אודות | צור קשר | עיתונות | ידידים | מגזין | ניוזלטר | ספריית החומרים | العربية | English  
מידע למבקר תערוכות אוספים לוח ארועים חינוך
גיליון #4
מאי - אוקטובר 2011
כתבות
עיצוב מהפכני | מילנו 2011
מיה דבש 05 מאי, 2011 /

לבוש בבגדים המרשימים שעיצב דודו יגאל עזרואל, דרור בן שטרית נע בין פתיחות, קוקטיילים וקבלות פנים במילנו. בארבע מהן לפחות הוצגו פרויקטים שעיצב, כל אחד מהם שונה בתכלית מן האחר ומעיד יותר מכל דבר אחר על המגוון הרחב של תחומי העיצוב עליהם הוא חולש.

 Dror Benshitrit

דרור בן שטרית, יושב על הכורסא שעיצב לקפליני בהשראת הסרט טרון של וולט דיסני

בקפליני הציג בן שטרית כורסא שעוצבה בהשראת הסרט טרון של וולט דיסני (לחצו כאן לצפייה בראיון שערך בן שטרית אודות הכורסא), בחברת Lualdi הציג דלתות מרשימות. אבל לתשומת הלב הרבה ביותר זכה מעין מחבר גיאומטרי קונסטרוקטיבי שזכה לשם QuaDror. בתערוכה ובקוקטייל הפתיחה של המגזין "אינטרני" הוצגה קונסטרוקציה פיסולית מפתיעה שהדגימה את אינספור האפשרויות והלהטוטים שהמחבר הזה מציע ומשכה אליה את מאות הסטודנטים שרחשו במקום וניכסו מיד את הקורות האופקיות כשולחנות בר:


לא קל להסביר מה זה המחבר/תומכה הזה, שמגזינים מובילים בעולם הכתירו בשם - "אחת ההמצאות המהפכניות של העת האחרונה" ומהנדסים מכנים בשם המאוד לא סקסי SPACE TRUSS GEOMETRY. אבל כשמתבוננים בדרור בן שטרית ממולל באהבה את הגיאומטריה המשוכללת הזאת, שלה הקדיש ארבע שנות מחקר, קשה שלא להתפעל לא רק מן הפשטות שבהמצאה אלא גם מן האסתטיקה שהיא מציעה. הצורה בנויה מארבע חתיכות בצורת L המתלבשות זו על זו כיין ויינג כאשר ציר צידי אחד מאפשר לפתוח את המחבר לרווחה או לסגור אותו כך שהוא הופך לשטוח לגמרי.


QuaDror demonstration from Dror on Vimeo.

הכול החל ב-2007 אומר דרור בן שטרית כשעיצב נברשת לאירוע ה-Crystal Palace של סוורובסקי. הנברשת שעיצב זרחה באור יקרות אמנם אבל המסגרת המעוינת הפשוטה שעיצב היא שהחלה את תהליך המחקר. היום לאחר ארבע שנים של מחקר, התייעצות עם עשרות אנשי מקצוע, הקמת סטודיו מיוחד שעסק אך ורק במחבר ורישום של למעלה מעשרה פטנטים דרור בן שטרית יכול להיאנח אנחת רווחה. "אי אפשר לרשום פטנט על גיאומטריה", הוא אומר, "אז היינו חייבים לרשום פטנטים שונים על היישומים שלה. אבל חילקנו אותם לכמה תחומים עיקריים המכסים מגוון כל כך גדול של אפשרויות כך שקשה יהיה באמת להעתיק אותם."

Dror Benshitrit - Quadror
מנורת הרצפה שעיצב בן שטרית ל - Swarovski Crystal Palace בתערוכת העיצוב במילנו 2007

Dror Benshitrit QuaDror foundation of knowledge Luminaire
הדמיה של עקרון ה- QuaDror מספרים ישנים

Dror Benshitrit - Quadror
QuaDror מבטון יצוק


מאז שהושק ה- QuaDror לפני כמה שבועות מתברר שאפשרויות השימוש הן מגוונות. החל במעמד לשולחנות, המשך בקירות מבודדי רעש בדרכים ראשיות וכלה בגשרים ענקיים העושים שימוש בגמישות וביציבות המחברים.

Dror Benshitrit - Quadror

Dror Benshitrit - Quadror

Dror Benshitrit - Quadror
הדמיית מבנה הבנוי מ- QuaDror

Dror Benshitrit - Quadror
איור בצבעי מים של הגוגנהיים עם QuaDror

אבל היישום המרגש ביותר הוא האפשרות לבנות בתים באזורים מוכי אסון. הבית "הקווא-דרורי" הוא ערכה הכוללת הוראות הרכבה ומחברים. 1750 ערכות כאלה יכולות להיות מאוחסנות בקונטיינר בגודל 12 מ'"ר, אומר דרור. " רציתי לעשות משהו שיוכל להתמודד כהלכה עם כוחות הטבע, שאפשר יהיה לעשות בו שימוש במאמץ מועט ושאפשר יהיה להשתמש בו בחיפויים מקומיים לגג ולקירות. זה הופך את הבתים האלה למאוד זולים ובני קיימא. הערכה הראשונה נמצאת כבר בייצור ואנחנו מקווים שבשנה הבאה ייבנו בתים כאלה בברזיל ובסיירה לאון".

Dror Benshitrit - Quadror

בהרצאה שתתקיים מחר, יום שישי ב- 10:00 בבוקר, בחולון יספר דרור בן שטרית על תהליך העבודה.

לאתר הבית של דרור בן שטרית >>

למידע נוסף אודות ההרצאה שמעביר דרור >> 

 

ראיונות
פריסקופ - עיצוב ישראלי עכשווי
טל אמית
המפגש עם תומר ספיר ואבי לובין שערכו (אבי) ועיצבו (תומר) את הספר "פריסקופ - עיצוב ישראלי עכשווי", הניב שיחה על אוצרות, תיעוד ועיצוב ישראלי.
להמשך »
כתבות
מלאך או שטן
סתו אקסנפלד
הקלישאה החבוטה טוענת ש״תמונה שווה אלף מילים,״ וכי ״הדימוי מדבר בעד עצמו״ . אבל מה עושים כשאין מילים ומהו תפקידה של לשון מדוברת וכתובה בתחום שבו קו, צבע, חומר, קומפוזיציה וטקסטורה - הם העיקר.
להמשך »
המלצות
מעבר לדיגיטלי
מיה דבש
ימים אחרונים לתערוכה "אונליין אופליין" בגלריית המשכן, בית מאירוב בחולון (נעילה 24.8)
להמשך »
© כל הזכויות שמורות למוזיאון העיצוב חולון, 2010   |   ניוזלטר   |   יצירת קשר   |   תנאי שימוש   |   הקמת האתר: סייברסרב   |   עיצוב: ™wuwa   |   צילומים: יעל פינקוס