסט פוסיל" לחצו כאן

ראיונות
עיצוב אל זמני
מיה דבש
"עיצוב איננו התבלין שמוסיפים לקראת הסוף כדי שהאוכל יהיה טעים יותר. הוא המרכיב העיקרי בתערוכה," אומר מתאו אלסי. בשיחה אישית הוא מנסה להגדיר מהו עיצוב איטלקי, מודה שפתיחת חנות בישראל לא היתה מובנת מאליה ומזמין מעצבים ישראלים לשלוח אליו עבודות.
להמשך »
ראיונות
לכל קופסא יש מכסה
תומר ספקטור
בדרך כלל, כשמדברים על עמותות מדמיינים איזו דמות פומבית כזו או אחרת עם קילומטרז' ציבורי ושם שמתקשר לכוח, כסף ואג'נדה הזוכה, לפחות על הנייר, להסכמה ציבורית רחבה. לירון הרשקוביץ, מנכ"ל עמותת לצאת מהקופסא, הוא לא אחד כזה. בחור צעיר בן 26 שיחד עם חברים וחברים של חברים מקדם בשלוש השנים האחרונות עשייה חברתית דרך ובאמצעות עיצוב.
להמשך »
המלצות
שבוע העיצוב הצרפתי
מיה דבש
בפריז יתקיימו השבוע (16-20 ביוני) אירועי העיצוב Designers Days 2011. לצד עשרות חברות מובילות בעולם שיציגו ב-70 מקומות ברחבי העיר, יהיו גם 2 מוקדים ישראלים - התערוכה "פרומיס דיזיין" תנדוד ממילנו לפריז וחנות העיצוב הזמנית "רפסודה" תציע למכירה יצירות של מבחר מעצבים ישראלים.
להמשך »
© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס